Tekil Mesaj gösterimi
Eski 28.09.15, 16:25   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 541
Mesajlar: 2,815
Ettiği Teşekkür: 21794
Aldığı Teşekkür: 11420
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Servet Denilen Para

SERVET DENİLEN PARA!


Para, icat edildiği günden beri bir değişim ve satın alma aracı olarak tüm dünya da yaşayan milletlerin hayatında var olmuş, zaman zaman etkisini o kadar ileri götürmüş ki; mal, mülk ve para çokluğuna sahip olan kişi, kurum ve devletler ki, tutum, davranış, anlayış sakatlığı nedeni ile asla zenginlik payesine erişememiş, bu nedenle; (Tanrı rahmetine kavuşmuş büyüklerimiz tarafından zengin; her malı mülkü çok olana değil, mal mülk yanında beşeri erdemleri mal mülk ile harman etmiş homojen hale getirmişlere denirdi.)


Helalinden kazanılmış parayı, kanuni iaşe, ve ikametgahında kendisi için aile efradı için kullananlar, iaşesinden artan ile hayır hasenatda bulunanlar zengin sınıfında telakki edilir, makbul ve muteber insanlar olarak, devletler olarak toplumlarda saygın yere konulurlardı. Parayı hayır hasenat işinde ilmi, fenni, sağlık, eğitim, yol, su gibi alanlar, imara, mamur edilmeye layık olan yerlerin ihyasına kullanmak da zengin var sayılanların hayır hasenatları içindeydi.


Bu gün dünyada paranın kullanım alanları ırki, siyasi, askeri, silah ve savaş için kullanım yanında, milletlerin boyunduruk altına alınmasında en önemli araç olarak bilerek veya bilmeyerek kullanılmaktadır..
Para değişim ve bölüşüm aracı olarak insanların hayatında elzem, meşru yoldan kazanılmış paraların miktarı zaten kimsenin gündeminde değil. Gündemde olanlar, siyaseti çıkarları için kullanan politikacılar ki en çok onların mal varlıkları tartışılır, eleştiri alır.. Böyle olmasına ve böyle bilinmesine rağmen demokrasi ve hukukun tam oturmadığı, kalkınmasını tamamlayamamış, her konuda kendisi için ön görülen dini ve milli ilkelerde geri kalmış ülkelerin politikacıları rüşvet, irtikap ve ihtilas içinde olurlar Türkiye'de bu devletlerden biridir.


Eğer bir kamu kaynaklarından söz ediliyorsa, kamu kaynaklarıda seçilenlerin bir bölümü tarafından iç edilip çıkarlarına kanalize ediliyorsa, kimsenin malı mülkü bizi ilgilendirmez denilemez, herkes kamunun mallarına ortaktır, ortaklık mala mülke tasallut cereme gerektirir. Hiç kimseyi ilgilendirmez, kişilerin para ve servetleri meşrumudur değilmidir? Tarzında şüphelere maruz kalınırsa, kuşkular hep varsa, hukuk adaletten yana çalışmıyorsa, o mallar mülkler, paralar hep konuşulmaya, irdelenmeye, soruşturulmaya, kovuşturulmaya devam eder. Kara para mı? Ak para mı? Kafalarda istifam hep devam eder.


Ne acıdır ki bu gün Türkiye'de kamu vicdanında artık hırsız olarak tescillenmiş politikacılara hırsız demek suç olmuş, çalanlar çırpanlar, kamu mallarını yağma Hasan'ın böreği gibi dağıtanlar, dini ve ulvi değerlerin arkasına sığınarak, hukuku yandaşlaştırarak, ceremeden kurtulmuş gibiler.. Ama bunun sonsuza dek olacağı var sayılmamalıdır.


28.09.2015
Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti