Tekil Mesaj gösterimi
Eski 30.09.15, 08:07   #1
Çengelli İğne
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1654
Ettiği Teşekkür: 33017
Aldığı Teşekkür: 32006
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Post İbrahim Cevahir Övgüsü | Soner Yalçın

Tarih: 2 Ağustos 1972.
Oflu Hasan (Cevahiroğlu) kalp krizinden öldü.

Üç gün sonra Şişli Camii’nden kaldırılan cenazesinde Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın oğlu Kaya Sunay’ın çelengi basında büyük tartışmalara neden oldu.

Oflu Hasan kimdi? Geldiği İstanbul’da kısa sürede hamallıktan Tophane-Beyoğlu bölgesinin haracını yiyen kişiye dönüşüvermişti.
Haracı kimden alıyordu; genelev işleten Manukyan’dan; Pamuk Enver, Kesik Ali, Kasımpaşalı Muzaffer gibi kadın satıcılarından! Bu semtlerdeki genelevler koruması altındaydı.
Aynı zamanda kumarhane işletiyordu.
Yeraltı dünyasında “Babaların Babası” olarak ünlendi.
Sabıkası çok birinin cenazesine Cumhurbaşkanı oğlunun çelenk göndermesi -askeri darbe dönemi olmasa- siyasi krize dönüşecekti.

Aradan yıllar geçti…
Kardeşi Oflu Hüseyin…
Kardeşi Oflu Osman…
“Babaların Babası”nın izinden yürüdüler.
Zamanla kabadayılık bitti; işin içine silah-uyuşturucu kaçakçılığı girdi.
Para artık oluk gibi akmaya başladı.
Kazanılan serveti turizm ve inşaat sektörüne yatırdılar.
Bu bilgileri neden yazdım?
Oflu Hasan, Oflu Hüseyin ve Oflu Osman’ın amcaoğlu İbrahim Cevahir geçen hafta vefat etti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Fatih Camii’ndeki cenaze törenine giderek tabutu bizzat taşıdı.
Böylesine bir yakınlığın sebebi neydi? Vatan gazetesinde şu haberi buldum:
“Kabadayı aleminde ‘Oflu Osman’ olarak tanınan Osman Cevahiroğlu, kronik böbrek yetmezliği ve kalp yetmezliği şikayetiyle yatırıldığı Yeşilköy’deki International Hospital hastanesinde önceki akşam yaşamını yitirdi… Kumar ve uyuşturucudan kazandığı serveti, turizm ve inşaat sektörüne kanalize ederek büyük yatırımlar gerçekleştirdi… Geçtiğimiz ilkbaharda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından hastanede ziyaret edilmişti.” (3 Eylül 2004)
Demek yakınlık sadece İbrahim Cevahir ile sınırlı değildi…

Cevdet Sunay Oteli

Peki…
Cumhurbaşkanı Sunay ile olan yakınlıkları sadece oğlu Kaya Sunay ile mi sınırlıydı? Hayır. İbrahim Cevahir verdiği bir röportajın satır arasında şöyle dedi:

“Ankara’da yaptım askerliğimi. Askerim ama Cevdet Sunay’dan da torpilliyim. Sivil geziyordum.” (2013, Taka)

Erdoğan gibi Cumhurbaşkanı Sunay da “Oflulara” ailece yakındı!
Hep merak etmişimdir; İstanbul’daki o büyük Cevdet Sunay Hotel’in gerçek sahibi kimdi? Geçelim…

İbrahim Cevahir yaşamı boyunca amca çocuklarıyla hep övündü. Aynı röportajda şunu dedi:

“Oflu Hüseyin Cevahir, Oflu Hasan Cevahir, bunlar başka türlü insanlardı. Olağanüstüydüler. Adildiler. Asla hakka tecavüz etmediler. Evet kumarhaneciydiler. Ama kimseyi oyun oynamaya zorlamadılar. İnsanlar kendileri gelip oyun oynuyorlardı. Hayatım boyunca en değer verdiğim insan olan Oflu Hasan bizi bu işlerden uzak tutmak için çok çaba sarf etti.“

İbrahim Cevahir yanlış anımsıyor; insanları zorla kumar oynatıp borçlandırıyorlardı. Neyse, açmayayım eski defterleri…
Aynı röportajda 21 yaşında, 1959’da inşaatçılığa nasıl girdiğini anlattı:
“Kumburgaz’da kumculuk yapan Oflular vardı. Sahilden çektikleri kumu küfeye doldurarak sandala döküyorlardı. Sandala dolan kumlarla karşı tarafa geçerek kumu oraya boşaltıyorlardı. O zamanlar İstanbul’da inşaatlar o kumlarla yapılmaktaydı. O zamanlar ailemizin temeli İstanbul’da var. Rahmetli (Ahmet) amcam İstanbul’da yaşıyordu. Amcamın oğlu Hüseyin Cevahir, Oflu Hasan hepsi İstanbul’daydı. Bu kum işini amcama anlattım. Amcam Hüseyin Cevahir’i yanına çağırarak ‘Bir ekip kurarak bu çocuğa yardım edin’ dedi. 7-8 kişiden oluşan bir ekip yaptılar derhal bana. Bir süre sonra günde 15-16 lira kazanmaya başladım…”

Sonra?..
Yıllar içinde Libko Hotel, The Plaza Hotel ve Grand Cevahir Hotel ile Cevahir AVM gibi pojeleri gerçekleştirdi…

Not: Yazının devamını okumak için, aşağıdaki linki tıklayınız.

Sözcü

Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla