Tekil Mesaj gösterimi
Eski 02.10.15, 07:01   #1
Çengelli İğne
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 9,563
Ettiği Teşekkür: 33016
Aldığı Teşekkür: 32076
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Post İslamcı Erol Nasıl Çıldırdı? | Soner Yalçın
Yazarı düşünsel anlamda çoğaltan okurlarıdır.
Şöyle…


Adı, Erol Kalaycı…
Kızı Gece Kalaycı bu yaz Odatv’de staj yaptı.
Ailecek tanıştık.
Hafta sonu okuduğu Nihat Genç’in “İslamcı Erol Nasıl Çıldırdı” romanıyla ilgili gönderdiği değerlendirme yazısını beğendim.
“Aramızda kalmasın herkes okusun; yayınlayabilir miyim” diye izin istedim. Üzerinde biraz daha çalışıp gönderdi.


İşte yazısı…
“Yazın dünyamıza birikim ve değerini büyüterek katkı sağlayan; geniş alanda ürün sunan; fenomen, kendi tarz ve ekolünü kuran; bir sanatçı, düşün insanı ve yazar; Nihat Genç…


Son romanı İslamcı Erol Nasıl Çıldırdı? eseriyle; her alanda toplumu kavradığını, onun da önüne geçerek olması gereken, üzerinde fazlaca düşünülmüş özgürlüleştirici kuralları belirleyerek ve geçmişin genel kabul görmüş kurallarını damıtıp rafine edilmiş bir romanla okurun karşısına çıkıyor.
Eser, günümüz duyuş ve düşünüş anlayışına sahip okura, her satırında, paragrafında, bölümünde -bizatihi eserin bütününde yüzlerce ciltlik kitabın hazzını alan- derinlikli dehasını gösteriyor.

Roman; günümüzde geçiyor; terasta yağmur altındaki bir yazarın, havanın tetiklediği iç dünyasındaki geçmiş bir anıyı sahnesine alıp anlatmasıyla başlıyor.

Romanın kahramanı Erol’un, yazarın arkadaşı olduğunu hemen bu bölümde öğreniyoruz. Yazar, kahramanıyla diyalog kuran, direkt okura konuşan anlatım tekniğini kullanıyor.
Yazar, Suriyeli mülteci çocuğun boğulmuş bedeninin fotoğrafıyla düşünen ve karar veren günümüz insanına, yazı gücüyle o derin etkiyi yaratıp ulaşmayı başarıyor.
Doğanın, öte dünyadaki ölüleri yaka paça tutup dışarı kustuğu heyelan anlatımı bana Sartre’ı anımsattı…

Ey Cihangirli…

Yazı ustası Nihat Genç için, paltosunun cebinden romanını çıkarıp okura vermesi ilk bakışta kolay bir iş gibi görülebilir; ama roman, insanüstü bir çabanın, ömür verilmiş bir emeğin gerçeğini kulağımıza en acı haliyle fısıldayıveriyor.

Karakterlerin ete kemiğe bürünüp anlatıcıya dönüştürülmesi, okuru rahatlatıp alt yan derinlikli örgülerle metni nadide bir edebi işleme çeviriyor.
Gereksiz kelimeler ve okurun zekasına hakaret eden uzun anlatımların fazlasını atarak, cümlelerle edebi şaheserler ve sanki heykeller yapıyor yazar.


Romanın içine ustaca yedirilen; muhalif, sarsıcı mizah, okura nefes aldırıyor; okuru sıkmadan kontrolü yazarın ellerine bırakıyor.


Jean Genet, Bukowski’yi gölgede bırakan, marjinal okurun itiraz estetiği dışında, ‘İslamcı Erol’ karakteri ve anlatıcı; edebi geniş anlatım ustalıklarının ve felsefi katmanların solucan deliklerinde iştahla gezdiriyor okuru.
Kendine özgü imla işaretleri, dadaist, put kırıcı yaklaşımlar roman yazarının entellektüel derinliğini ispatlıyor…


Eser, romanın köklü eleştirisini yazmak için okurken, edebiyat kuramlarının bir daha gözden geçirilmesi gerektiğini hissettiriyor.
Nihat Genç’in yazı anlayışı, Türk ve dünya romanında 21. yüzyılda yazılmakta olan bir kategoriyi yerelden evrensele taşıyor.

Nihat Genç sentezinin yeteneği ve mahareti; Berna Moran, Atilla İlhan, Mehmet Kaplan’ı mezarında sevindirir mi acaba? Kuşkusuz…
Romanın estetiği; bazen Atilla İlhan, bazen Kemal Tahir, bazen vakanüvisi, kimi zaman da sosyolojik, toplumcu gerçekçi ve sinematografik…
Ey Cihangirli okur!
Bu roman biraz da seni büyüleyecek, çünkü bu senin de hikâyen.


Not: Yazının devamını okumak için, aşağıdaki linki tıklayınız.

Sözcü
__________________


Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti