Tekil Mesaj gösterimi
Eski 02.10.15, 13:36   #4
Çengelli İğne
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 9,563
Ettiği Teşekkür: 33016
Aldığı Teşekkür: 32074
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Avrupa Tarihine Yön Veren 18 Hanedan


Makedon Hanedanı, 867 yılında Frigya Hanedanın'dan Doğu Roma İmparatorluğu'nun (Bizans İmparatorluğu) yönetimini alan ve 1056'ya kadar Doğu Roma İmparatorluğunu yöneten hanedandır.


I. Basileios

Bizans İmparatorluğuna en parlak dönemini yaşatmış olan Makedon Hanedanı, aslen Makedonya'ya göç etmiş Ermeni kökenli bir ailedir. Hanedanın kurucusu I. Basileios'dur. Frigya İmparatoru III. Mikhail'i devirerek yönetimi ele geçirmiştir.


III. Mikhail

Makedon Hanedanı zor bir dönemde yönetimi ele alsa da oldukça başarılı olmuştur. İmparatorluğun sınırlarını korumakla kalmamış yer yer genişletmiştir de.

Hanedanlık başta kaldığı süre zarfında önemli olaylara da şahit olmuştur. Bunlardan en önemlilerinden birisi ise Schisma'dır.
Makedon Hanedanın'dan sonra Bizans İmparatorluğu'nun yönetimine Dükas Hanedanı geçmiştir.. Önemli olaylar

. Müslümanlarla savaş:

Arap istilası Anadolu kapılarında durduruldu. II. Nikephoros'un karşı saldırısıyla sınırlar Suriye'ye doğru genişledi. Hanedanın son zamanlarında doğuda Türkler belirdi.

. Batıyla diplomatik mücadele:

962'de Büyük Otto'nun imparator ilan edilmesi, doğuyla batı arasındaki ilişkileri kopma noktasına getirdi. Prenses Theophano'nun Otto'nun oğluyla evlenmesi durumu biraz yumuşatabildi. Kremonalı Liutprand'ın notlarında taraflar arasındaki düşmanlık açıkça görülmektedir.

. Schisma:

Doğu-batı düşmanlığının sonucu olarak Roma'daki kilise, Bizans imparatorunun güdümünden çıkarak batı imparatorluğunun çatısına sığındı. Hristiyan dünyası Katolik ve Ortodoks olarak ikiye bölündü (1054).

. Soylularla mücadele:

Makedon Hanedanı imparatorları, soyluların gücünü kırmak için halkı destekledi. Soyluların halkın topraklarına el koymasını yasaklayan yasalar çıkarıldı. Ancak bu politika istenen başarıyı yakalayamadı.

. Balkanlarda savaş:

Anadolu'daki kadar sürmedi. II. Basileios Bulgarları ezip geçerek Bizans egemenliğini Tuna'ya kadar taşıdı.
Makedon Hanedanı, Bizans tarihinde başarı ve istikrar dönemidir. Özellikle II. Basil, en büyük imparatorlardan biri olarak gösterilir. Ancak kazanılan başarılar, son dönemlerde rehavete yol açtı ve imparatorlar, soyluların etkisini kırmak için askeri gücün çoğunu tasfiye etti. Bu da yakın gelecekte Türklerin Anadolu'yu istilasını kolaylaştıracaktı.. Hükümdarlar listesi

I. Basileios
VI. Leon (Bilge)
Aleksandros
VII. Konstantin (Porfirogennetos-Sarayda doğan)
I. Romanos (Lekapenos)
II. Romanos
II. Nikeforos (Fokas)
I. Yannis Çimiskes
II. Basileios (Boulgaroktonos-Bulgar-Kıran)
VIII. Konstantin
Zoe
III. Romanos
IV. Mikhail Paflagonyalı
V. Mikhail
Teodora
IX. Konstantin (Monomakos-Teke tek dövüşen)
Teodora (Tekrar)


Kaynak
Kaynak
__________________


Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti.