Tekil Mesaj gösterimi
Eski 04.10.15, 19:50   #46
Subutay
Eflamor

Subutay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 166
Ettiği Teşekkür: 30889
Aldığı Teşekkür: 14584
Rep Derecesi : Subutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yeşilköy Oldu Arapköy

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Sevda Mesajı göster

Subutay, oturduğumuz yerden yorum yazacağız tabi. Suriyelilerin yanından durum bildirimi yapacak değiliz. Kendi adıma konuşayım; ben yaşadıklarımdan yola çıkarak yazayım hatta. Geçen gün babamın dükkanına hırsız girdi. Bir tanesi Türk, diğer ikisi Suriye'li. Gecenin 4'ünde polis aradı dükkanınıza hırsız girdi vs.. bir sürü ıvır zıvır, mahkeme işi, prosedürle uğraştım. Ne mecburiyetim var? Hadi beni geçtim. Taksim'de bir grup Suriyeli çete var, yol kesip, milleti kandırıp döviz bozduracağız diyerek insanları izbe yerlere çekiyor, sonra da bir güzel dayak atıp, gasp ediyorlar. Yahu benim ülkemin hırsızı, arsızı, yüzsüzü yetiyorken, onlarla baş edemiyorken gidip şimdi Suriyeliye mi ah vah edeyim, üzüleyim. Hiç üzülmüyorum, insan yerine koymuyorum. Umrumda bile değiller. Bir arkadaşımın babası evini Suriyelerilere kiraya verdi. Hayatımda bu kadar ukala insanlar görmedim. Hadi diğerleri garip gureba bilmem ne, çocuk kadın vs. Bir de zengin kesimi var ki onlar evlere şenlik. Sanırsın sen onların ülkesinde mültecisin. Burunları yere düşse eğilip almazlar. O kadar ukala ve kendini beğenmişler. İsteyen ırkçı desin, isteyen bilmem neci desin. Bunlar belediyenin ve devletin her hakkından bedavadan faydalanan asalaklar. Üniversiteye sınavsız giriyorlar var mı ya ötesi. Benim senelerce okuduklarım, okul yoluna harcadıklarım ne? Kesinlikle ülkemde istemiyorum Suriyeli falan. Ülkeye alanların politikalarından da nefret ediyorum. Kim aldıysa o beslesin evinde sarayında.

Bunları da oturduğum yerden yazıyorum, bilgine.
Öncelikle geçmiş olsun Sevda.

Oturduğunuz yerden yazmak demek, o insanların haline düşmeden veya empati yapmadan yorum yazmak demektir. Yoksa zaten hepimiz oturduğumuz yerden yazıyoruz.

Kendinizden pay biçerken biraz daha makul olalım.

İlk olarak ne hırsızları, ne gaspçıları nede ukalalarını zaten Türk te olsa Suriyeli de olsa yada ne olursa olsun savunmuyorum. Devletin sınırdan aldıklarına sahip çıkması hem mültecilerin korunması hemde toplumun huzurunu sağlaması gerekir. Bunu yapamıyorsa zaten içeri almaması gerekir. Bunun aksini iddaa etmek zaten ahmaklıktır.

Fakat ortada bir akp gerçeği var ki bu insanları içeri aldılar. Ve aldıkları bu insanlara zaten akp de sadece oy potansiyeli olarak görüyordur. Zaten onlarda burada olmayı istemiyordur.

Türkiye de Türklerin yaptığı hırsızlık ve her türlü suç var. Tabiiki gelen suriyeliler arasında da ki çoğu zaten gariban suç işlemiş olanlar yada işlemeye meyilli olanlar olacak. Hatta hapishanelerden kaçmış aşırı suçlulular da olabilir. Zaten bunun ırkçılığını yapmaya gerek yok Türkiyede de fazlasıyla böyle insan var. Devlet ve kolluk kuvvetleri bu noktada devreye girmeli ve önlem almalıdır. Yoksa biz halkız sonuçta.

Senin umrunda olup olmamaları problem değil ama insan yerine koymamak senin de kimsenin de haddin değil. Bu savaştan kaçmış suriyeli içinde geçerli, miami de tatilini yapan bir amerikalı içinde geçerli. İnsanlık bu kadar ucuz bir kavram değildir.
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.

la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
Subutay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti.