Tekil Mesaj gösterimi
Eski 13.10.15, 21:28   #33
Livan
Tam Üye

Livan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1
Ettiği Teşekkür: 225
Aldığı Teşekkür: 1354
Rep Derecesi : Livan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisi
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Levent Kırca Yaşamını Yitirdi

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Slower Mesajı göster
Atatürkçülük nedir ayrıca hiç anlamadığım bir terim tamamen chp zihniyetinin ürünü

'Atatürkçülük nedir, anlamam. Atatütkçülük CHP'nin ürünüdür.'

'Yumurta nedir bilmem, yumurtayla karşılaşmadım da ama, yumurta tavuğun ürünüdür.'

Slower'in cümlesine benzedi mi? Ben benzettim.

Atatürkçülük kimlerin ürünüdür diye merak etmiş öğrenmiş Slower. Ama Atatürkçülüğün ne olduğunu merak etmemiş. Biraz çelişkili olmadı mı Slower? Şimdi, nasıl düzeltebilir bu çelişkiyi Slower? Yardımcı olalım. Bu iki cümleden birini silebilir, diğeri kalabilir. Deneyelim.

'Atatürkçülük nedir ben bilmiyorum.'

Bakın son derece anlaşılır bir cümle oldu. Diğerini deneyelim.

'Atatürkçülük CHP'nin ürünüdür.'

Var mı sorun? Yok.

Bir yargının, doğru veya yanlış olması ayrı bir konudur, o yargının anlamlı olması ayrı bir konudur. Bir örnek verelim. 'Taşları yemek yasaktır.' Bu 'anlamlı' bir yargıdır. Neden? Çünkü, 'insan' kavramıyla 'yeme' kavramı arasında anlamlı bir ilişki vardır. Ama, doğru bir yargı mıdır? Değildir. Çünkü, insanın taşları yeme ihtimali yoktur. Dolayısıyla, ihtimal dahilinde olmayan bir eylemi yasaklamak 'doğru' değildir.