Tekil Mesaj gösterimi
Eski 14.10.15, 12:52   #1
Canan
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 5988
Mesajlar: 25,819
Ettiği Teşekkür: 100679
Aldığı Teşekkür: 141554
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Neden Tahtaya VuruyoruzNEDEN TAHTAYA VURUYORUZ ?
TAHTAYA VURMA İNANCI NEREDEN GELİYOR ?
Başımıza gelebilecek kötü şeyleri atlatmak için tahtaya vurma inancı aslında oldukça daha önceki medeniyetlere kadar dayanmaktadır. M.Ö. 2.000’li senelerde Amerikan yerlilerinde, daha sonra bundan bağımsız olarak Ege’de Helen muasırlığında başlayan tahtaya vurma adeti, Ortaçağda Hristiyan dünyası ile birlikte tüm Avrupa’ya ve sonra da tüm dünyaya dağıldı.

Bu eski dönemlerde insanlar, meşe ağacının çok sağlam ve yüksek olması sebebiyle kimi güçlere sahip olduğuna inanıyorlardı. Tahtaya vurma inancı yukarıda söz ettiğimiz gibi Dünyanın apayrı iki yerinde birbirinden bağımsız olarak gelişti. Önce milattan önce 2.000’li senelerde Kuzey Amerika yerlilerinde, sonra da Ege’de Helen muasırlığında.

Her iki kültür de meşe ağacına çok sık yıldırım düştüğünü gözlemlemişti. Amerika yerlileri meşenin, Tanrının yıldırımla yeryüzüne inip üzerinde oturduğu yer olduğuna, Helenler ise Yıldırım Tanrısı olduğuna inanmışlardı. Kuzey Amerika yerlileri bu inancı bir adım daha ileri götürdüler. Bu ağacın köküne vurarak, ileride başlarına gelebilecek tehlikelere ve şansızlıklara karşı Yaradan ile temasa geçtiklerine inanıyorlar ve ondan kendilerini savunmasını istiyorlardı.

Ortaçağda ise Hıristiyan din adamları bu inancı kendi devirlerine taşıdılar. Onlara göre bu inanışın temelinde Hz. İsa’nın ahşap bir çarmıha gerilerek öldürülmesi yatıyordu. Hem de Avrupa’nın her katedralinde özgün tahta haç’ın küçük bir parçasının bulunduğuna inanılıyordu. Bu tahtaya vurmak ise “Tanrım dua ve isteklerimi gerçekleştir” mananına geliyordu.

Aynı zamanda diğer kültürlerdeki tahtaya vurma adetindeki tahta aynı kaldı fakat cinsi biraz değişti. Amerika yerlileri ve Helen medeniyetinin ağacı meşe iken, Mısırlılar incir ağacını, Almanlar dişbudağı seçenek ettiler. Hollandalılar ise ağacın cinsine ehemmiyet vermediler. Boyasız ve cilasız olması onlar için yeterliydi.

Amerikalıların tahtaya vurma inancının orijini ne gariptir ki Amerikan yerlilerine dayanmıyor. Romalılar devrinde Avrupa’da iyice yaygınlaşan eski Helen inancının bir parçası olarak Amerikalılar tahtaya vuruyorlar.

Başımıza gelebilecek kötü şeyleri atlatmak için tahtaya vurma inancı hala devam ediyor ama uygulama alanı son zamanlarda oldukça daraldı. Her taraf plastik ve laminat malzemelerle doldu taştı. Siz en iyisi yanınızda her zaman bir küçük tahta parçası bulundurun. Meşe ağacından olursa daha da iyi olur !

__________________


Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.