Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.10.15, 20:55   #4
Livan
Tam Üye

Livan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 1
Ettiği Teşekkür: 225
Aldığı Teşekkür: 1354
Rep Derecesi : Livan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisiLivan muhteşem birisi
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Eleştiri Tenkit Hakaret

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mustafa Akten Mesajı göster

Son söz her zaman dediğimiz gibi; ''dinen muhafazakar olanlar asla demokrat olamazlar."
Öncelikle teşekkür ederiz emeğiniz için sn Akten. Ak Parti yönetimiyle ilgili eleştirilerinize daha fazlasıyla katılmakla birlikte, basına ve kamuoyuna sansürün failleri arasında sadece Ak Parti olduğunu veya en fazla sansürün Ak Parti hükumeti döneminde olduğunu söylemek pek objektif bir tutum gelmiyor bana. En sol, en sağ, en orta dönemlerde de basına ve kamuoyuna sansür hep var olmuştur. Herkesin bildiği ulusal gazetelerin (Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet vs) tamamı kapatma cezası almış ve kapanmıştır. AKP döneminde baskın yapılan gazeteler vardır ve henüz kapatılan bir gazete yoktur. Sözümona en Atatürkçü ve darbeci dönemlerde Cumhuriyet gazetesi defalarca kapatılmıştır. 28 Şubat sürecinde gazete ve gazetecilerin aleni tehdit edildiklerini cümle alem bilir. Sıradan bir Kürtçü konferans veren yazar çizerler hapse atılmışlardır. Yani demokrasi sorunu, AK Parti dönemiyle başlayan bir yara değildir. Kendi anlayışına göre sol düşünce üreten şair, yazar ve aydınlara, 'bu ülkeye komünizm gelecekse onu da biz getiririz..' ( yani size ne oluyor) diyen devlet ricali görmüştür bu ülke. Bu halk, demokrasiyi CHP ile tanımıştır, bu kesindir. Yalnız, CHP'nin tarihi de basın özgürlüğüyle dolu bir tarih değildir. Tek Parti dönemi CHP'sinin şartları son derece özel şartlardı, o döneme haksızlık edecek değiliz. Şu anki CHP'yi bütün eksiğine gediğine rağmen en ileri bir anlayışta görüyorum

Başlangıçta alıntıladığım cümlenizi de, 'dini muhafazakarlığ'ın içini doldurmadan, böylesi bir genelleme yaparsanız, açıklaması zor bazı çelişkilere düşersiniz şeklinde eleştirmeyi düşünüyorum. Gördüğüm kadarıyla, şu forumda yazan kişilerin büyük bir çoğunluğu dini muhafazakar bir tutum içerisindedirler. Muhafazakarlık, modern demokrasilerde olumsuz bir durum değil, tam aksine olumlu bir tutumdur. Bugün Batı demokrasilerinde muhafazakar olmayan siyasi bir lider yok gibidir. Kılıçdaroğlu tam anlamıyla muhafazakar biridir. Dincilik, din istismarcılığı, din ticareti yapanlarla, dini muhafazakarlık içerisinde olanları bir ve aynı şeymiş gibi değerlendirmek, modern ve doğru bir yaklaşım olamaz. Ak Partiyi dini-muhafazakar bir parti olarak lanse etmek, Ak Partiyi olumlu göstermektir kanaatimce. Ak Parti din simsarı bir partidir.

Benim bağlısı olduğum İslam dininin kutsal kitabı, 'bir insanı öldüren, tüm insanları öldürmüş gibidir' der ve ben de buna aynen inanırım. Böyle diyen bir dinin demokrasiyle çelişmesi nasıl mümkün olabilir?

'Bizim dinimiz en makul ve en tabii bir dindir' diyen Atatürk, dini muhafazkarlıkla veya dinle değil, sahte din adamlarıyla ve din istismarıyla savaşmıştır.