Tekil Mesaj gösterimi
Eski 18.10.15, 14:50   #3
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 542
Mesajlar: 2,817
Ettiği Teşekkür: 21800
Aldığı Teşekkür: 11424
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: Merkel, Ermeni Dosyası İle Geliyor!

BM Güvenlik Konseyi’nin 1373 Sayılı Kararı

BM Şartı’nın 7. Bölümü uyarınca kabul edilen, operatif hususlar içeren ve terörizm ile organize suçlar arasındaki bağlantıyı da vurgulayan 1373 sayılı karar, Türkiye’nin terörizm konusunda öteden beri savunageldiği hususları, uluslararası barış ve güvenliğin korunması açısından Birleşmiş Milletler teşkilatına üye ülkelerin uymaları zorunlu kurallar haline getirmektedir. Sözkonusu karar, terörizmin mali kaynaklarının kurutulması, terörist eylemlerin hazırlık aşaması da dahil olmak üzere her düzeyde önlenmesi, üye ülkelerin terörizmle mücadele için aralarında yoğun bir işbirliği gerçekleştirmeleri, terörist eylemlere girişenlerin ağır suçlu olarak yargılanmaları, teröristlere mülteci statüsü tanınmaması, BM üyesi ülkelerin terörizmle mücadele için uluslararası işbirliğini öngören tüm sözleşmelere süratle katılmaları gibi hususlar içermektedir. Karar, tüm devletlere, terörizmle bağlantılı kişi ve kuruluşlara aktif veya pasif destek verilmesinden kaçınma, teröristlere ve terör örgütlerine, doğrudan veya dolaylı olarak mali kaynak yaratılmasını engelleme, terörle bağlantılı kişi ve kuruluşlarla doğrudan veya dolaylı olarak ilgisi bulunan mal varlıklarını dondurma yükümlülüğü getirmektedir.

1373 sayılı karar ayrıca, bütün devletlerin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne bağlı olarak kurulan “Terörle Mücadele Komitesi”ne (CTC) kararın uygulanması konusunda rapor verme yükümlülüğü getirmiştir. Bu çerçevede Türkiye, anılan komiteye bugüne kadar beş adet rapor sunarak örnek bir tutum sergilemiştir.

Türkiye ayrıca, Güvenlik Konseyi üyeliği çerçevesinde 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren itibaren bir yıl süreyle CTC’nin başkanlığını da üstlenmiştir. Başkanlığımız sırasında terörizmle mücadele konusunun Güvenlik Konseyi’nin gündeminde öncelikle konular arasında yer alması sağlanmıştır. Bu bağlamda, Türkiye’nin Güvenlik Konseyi dönem başkanlığına tekabül eden 2010 Eylül ayında terörle mücadele konusunda Güvenlik Konseyi toplantısı, Sayın Dışişleri Bakanımızın başkanlığında düzenlenmiştir. Bu vesileyle de bir Başkanlık açıklaması kabul edilmiştir.

***
Türkiye'de ve Almanya başta olmak üzere bir çok devlet yukarıda verilmiş karara uyan hemen hemen yok gibidir. Türkiye güneyindeki terör guruplarının bazılarını silahlandırarak desteklemekte, sadece bir gurup ki adı PKK olan terörist gurup ile mücadele etmektedir. Sınırlarımız kevgire dönmüş giren çıkan bellisiz hala gelmiştir. 2,5 milyon Suriyeli Türkiye içlerindedir, kimin ne olduğu bilinmemektedir.

Almanya Kürtleri iade etmeyiz diyorsa bu Kürtler büyük ölçüde terör faaliyetlerine karışmış sıkıştığında Almanya'ya iltica etmeye çalışan Kürtlerdir. Terör konusunda BM üye devletlerini bağlayan karar sanırım ABD ve bazı devletleri bağlamamaktadır. Çünkü ülkemizin güneyindeki terörist gurupların tüm araç ve gereçleri ABD ve Almanya menşeilidir.
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.