Tekil Mesaj gösterimi
Eski 21.10.15, 22:13   #1
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 108
Mesajlar: 1,858
Ettiği Teşekkür: 4463
Aldığı Teşekkür: 6664
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Türkiye'de Antropoloji ve Afet İnan


Bu konu ilgimi çekmişti beaa, gidip araştırayıp dedim. Valla şaştım kaldım. Yalan desem o zamanın tarihli gazeteleri var. Sonra düşündüm, iyi ki de araştırmışlar, mazallah bizim sivri zekalar Türkleri arap ilan ederlerdi. Bu araştırmaları yapanların ruhları şad olsun. İyi ki araştırmışlar. Bu arada benim ailem de Selanik göçmeni. Bir kez daha göçmenlerle gurur duydum..


Ayşe Afet İnan(Uzmay), 29 Kasım 1908 yılında Selanikte doğmuştur. Afet İnan, Cumhuriyetin İlk tarih Profesörlerindendir ve Atatürk’ün manevi kızıdır. Türk Tarih Kurumu'nun asbaşkanlığını yapmıştır. Türk Tarih Tezi’ni ortaya koyan tarihçiler arasında yer alır.

Afet İnan, ilköğrenimine Eskişehir'in Mihalıççık ilçesinde başladı. Annesini 1915 yılında hayatını veremden yitirmesinin adrdından, Öğrenimini Ankara ve Biga'da sürdürdü, 1920'de altı yıllık ilkokul diplomasını aldı. Aile 1921'de Alanya'ya taşındı. Afet Hanım, 1922'de Elmalı'da öğretmenlik ehliyeti aldı ve Elmalı Kızokulu'na başöğretmen olarak atandı. Babasının görevi nedeniyle sürekli yer değiştirdi; 1925 yılında Bursa Kız Muallim Mektebi’ni bitirerek İzmir'de Redd-i İlhak İlkokulu'nda göreve başladı. Atatürk ile tanışması sonucu ileriki yıllarda öğrenimine devam etme fırsatı bulmuştur.


İstanbul'da Afet İnan'la bir deniz gezintisinde.
(6 Haziran 1937)
Afet Hanım, 1925 yılında Redd-i İlhak İlkokulu'nda yeni göreve başladığı sırada bir çay ziyaretinde cumhurbaşkanı Atatürk ile tanışma fırsatı buldu ve Annesinin ailesinin Selanik'in Doyran kasabasından olması nedeniyle cumhurbaşkanının ilgisini çekti ve Atatürk ertesi gün ailesiyle tanıştı. Gazi Paşa'ya öğrenimini sürdürmek ve yabancı dil öğrenmek istediğini açıklamış olan Afet Hanım, kısa bir süre sonra Ankara'ya atandı. Bakanlığın izniyle İsviçre'nin Lozan şehrine Fransızca öğrenmek için gönderilmiştir.
1927’de Türkiye’ye döndüğünde Atatürk Büyük Nutuk’unun düzeltmelerini yapmaktaydı. Afet İnan öğrenimini sürdürmek istediğinden İstanbul Fransız Kız Lisesi’ne (Notre Dame de Sion) yatılı olarak girdi. Bu okulda okurken ders kitaplarında Türkler için onur kırıcı ifadeler kullanılması Afet İnan’ı çok rahatsız etmiş ve “Türklerin cihan tarihinde en eski çağlardan beri gerçek yeri nedir ve uygarlıkta hizmetleri ne olmuştur?” sorusunu yanıtlamak üzere çalışmaya girişmiştir. Bu arada 1929-30 ders yılında Ankara Musiki Muallim Mektebi’nde tarih ve yurt bilgisi dersleri vermeye başlamıştır.


Atatürk'ün Manevi Kızları birarada.
Sırasıyla Rukiye, Sabiha Gökçen, Afet ve Zehra görülmektedir.Ardından, Atatürk Afet İnan’a Türk Ocakları Yasası’nın 2. ve 3. maddelerinin açıklanması konusunda çalışma yapmasını istemiş ve Afet İnan Türk Ocaklarının amacını, işlevini açıklayan, medeniyet tarihinde Türklerin yerinin ne olduğunu ve olması gerektiğini açıklayan bir nutuk okumuştur.

8 Nisan 1930’da Atatürk’ün de katıldığı kurultayda Türk tarihinin araştırılması işinin merkez heyetine verilmesi kararlaştırılmış ve merkez heyetinin TÜRK TARİH HEYETİ teşkil edeceği belirtilmiştir. Bu heyetin ilk üyeleri şunlardır: Afet İnan, Tevfik Bıyıklıoğlu, Vasıf Çınar, Yusuf Akçura, Samih Rıfat, Halil Ethem Eldem, Yusuf Ziya Özer, Sadri Maksudi Arsal, Dr. Reşit Galip, Reşit Saffet Atabinen, İsmail Hakkı Uzunçarşılı, Ragıp Hulusi Özden, Mükrimin Halil Yınanç, Zakir Kadiri Ugan, Hamit Zübeyr Koşay ve Mesaroş.

Türk Ocakları Atatürk’ün emriyle 15 Nisan 1931’de aynı kurucu üyelerle “Türk Tarihini Tetkik Cemiyeti” adını almıştır. Daha sonra tarih araştırmaları için arkeolojik kazılar başlamıştır. 1929’da Milli Müzeler Müdürü Halil Ethem Eldem coğrafya ilminin o zamana kadar tanımadığı Piri Reis’in Amerika haritasını bulmuştur. Bu harita üzerine çalışan Afet İnan bunu dünyaya tanıtmıştır. 9 Ocak 1936’da açılan Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nin açılışında Afet İnan TTK Asbaşkanı sıfatıyla Tarihe Giriş olarak ilk dersi vermiştir.

Kültür Bakanlığı’nın Afet İnan’a fakültede öğretim görevi vermeyi önermesine karşın Afet İnan bunu ancak lisans ve doktora yaptıktan sonra kabul edebileceğini bildirmiştir.

Bunun üzerine Cenevre Üniversitesi Sosyal ve Ekonomik Bilimler Fakültesi’nin Yakın Çağ ve Modern Tarih Bölümü’ne kaydolmuştur. Türklerden barbar diye söz edilmesi Afet İnan’ı incittiğinden bu konuda araştırmaya ve yazmaya başlamıştır. Afet İnan’ın doktora tezinin konusu Türkiye tarihinin genel durumu ve antropolojik veriler üzerinde yapılan ankete göre Türk milletinin dünya milletleri arasındaki yerini bilimsel esaslara göre saptamaktı.

Lisans diplomasını Temmuz 1938’de almış, doktorasını da ertesi yıl yine Temmuz 1939’da sınav geçerek ve tez müdafaasını yaparak vermiştir. Afet İnan Cenevre öğrenimi boyunca sık sık Atatürk’le yazışmıştır.


1930’lu yılların başlarında “Türk ırkının kafatasını tespit etme” çalışmaları yürüten Afet İnan, bu çalışmalar doğrultusunda Türkiye’nin pek çok yerinde mezarlar açmış ve kafatasları ölçülmüştür. Tarihçiler arasında Mimar Sinan’ın Türk mü yoksa Ermeni veya Rum asıllı mı olduğu konusunda tartışma çıkınca Afet Hanım, Türk olduğunu iddia etti ve mezarının açılarak kafatasının ölçülmesini, sonucun Atatürk’e sunulmasını önerdi. Tartışmaları izleyen Atatürk ise bir kâğıt üstüne Sinan’ın bir heykelinin yaptırılmasını istediği notunu düşerek Mimar Sinan’a sahip çıkmıştı (2 Temmuz 1935). Ardından ağustos 1935 günü bu ölçüm yapıldı ve sonuç Mimar Sinan'ın brakisefal kafatasına (Türk) sahip olduğunu tespit edilmiştir.
Nazan Maksudyan, 1925-1939 yılları arasında yayınlanan Türk Antropoloji Mecmuasının analizini yapmış ve "Türklerin brakisefal Alpin ırkının mükemmel temsilcileri olduğunu göstererek, Türklerin kadimliğini ve tarih boyunca sürmüş ebedi üstünlüğünü kanıtlamaktır." olduğu tezini ortaya koymuştur. Maksudyan'a göre yeni bir tarih yorumu ortaya koyma çabasındakiler Türklerin ırk özellikleri tarif ederken başvurdukları önemli özelliklerden biri brakisefal kafa tipi idi.
Birinci Türk Tarih Kongresinde Afet İnan başta olmak üzere katılımcılar sarı ırkla Türklerin bağ olmadığını ve Türklerin Orta Asya'da yaşayan tek ırk olduğunu vurgulamıştır.

Afet İnan 8 Haziran 1985 tarihinde 76 yaşında Ankara'da yaşamını kaybetmiştir. Ruhu Şad olsun…Kaynaklar
1. Cemal Kutay Kitapları/Tarih Dizisi, Atatürk Bugün Olsaydı, Aksoy Yayıncılık, ISBN 975-312-125-3, Kasım 1999, (Cildin arka kapağı)
2. Prof. Dr. Afet İnan, Yayına Hazırlayan Arı İnan, Remzi Kitabevi, İstanbul 2005, Prof. Dr. Afet İnan adlı kitabı özetleyen Özge Yücel
3. Prof. Dr. Afet İnan, Yayına Hazırlayan Arı İnan, Remzi Kitabevi, İstanbul 2005, Prof. Dr. Afet İnan adlı kitabı özetleyen Özge Yücel, Afet İnan: Anı- Biyografi Türünde Bir Yapıt
4. Afet İnan’ın Bilinmeyen Günlüğü, 22.02.2003 tarihli Hürriyet Pazar Gazetesi
5. Haşim Söylemez, 64bin kafatası toplandı, Aksiyon Dergisi, Sayı 341, '216.06.2001
6. Hakan Aydın, Sinanın Başına Gelenler, Aksiyon Dergisi, Sayı 209, 05.12.1998
7. Mimar Sinan’ın Kafatası, Arkitera.com
8. https://tr.wikipedia.org/wiki/Afet_%C4%B0nan
9. https://tr.wikipedia.org/wiki/Kafata...7%C3%BCm%C3%BC

10 Ahmet Asker,NAZİ IRK TASNİFİNDE TÜRKLER VE ORTADOĞU HALKLARI,Çağdaş Türkiye Tarihi Araştırmaları Dergisi, XII/25 (2012-Güz/Autumn), ss. 79-99.
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.