Tekil Mesaj gösterimi
Eski 25.10.15, 23:34   #17
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2012
Konular: 295
Mesajlar: 2,410
Ettiği Teşekkür: 34724
Aldığı Teşekkür: 14833
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Seçime Doğru-1 ( SAĞ - SOL ve GOL)

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cem1907 Mesajı göster
Yurt dışında hiç yaşadın mı?İngilteredeki sağ ve sol arasında ne fark var gördünmü?Türkiyedeki köhnemiş sağ ve sol zihniyet uygar ülkerin hiçbirinde yoktur!Gülmek ne demek?

Ben milliyetçiyim ama ne Mhp'yi severim ne de asla Akp'yi?Şimdi ben sağcı mıyım?Vokabüler olarak terimlere sıkı sıkı bağlı kalmak bizlere ait olsa gerek!

Akılcılık farklı bir olay!İdeolojilerle beslenemez!
Sevgili @Cem1907,
SAĞ - SOL kavramlarının ortaya çıkışını 3 ana başlığa ayırmıştım.
1-DİN,
2-IRKÇI (MİLLİYETÇİLİK)
3-GELİR DAĞILIMI BOZUKLUĞU

SAĞ ve SOL arasındaki ana ayrışma bu 3 başlıkta ortaaya çıkar.
Taraflar bu farklılıklarda, ne kadar ısrarcılarsa, (etkiye tepki olarak) karşı taraf da o kadar keskin ve sivri olur.

Avrupa ülkelerini ele alırsak,
DİN AÇISINDAN: Avrupa ülkeleri Aydınlanma döneminde, din devleti uygulamasının ne korkunç sonuçlar verdiğini kanları pahasına öğrenmişler ve günümüzde DİN DEVLETİ KURMAK İSTEYEN (Avrupalı) yok denecek kadardır.
IRKÇILIK AÇISINDAN: Hem Hitler Almanya'sının katliamları, hem de Avrupa ülkelerinin sınırarını kaldırmış olmaları nedeniyle, IRKÇI MİLLİYETÇİLİK (Avusturya'da parti kapatılması gibi) ayıplanmakta, aforoz edilmektedir.
GELİR DAĞILIMI: Özellikle İskandinav ülkelerinde zengin-fakir arasındaki gelir makası ve yaşam şartları (bizdeki kadar) kopmuş değildir.
Üstelik bizden 200 yıl önce Cumhuriyeti görmüş,
kendi (kutsal) Kiliselerine karşı savaşmış , eğitimli bir toplum ve yöneticileri DEMOKRASİ'yi benimsedikleri için, ister SAĞ- ister SOL parti olsun, DEMOKRASİ ve İNSAN HAKLARI dışına çıkılmasına sivil toplum kuruluşları ve halkları izin vermez, vermiyor da, bu nedenle
İngiltere'de, İsviçre'de , Norveç'te SAĞ-SOL farkını göremeyebilirsin, çünkü ortak noktaları bellidir,
1- Din devleti olmaz (laiklik demek)
2- Irkçılık Olmaz,
3- Emekçinin hakkı verilmeli, vatandaş aç bırakılamaz, sömüürülemez, insanca yaşar.

Peki ya bizde veya gelişmekte (sömüürülmekte olan ülkelerde:
1-DİN AÇISINDAN ;(Laikliğe aykırı olarak) Din devleti kurmaya hevesli ve bu yolda, (tüm vatandaşlarından topladığı vergileri tek bir dine ve yayılmasına aktaran) din devleti kurup Halifeliği ger getirme heveslisi bir iktidar ve peşine takılmış bir güruh var.

2-IRKÇILIK AÇISINDAN: Her ne kadar (Atatürk Milliyetçisiyim dese de) Tüm Türk alemini bir araya toplamayı (Turan ve Kızılelma) hedefleyen, başka ülkelerde kan gövdeyi götürürken sesini çıkarmazken, sık sık ''SOYDAŞLARIMIZI KATLEDİYORLAR!'' diyerek önüne geleni dövmeye, öldürmeye yeltenen bir grup var.

3-GELİR DAĞILIMI AÇISINDAN: Bir kısmı saraylarda, villalarda, 4 çekerli trilyonluk aralarda, özel uçaklarda gününü gün ederken, çöp kutusundan yiyeceğini ve nafasını arayanlar, üç kurulşluk asgari ücretle yarı aç, yarı tok yaşamaya çalışanlar var.
Elbetteki SAĞ ile SOL arasındaki ayrım, Uygar devletlerinden fazla olacaktır,
Çünkü, UYGARLIĞA GİDEN YOL, SOLDAN GEÇER,
BU NEDENLE ATATÜRK'TE SOLDU.

__________________
Mediter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Mediter'in Mesajına Teşekkür Etti.