Tekil Mesaj gösterimi
Eski 26.10.15, 09:28   #30
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2012
Konular: 295
Mesajlar: 2,410
Ettiği Teşekkür: 34724
Aldığı Teşekkür: 14833
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Seçime Doğru-1 ( SAĞ - SOL ve GOL)

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cem1907 Mesajı göster
Bu arada sevgili Mediter kardeşime bir not düşeyim, devrim kavramı ile ilgili!

Devrimler sadece tek bir ideolojiye bağlı olarak yapılmaz,yapılmamıştır da!Her türlü ideoloji'nin devrimi olur.İran'da 79 yılında yapılan da İslam devrimidir.Atatürk'ün yaptığı da ulusal,milli bir devrimdir.Sovyet devrimi ile uzaktan yakından ilgisi yoktur!

Büyük Önder'in Türklük konusundaki deyişlerini iyi okuyunuz; belki bazılarının hiç hoşuna gitmeyecek!
Sevgili @Cem1907,
Ne yazık ki, ne Atatürk'ü ne de devrimleriyle, İlkelerini anlayıp algılayamışsınız.


Atatürk, bulunduğu koşullarda, karşıt olduğu kişilerin tepkilerini çekmemek, aksine desteklerini almak amacıyla bir çok söz söylemiştir.
Atatürk'ü anlamak için, sözlerine değil, eylemlerine bakmak gerekir.
Lütfen, Nutuk'tan başlayarak, Atatürk'ü anlamaya, özümsemeye çalışınız.

Geçtiğimiz yıllarda Ernesto Che Guevara Kimdir?
Konusuna bir göz atarsanız, hem Atatürk , hem de benim Atatürk'e bakışım hakkında bir takım bilgiler edinebilirsiniz.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mediter Mesajı göster
(Bir Che hayranı olarak) Bu konuyu başından beri takip ediyordum, (Sanki bir kişi, hem Che hayranı hem de Atatürk hayranı olamazmış, ikisinden birisini seçmek zorundaymış gibi) konu Che ile Atatürk’ün karşılaştırılmasına doğru kaydırılmaya başlayınca (hiç bir üyeyi kırmamak,incitmemek adına)yazmamak için kendimi uzun süre tuttum.
Fakat görüyorum ki, (tahmin ettiğim gibi) üstü kapalı olsa da bana söz hakkı doğuran sataşmalar da olmaya başladı. (Che hakkında Egemen Bağış’ın sözleri ,Che konusunda paylaşıp yazılmayacak da, nerede yazılacaksa) istemeden de olsa yazmak zorunda kalıyorum.


Sayın Cengiz Doğan,
Ben neyin nerede, ne zaman yazılacağını çok iyi bilirim. Kaldı ki, yazdıklarımdan forumun (formatına) genel kurallarına uymayan bölümler veya sözler olursa, forum yöneticileri hangisinin doğru, hangisinin yanlış olacağını bilecek olgunlukta ve kültürel bilinçtedirler.
(Kimin Che ile Atatürk’ü karşılaştırdığını anlayabilmek için) Yorumları tekrar bir daha gözden geçirmenizi salık veririm...
Bir taraftan ‘’Bu konuda en güzel sözleri yazdı!’’ diyerek, asıl Che ile Atatürk’ü kıyaslayan, Karagöz’e destek çıkmanı ise (geçmiş konulardan) bana karşı oluşturduğunuz antipatinize bağlıyorum.


Bu konu da en güzel açıklamayı Banemin yazmış:

Atatürk ile Che’yi kıyaslamak mümkün değildir. Böyle bir kıyaslamaya girmek, iki değerin birisini kırmaya çalışmak, karalamak demektir.


Eğer, zorlamayla bile Che ile Atatürk’ü karşılaştırmaya kalkarsak,


Che’nin (sadece),
Emperyalist devletler tarafından, ezilen, sömürülen tüm Dünya halklarının özgürlüğü için verdiği (silahlı) mücadeleyi görebiliriz.


Oysa Atatürk, (İngiltere’nin eski başbakanlarından) David Lloyd George’un da dediği gibi:
‘’İnsanlık tarihi birkaç yüzyılda bir dahi yetiştirebiliyor. Şu talihsizliğimize bakınız ki Küçük Asya'da çıktı. Hem de bize karşı.. Elden ne gelebilirdi?" bir dahidir, eşsizdir.

Atatürk’ün eşsizliği, işgal edilmiş bir yurdu, sayı ve silahça kat kat üstün emperyalist düşmandan kurtarmasınının yanında, (ülkesinin ilerleyebilmesi için gerekli gördüğü) toplumsal alanda (dolayısıyla da dini) inanç alanını da kapsayan bir çok (değişiklikler) devrimler yapmasından kaynaklanır.
Asıl zor olan, Atatürk’ü eşsiz yapan bu devrimleridir.

Atatürk düşmanları (yıllardır), Atatürk’ün devrimci özelliğini gözlerden saklayarak, sadece savaşçı özelliğini ön plana çıkarmışlar, diğer taraftan da onu toplumsal alanda yaptığı devrimleri adım adım geri götürmüşlerdir.


Günümüzde de (kendisini Atatürk hayranı sanan ) bir çok kişi bir taraftan Atatürk’ün toplumsal alanda yaptığı (kılık kıyafet devrimi, tekke ve zaviyelerin kapatılması, Latin alfabesinin kabulü, ezanın Türkçe okunması, miladi takvimin kabul edilmesi, laikliğe aykırı olarak okullarda dini eğitim verilmesi gibi) bir çok Atatürk emaneti olan devrim, ortadan kaldırılıp geri dönüş yapılırken, hem bu geri gidişe destek çıkıp alkış tutmakta, diğer taraftan da kendisini Atatürkçü sanmaktadır.

Düşünebiliyor musunuz?
Bir lider, dini giysi kabul edilen ,çarşaf peçeyi kaldırabiliyor.
Bir ulusun kendi kültürü olmadığı halde (sadece Kuran bu dille yazılmış diye ısrarla kullanmaya çalıştığı) Arapça-Farsça harfleri (sözcükleri) Özgür ulusların kendilerine özgü dilleri olur mantığıyla kaldırıyor.
Düşünebiliyor musunuz ki?
Bir lider ülkesini ilerletip yüceltebilmek için, tüm Dünya’daki Müslümanların başı sayılan Halifelik kurumunu kaldırabiliyor.
Sadece bir kaç tanesini saydığım bu devrimleri bile Atatürk’ü tüm Dünya’da eşsiz yapmaya yeterdir.

Bunun yanında da,

Che’nin, Amerika tarafından yaratılmış, pazarlanmış bir icon, olduğunu iddia etmek son derece gülünçtür.

__________________
Mediter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla