Tekil Mesaj gösterimi
Eski 28.10.15, 22:01   #1
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 108
Mesajlar: 1,850
Ettiği Teşekkür: 4447
Aldığı Teşekkür: 6635
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Ümmetçi Kadir Mısırlıoğlu ve Rıza Nur Hatıratı ve Kemalizm'e SaldırılarSon dönemlerde İslamcı/Ümmetçi tabakanın Atatürk düşmanlığı, ağızlarını köpürterek Ata’ya hakaretler yağdırmalarını şaşkınlık ve üzüntü içinde izliyorum.

Özelikle Arap fesli Kadir Mısırlıoğlu denen bir zatın İngiliz taşaronu gibi hareket edip, Türklüğe ve Ata’ya olan nefretini her fırsatta göstermesi ve saldırılarının kaynağı olarak hep yayınlattığı Rıza Nur’un Hatıratlarına dayandırması, diğer ümmetçileri de cesaretlendirmiş, Ata’ya saygısızlıkta sınır tanımamışlardır. Az çok internette bir araştırma yapın, gördüklerinize inanamayacak ve bu pervasızlığa içinde vicdan olan bir Türk evladı olarak isyan edeceksinizdir.

1960’lı yıllarda Hac ve Umre Organizasyon şirketinin paralarını buharlaştırdığına dair hakkında ciddi iddia ‘lar olan bu bu zat, tarihçi değil, Hukuk fakültesi mezunudur ve İngiltere den eline nereden geçtiği belli olmayan bir hatıratı yayınlamıştır. Kendi ifadesine göre bu eseri yayınlaması şöyle;

“1968 senesinde Cağaloğlu’ndaki Vilâyet Han’ın ahbâbım olan sâhibinin teşvikiyle Beyaz Saray’ı (işhanı) terk edip Cağaloğlu’na yerleştim. Burada diğer eserlerimi telif ederken elime Rıza Nur’un British Museum’a koyduğu hatıralarının mikrofilmi geçti. O’nu hayâli “Altındağ Yayınevi” adıyla yayınladım”

Size pek inandırıcı geliyor mu bilmem ama İngilizlerin öyle her adama eser meser vereceğini hiç zannetmiyorum. Bu Şeriatsever arkadaş 7 Eylül 1983 tarih ve 18158 numaralı kararla birlikte Türk Vatandaşlığından çıkarıldığında, bu defa da İngiltere’den siyasi iltica talep etmiştir. Ardından soluğu Almanya’da Frankfurt’ta almış, buradan da İngiltere’ye geçmiştir. Tam 11 yıl boyunca Şeriat diye ortalıkta bağıran bu zat, beğenmediği Hristiyan Batı ülkelerinde gezmiştir.


Gelelim Atatürk’e saldırıların kaynağı olan ve Rıza Nur’un yazdığı iddia edilen hatırata. Hiç üşenmedim internetten bu hatıratı indirdim. PDF formatında siz de bulabilirsiniz. İbret için okumanızı öneririm. Normalde hoşlamadığınız insanlara bile itham etmekten hoşlanmayacağınız pek çok iddia var Ata hakkında. Şaşırdım ve Rıza Nur gibi bir Türkçünün normal bir kafa ile yazabileceği şeyler gibi gelmedi bana. Ya İngiliz oyunu bu, ya da Rıza Nur’un bu hatıratı yazarken büyük bir sorunu vardı, ya da bir ihtimalle kafayı yedi.


Sonra Rıza Nur'u Araştırdım biraz. Lozan’a imza koyanlardan biri. Ayrıca Turgut Özakman'ın da dile getirdiği gibi Rıza Nur, Atatürk’e muhalif biri değildir ve Atatürk’e Türk tarihi eserinde övgüler yağdırmıştır. Ayrıca iki dönem milletvekilliği yapmış ve Atatürk ile beraber yiyip içmiştir.

Rıza Nur, 1926 İzmir Suikastı Davası'ndan hemen sonra Paris'e gitmiş. Bazı iddialara göre ki kontrol ettim, Turgut Özakman’ın “Dr. Rıza Nur Dosyası" kitabında da geçiyor/sf166; 1927’de Atatürk’ün ünlü “Nutuk” adlı eseri yayınlandıktan sonra, Nutuk’ta da geçen Rıza Nur’un Arnavutları Türklere karşı ayaklansınlar diye kışkırtma olayını iddia eden Abdül Halik Beğ in iddialarına mı kinlendi mi bilinmez (Nutuk, 2. Baskı, Akvaryum yayınevi,2005, sf. 646) ardından hatıratını kaleme almış ve 1935 yılında bu hatıratı British Museum'a, 1960 yılına kadar yayımlanmamak kaydıyla göndermiş (Wikipedia; Rıza Nur).

Fakat normal de yazılacak ve söylenecek iddialar değildir. Ayrıca Turgut
Özakman’ın kitabında belirttiği gibi Rıza Nur beğ’in bir takıp ruhsal sorunları vardır. (Rıza Nur Dosyası Sf: 160-161). Bu tip sorunların yaratmış olduğu ruhsal durum muhtemelen kişilik yapısını etkilemiş ve çeşitli hezeyanlara neden olmuş olabilir.

Murat Bardakçı'nın anlattığına göre ise karısının rahatsızlığından da çok etkilenmiştir. Eşinin ağrıları sebebiyle morfinman oluşu ve yaşanılan buhran şüphesiz olumsuz tesirler içermiştir. Turgut Özakman'ın bu konudaki kitabını pdf formatında netten indirdim. Sizde bulabilirsiniz. Burada Rıza Nur Beğ’in hatıratında vermiş olduğu kanıtların nasıl gerçeklikten uzak olduğu ve Rıza Nur Bey'in yaşadığı Buhran’ı ayrıntılı bir şekilde anlattığını göreceksiniz.

Murat bardakçı ise şöyle diyor Habertürk gazetesindeki köşesinde;

“Rıza Nur'un hatıralarında yazdıklarının ne kadarının doğru olduğunu görebilmek için siz de küçük bir deneme yapabilirsiniz: Çalışma masanızın bir tarafına "Hayatım ve Hatıratım"da Lozan görüşmelerinin anlatıldığı bölümü, onun yanına da Lozan'ın tamamı rahmetli Prof. Seha Meray tarafından yayınlanmış olan zabıtlarını koyun. Rıza Nur'un bahsettiği hadiseleri zabıtlardan arayın, bulun ve mukayese edin. Rıza Nur'un da imzalamış olduğu bazı zabıtlardaki ifadeler ile hatıralarda geçen hadiselerin birbirini tutmadığını, yani doktorun tamamen "uydurduğunu" görürsünüz!”

Sn. Murat bardakçı, bu hatıratın tamamının yalan olduğunu söylemektedir (Tarihin arka Odası programı),


Kaynaklar:
Kadir Mısıroğlu'nun Hac paralarını buharlaştırması
Kadir Mısıroğlu ve Rıza Nur | Yeni Mesaj Gazetesi
https://tr.wikipedia.org/wiki/R%C4%B1za_Nur
Neval KAVCAR Rıza Nur'un "Hatırat'ının Mikro Filmi İngiliz'de Ne Arıyor?
Rıza Nur balonu

Serbest Köşe Yücel BULUT
Turgut Özakman, Dr. Rıza Nur Dosyası, Bilgi Yayınevi, 2. Basım, 2009

__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.