Tekil Mesaj gösterimi
Eski 30.10.15, 09:36   #3
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 108
Mesajlar: 1,855
Ettiği Teşekkür: 4453
Aldığı Teşekkür: 6655
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Uyuşturucu Kullanımı Alkolü 10'a Katladı

Cumhuriyetin ilk dönemlerinde uyuşturucu devlet eliyle yetiştiriliyordu. Cidden gerçek bu...
Overdose Türkiye adlı eserde; uyuşturucu maddelerin nasıl oluştuğu dünya tarihinden örneklerle izah edilmektedir. Örneğin 1840’lı yıllarda Almanya’daki laboratuvarlarda morfin bulunmuş 1898 yılında da neşe ve enerji veren (HEROICH) yani eroin keşfedilmiştir. İlaç ve askeri amaçlada kullanılmışlar başlangıçta.
Lahey ve cenevre konferansları (1914) ile bağımlılığı görülen afyon ve eroin 1925’te bütün dünyada yasaklanıyor. Osmanlı bu konferansa katılmamış tabe. Türkiye’de ise, 1926’dan başlayarak afyon alkoloidleri fabrikası adı altında istanbul’da eroin üreten üç fabrika kurulmuş.
Hatta bir Eroin fabrikamızın yerine bakarsak, Çengelköyde kurulmuş.. Eee tabi haşhaş 700 yıldır Türkler tarafından yetiştirilen bir bitki.

Tabii dünya da yasaklanıp bizde fabrikalar açılınca İstanbul kısa sürede Eroin ve uyuşturucu merkezi Haline gelmiş..


1930'lu yıllarla birlikte, toplumdaki bağımlılık artınca uyuşturucu sorun oluşturmaya başlamış,zira asprin gibi satılıyormuş eczanelerde.. Tüm dünyada Türkiye ismi eroinle birlikte anılmaya başlanınca, Türkiye karalanmaya başlanmış. Zira ciddi bit gelir kaynağı olmuş Türkiye için. Şubat 1930’da New York’ta yakalanan Alesia isimli bir gemide Türkiye’den yüklenmiş 500 bin dolarlık saf morfin ele geçimiş ve 1933 yılında da eroin lobisine rağmen yasaklanmış Türkiyede..

Bu yasaklamaya neden olan olarak Overdoze Türkiye kitabında şöyle bir işaret edilmiş, İsmet İnönü’nün Başbakan olduğu 1932 yılında
çeşitli uluslararası temaslar neticesinde uyuşturucu ticaretine yönelik önleyici tedbirlere yine dönemin bürokratlarının ve milletvekillerinin ülke ekonomisinin madde kaçakçılığından gelen gelire bağlı olduğu gerekçesiyle karşı çıkıldığı anlatılmış.


Kaynaklar
Cengiz Erdinç,Overdose Türkiye / Türkiye'de Eroin Kaçakçılığı, Bağımlılığı ve Politikalar,İletişim Yayınları,İstanbul, 2004
http://addicta.com.tr/wpcontent/uplo...14_123_125.pdf
Öfkeli çocuklar için inkılâp tarihi: Afyon İmparatorluğu'ndan Eroin Cumhuriyetine - süleyman güler - Radikal Blog
http://www.mynet.com/my/yildiz.ertan...-uyusturucunun turkiyede-yasal-oldugu-gercegini-15-maddeyle-anlatiyoruz-1038465
http://www.e-kutuphane.teb.org.tr/pd...8_1_2_3/11.pdf
https://dusuncekahvesi.wordpress.com...n-fabrikalari/
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti