Konu: Merkez Sağ
Tekil Mesaj gösterimi
Eski 07.11.15, 02:09   #36
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 986
Ettiği Teşekkür: 46010
Aldığı Teşekkür: 39580
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Merkez Sağ

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cem1907 Mesajı göster
Sana söyleyeceğim tek şey var.Atatürk'ün devletçilik ilkesini iyi oku.Geçen akşam buna ait bir paragraf eklemiştim.
Bak hemen o alıntıyı yeniden buraya koyayım... Bunu 2. kez yapıyorum... Sen o alıntıda aslında kendi kendini dizinden vuruyorsun...

Bir daha hatırlatayım:

''Hür ve serbest teşebbüs'' diye yazdığın yalan, aslında ekonomik liberalizmin ilk ilkelerinden biridir ama dediğim gibi yalandır o... Bağımlı ülkelerde emperyalizmden bağımsız; hür ve serbest teşebbüs olmaz...

Atatürk taa 80-90 sene önce bunun farkında...

İşte senin kendini dizinden vurduğun alıntı:

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Cem1907 Mesajı göster
Ben demiyorum büyük önder diyor!

Atatürk’ün, Türk Devletçilik Anlayışı, Afet İnan tarafından yayınlanan “Vatandaş İçin Medeni Bilgiler ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Elyazılan” adlı kitapta şu şekilde ifade edilmekte: “Tatbik ettiğimiz devletçilik ferdi mesai ve faaliyeti esas tutmakla beraber mümkün olduğu kadar az zaman içinde milleti refaha ve memleketi ma’muriyete eriştirmek için milletin umumi ve yüksek menfaatlerini icap ettiği işlerde bilhassa iktisadi sahada fiilen alakadar etmektedir”.9
Atatürk bir yazılı açıklamasında da, Türk Devletçilik Anlayışını yanlış yorumlara yer bırakmayacak şekilde şöyle ifade etmektedir: “Bizim tatbikini uygun gördüğümüz, ‘mutedil devletçilik prensibi’, bütün istihsal ve tevzi vasıtalarını fertlerden alarak, milleti büsbütün başka esaslar dahilinde tanzim etmek gayesini takip eden sosyalizm prensibine müstenid kollektivizm yahut komünizm gibi hususi ve ferdi iktisadi teşebbüs ve faaliyete meydan bırakmayan bir sistem değildir”.10
“Türkiye’nin tatbik ettiği devletçilik sistemi, ondokuzuncu asırdan beri sosyalizm nazariyecilerinin ileri sürdükleri fikirlerden alınarak tercüme edilmiş bir sistem değildir. Bu Türkiye’nin ihtiyaçlarından doğmuş, Türkiye’ye has bir sistemdir. Devletçiliğin bizce manası şudur: Fertlerin hususi teşebbüslerini esas tutmak; fakat büyük bir milletin bütün ihtiyaçlarını ve birçok şeylerin yapılmadığını gözönünde tutarak, memleket ekonomisini devletin eline almaktır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türk vatanında asırlardan beri ferdi ve hususi teşebbüslerle yapılmamış olan şeyleri bir an evvel yapmak istedi… Bizim takip ettiğimiz yol görüldüğü gibi liberalizmden başka bir yoldur”.

Nasıl?

Bak, sen koca bir yanlış yaparak ''hür ve serbest teşebbüsünü'', yani liberal ekonomini (!) Atatürk' e dayandırdığını sanmışın ama Atatürk sana nasıl cevap vermiş... >>> Alıntındaki kalın siyah bölüm. Ben kalınlaştırıp büyüttüm ki bir kere daha hatanı göresin!

Sen Özalcı' sın aslında...

Ha lafa gelince Özal' da Atatürkçü idi ya...