Tekil Mesaj gösterimi
Eski 07.11.15, 22:25   #1
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 108
Mesajlar: 1,850
Ettiği Teşekkür: 4447
Aldığı Teşekkür: 6635
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Kızıl Elma Neresidir?









Kızıl elma,Pietro bazilikası haç biçimli ve Latin haçı formunda uzun bir nefi bulunan bir kilisenin kubbesindedir.

Roma'yı simgeler...

Yerden 136 metre yükseklikteki kubbesi ise dünyanın en yüksek kubbesi unvanına sahip. Kubbenin iç çapı ise 41 metre. Vatikan'daki en göze çarpan binadır.

Kubbesi ile Roma'nın siluetindeki en önemli parçalardan biridir. 23.000 m arazi üzerine kuruludur. 60.000 kişilik kapasitesi vardır. İstanbul'un fethinden sonra Ayasofya'daki Kızıl Elma'nın Roma'da bulunan San Pietro Kilisesinin mihrabındaki altın top olduğu ileri sürülmüştür.

Kızıl Elma: Türk devletleri için bir hedefin ve amacın simgesidir. Değişik şekillerde tasvir edilmiş olup bazen bir belde bazen bir taht bazen de dünya hakimiyetini temsil eden som altından yapılma kızıl renkli bir küre olmuştur. Bazen fethedilmesi gereken illeri ifade eder çoğu kez ise bütün Türklerin tek bayrak altında toplandığı devletin simgesidir.

Ünlü Türkçü Ziya Gökalp'in Türkçülük akımı için gösterdiği bir hedeftir. Aslında Kızıl Elma bir idealdir. Türklük ve ulus bilincinin gelişmesi, muhtaç olunan kudretin kandan gelmesidir.




__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.