Konu: Merkez Sağ
Tekil Mesaj gösterimi
Eski 09.11.15, 00:51   #81
Cem1907
Uzman Üye

Cem1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 173
Ettiği Teşekkür: 3907
Aldığı Teşekkür: 10189
Rep Derecesi : Cem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisiCem1907 muhteşem birisi
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Merkez Sağ

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
Bu tartışmalar Atatürk' ten cımbızlamalar (!) yaparak sürmemeli.

Atatürk zaten bu ülkenin ekonomik temellerini ''karma'' olarak yani kamu sektörü ve özel sektör üzerine kurmaktan yanaydı.

Şimdi kalkıp tüm yazdıklarımın ardından bana diye sorarsan gerçekten beni şaşırtırsın...

Karma ekonomi zaten devlet/kamu sektörü ve özel sektörün bir aradalığıdır.
Ben senin bunu bildiğini sanıyordum ve yazdıklarımı da doğru yorumlayacağını umuyordum...

Sanırım karma ekonomiyi ilk başlarda pek anlayamadığın için ben ''karma'' dedikçe sen benim özel sektörü tamamen reddettiğimi sandın... Halbuki ben kullandığımız terimleri senin eksiksiz bir şekilde anladığını sanıyordum...

Neyse...

Atatürk bu ülkenin ekonomisini ''karma'' olarak kurdu.

Şimdi senden yine bir alıntı:

Şimdi Atatürk' ü anlamak!

Sence burdan Atatürk' ün özel sektöre, devlet sektöründen daha büyük bir önem verdiği sonucu çıkarılabilir.

Halbuki bu bir teşvik söylemidir. Amacı da birikimleri olan kesimleri ekonomik yatırımlar için teşvik etmektir. Yoksa sandığın gibi asla ve asla Atatürk özel sektörü kamu sektörünün önüne koymamıştır...

Ya da mesela:

Atatürk ''Türk milleti, zekidir, çalışkandır...'' der...

Bu Türk milletinin gerçekten zeki ve çalışkan olduğu anlamına gelmez ve saltanat sultasındaki millet gerçekten zekası ve üretkenliği hadım edilmiş bir millettir...

Atatürk, milleti kafayı kullanmaya ve üretken olmaya teşvik etmek için o tembel ve atıl milleti ''zeki ve çalışkan'' olarak nitelendirmiştir...

Anlatabiliyor muyum?

Atatürk paralarını yastık altında tutan kesimleri yatırımlara teşvik için özel sektörü bu tür sözlerle teşvik etmiştir...

Ancak Kemalist ekonomi politikte asla ve asla özel teşebbüs birincil olmamıştır...

Çünkü tüm temel yatırımlar, dev alt yapı kurumları ve bankalar ve de özellikle stratejik önemdeki kuruluşlar tamamen devlet eliyle kurulmuştur...

Bana dev rafineleri, demir-çelik tesislerini, bankaları özel sektörün kurduğunu gösteremezsin... Böyle bir şey yoktur ve olmamıştır...

Tüm bunları devlet kurmuş ve yönetmiş, yan sanayi alanlarında ise özel sektör teşvik edilmiştir...

Bence abisi...

Sen Atatürk' ün yazdıklarını ve icraatlerini daha iyi kavramak zorundasın.

Bak bu sağcı ve sığ islamik yönetim ve bu yönetime iktidar yolunu açan daha evvelki sağ yönetimlerin sata sata bitiremediği kamu sektörünün dev kuruluş ve bankalarını o senin ''hür ve serbest teşebbüsçülerin'' kurmadı...

Kim kurdu?

Halk/devlet/kamu kurdu.

İşte tüm bunları son 20 yılın sağ iktidarları halktan alıp senin ''hür ver serbest teşebbüs'' dediğin gözünü kar hırsı bürümüş ve halkın değerlerine beleşe (!) el koymaktan orgazmik bir zevk duyan ********lere satıyorlar...

Unutma!..

Bu ülkeyi kalkındıran senin o ''hür ve serbest teşebbüs'' dediğin özel sektör değil, halkçılığı ve devletçiliği ekonomik alanda da hayata geçiren Kemalist ekonomi politikalarıdır.
Yahu iki cümle söyledik,yağmur gibi yağdın.

Herkesin düşüncesi kendisine Aristo....