Konu: Merkez Sağ
Tekil Mesaj gösterimi
Eski 08.11.15, 23:58   #82
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 108
Mesajlar: 1,851
Ettiği Teşekkür: 4449
Aldığı Teşekkür: 6636
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Merkez Sağ

Bakıyorum da nasılda vicdansızca ikiye düşmüşüz ki, kendimize yaşattığımız düşmanlık başka hiçbir şeye benzemiyor. Önyargılar, acımasızlıklar, ötekilikler, bendecilik, karşılıklı suçlamalar vs. olanca hızıyla sürüp gidiyor günümüzde.
Kimi solcuyum diyor, kimi de sağcıyım. Aslında sadece kendimize düşman olmuşuz da göremiyoruz. Solcu ya da sağcı dediğimiz şeyler sadece hayata bakış açılarımızdır. Solcu olmak demek, işçinin, üretenin yanında olmak demektir, alın terine değer vermek demektir ve alın terinin sömürülmesine karşı bir duruştur. Sınıfsal farklılıklara karşıdır. Acaba alın teri üretmiş birinin sömürülmesi bir sağcı arkadaşın dünya görüşüne uyar mı? Solcuların hepsi katı bir komünistliği savunmaz. Komünizm sınıfsız, ortak mülkiyete dayalı bir toplumun kurulması isteğidir. Tüm üretim araçlarının ortak mülkiyette olması gerektiğini savunur. Komünizme göre bu sayede sınıflar arasındaki eşitsizlik kalkacak, zengin ve gariban ayrımı ortadan kalkacaktır. Bu görüşe katılmayan sol görüşlü insanlarda vardır. Mesela Sol demokrat kişiler vardır, Sol liberal kişiler vardır. Sizin anlayacağınız demokrasiyi ve parlamenter sistemi savunan pek çok sol görüşlü insan vardır. Yine Sosyalizmi savunan solcular görürsünüz. Sosyal devlet ilkesini ön plana koyarlar. Sosyalizm, iktidar ve üretim araçlarının halk tarafından kontrol edildiği bir toplum fikrine dayanan düşünce sistemidir. Kısacası, denetleyebilen, hesap sorabilen vatandaşlar ister. Bu durumda olan birçok sağ görüşlüyüm diyen insan da vardır. Hesap soran, toplum adına çalışan, yardımlar eden insanlar. Aslında aynı ellerin parmakları gibiyiz. Sadece birbirimizi dinlemiyoruz ve önyargılar ile yaklaşıyoruz.
Bulunduğu durumdan memnun olan, değişmesini istemeyip de muhafaza etmeye çalışan insanlara muhafazakâr insanlar diyoruz. İster sağcı ister solcu olalım hepimizin muhafazakâr olduğu konular elbet vardır. Sağ görüş dediğimiz görüş siyasal olarak daha muhafazakâr davranır. Yeniliklerden, kültürel yozlaşmaktan çekinir. Ahlaki değerleri, toplumsal gelenek görenek ve töreleri esas alır. Sol, yenilik devrim derken, sağ ahlaki değerlerden, toplumsal manevi değerlerden dem vurur. Sağ görüşlü adlandırılan insanlarda farklı farklıdır. Şeriatçısı da vardır, liberali de, demokratı da. Tek bir yelpazede değildir anlayacağınız sağ görüşlü insanlar.
Avrupa demokrasi için 100 yıl savaştı, üzerine rönesans ve reform yaptı.
Demekki tepeden inme devrimle evrilmiyo millet. Zamana yaymak gerek. Türklerin müslümanlığı kabulü bile 100 yıl'a yakın sürmüş. Zamanla değişir herşey...
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.