Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.11.15, 12:11   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21781
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cumhuriyet, Kazandırdıkları ve Ahlâk

CUMHURİYET, KAZANDIRDIKLARI VE AHLÂK.

Cumhuriyet döneminde fiilen kaldırılmış olan, Kur'ân dinine zarar veren tekke ve zaviyelerin yerine geçen ve oralarda görev alıp, ilim irfandan uzak olarak sadece irticâi düzen ve düşünce üzerine kurulu toplantıların yapıldığı merdiven altı oda ve mekanlarda, güya insanların irşat edildiği, dini alet eden çıkarcı gurupların sohbet toplantıları adı altında yaptıkları beyin yıkama metotları hâlâ geçerliliğini koruyarak Türkiye Cumhuriyetinde özellikle son 13 yıldır yoğun ve hız kesmeden kadınlı erkekli olarak devam ettirilmektedir.

Cumhuriyet ile birlikte tekke ve zaviyeler kaldırılmış, yerine ilim irfan yuvası olarak Cumhuriyet okulları, medreseler yerine üniversiteler ikame edilmiştir. Cumhuriyet devriminin esasını koruyan 8 adet kanun ise Anayasa 174. Md. ile koruma altına alınmış ve hâlen geçerlidir.

Cumhuriyet kazanımları ile birlikte ülkede 13 yıldır hükümet edenlerin görmezden gelmeye çalıştıkları Cumhuriyet ahlâkı, toplum nezdinde yaygınlaşmış, adına kimileri iktisadi terminoloji, kimisi kemalist doktrin, kimisi bu ahlâk ile yetişmiş olanları dinsiz imansız saymış ama nafile, aydınlanmacı ruh ile tercihini bilimden, çağdaş irfandan ve eğitimden yana kullananların rehberi ve toplumsal ahlâkın ana menüsü 6 esas belirleyici olarak halkın büyük bir bölümünün belleğine çıkmaz şekilde kazınmıştır.
6 ana esas başlık olarak bilinen ve Türk toplumunu, yöneteni, yönetileni ile ahlâklarını şekillendiren Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, Laiklik, Milliyetçilik, Devrimcilik gibi kavramlar, hem birey olarak T.C vatandaşları, hem bireylerin oluşturduğu aile, hem sosyal yaşam, hem devlet idaresi ve kadrolarında görev yapan, adına kemâlist doktrin de denen ahlâktan nasibini almış insanlar ile, içinde yaşadığımız son 13 yıl hariç, 1950-1960 dönemi hariç, 1980-1983 dönemi hariç olan günleri geride burakarak 2015 yılı sonuna gelinmiştir.

Bu ahlâk ve doktrin anlayışı ile Cumhuriyet, kadın erkek demeden tüm fertlerine ahlâk adına, demokrasi adına, insan hak ve hürriyetleri adına, bilim ve kalkınma adına başka bazı toplumların ve özellikle dünyada sayılarının 1,5 milyar olduğu kendini Müslüman sayanların sahip olmak isteyip de olamadığı çok değerli hususları Türk milletinin büyük bir bölümüne kazandırmıştır.

İrtica, yobazlık, gericilik, din sarmalını siyasette daim kılmaya çalışanlar, dini esaslar üzerine kurulu tek kişilik hükümran idare anlayışlarını devlet hayatına yerleştirmeye çalışanlar, laik sistemi kabul etmeyip din esasını devletin her kademe ve kadrosunda fikirleri ile kılık kıyafetleri ile, saçları sakalları ile yerleştirmeye çalışanlar Cumhuriyet ahlâkından mahrum kalmışlar, bununla yetinmeyip, bu ahlâkla hem hâl olanlara savaş açmışlardır.

Adında Cumhuriyet olan, adında Halk olan, Cumhuriyetin ilkelerinin başlığı olan, ana ilkenin sembolü 6 okla simgelenen ve Cumhuriyet kurucusu ve ilk siyasi partilerinden olan CHP!!!! 1938 yılından beri, siyaseten iktidar olma adına bir varlık gösteremediğinden, genel başkanlığını üslenmiş, seçkin bir kaç idareci dışında, ne Cumhuriyete, ne de Cumhuriyet ahlâk ve ilkelerine layık olmayan, kişilerin parti yönetimlerinde yer almaları, parti oylarını % 18-25 arasında gel gite endekslemeleri, karşıtları olan Cumhuriyet ve Atatürk düşmanı kendini sağcı mukaddesatçı sayan, demokrat olmadıkları halde kendilerini muhafazakar demokrat sayanların ekmeğine yağ sürerek, Cumhuriyet ilkelerine, ve Cumhuriyet ahlâkı ve doktrinlerini ilke edinmiş Cumhuriyet çocuğu denilen insanları ziyadesi ile üzmüştür..

Çok kısa aralıklar ile CHP 7 Haziran 1 Kasım seçimlerine girmiş oy oranı ile siyaseten iktidar olma adına bir varlık gösterememiştir. Şimdi olağanüstü kongre isteyen ve partiye hizmet etmiş, genel başkanlığı yürüteceğine inandığımız insanlar genel başkanlığa adayız diyorlar.. İlk seçimlerde ilkelerimize zarar veren AKP'yi yenemezsem çeker giderim diyen iddialı adaylar var. Olağan veya olağan üstü, kongrede demokratik teamüllerin dışına çıkmadan, demokratça ve babayiğitçe bir genel başkanlık seçiminde, ayak oyunlarına başvurmadan aday olan herkese demokratça şans tanıyarak, artık bu partinin siyaseten hak ettiği yere varmasını sağlama adına kongre deleğelerinin daha duyarlı olmaları gerekir diye düşünenlerdeniz. Aksi olursa eski tas eski hamam bildiğimiz havada devam eder gideriz. 2023 hedefi olanlarda, ne Cumhuriyet, ne laiklik, ne demokratik parlamenter sistem bırakır. Övündüğümüz siyasi rejim artık yerini hangi rejime bırakır, onuda yaşayanlar görürler..


24.11.2015
Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.