Tekil Mesaj gösterimi
Eski 03.12.15, 20:44   #1
CeMKaN
«.. Sıla Yolcusu..»

CeMKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 945
Mesajlar: 8,717
Ettiği Teşekkür: 80030
Aldığı Teşekkür: 37415
Rep Derecesi : CeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart Kışın Yakacak Yeterli Tezeğimiz Bile Yok


30 yılda toplam hayvan sayısı yüzde 55 oranında azalınca, tezek üretimi(!) de geriledi
Rusya’nın doğal gazı kesmesi ihtimalini yorumlayan Davutoğlu’nun, vatandaşın “Gerekirse tezek” yakarız “ sözünü desteklemesi boşa çıktı. Türkiye’deki toplam hayvan varlığı 1980’den bu yana yaklaşık 85 milyondan 57 milyon başa düşünce, tezek üretimi de haliyle azalmış oldu.


Kışın yakacak yeterli tezeğimiz bile yok

Rusya’nın Türkiye’ye sattığı doğalgazı kesmesi ihtimali konusunda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, bazı Erzurumluların ‘Gerekirse tezek yakarız ama sınırlarımızı çiğnetmeyiz’ dediğini aktararak, “Milletimiz vatanı ve onuru için gerekli fedakarlıkları göstermeye hazır bir millettir” ifadelerini kullandı. Ancak, tezek üreten sığır ve mandaların sayısı Türkiye’nin yakıt ihtiyacını kaşılayacak yeterli sayıda değil. Türkiye’nin nüfusu 1980 yılından bugüne yüzde 70’in üzerinde artarak 44 milyondan 77 milyona yükseldi. Ancak 1980-2009 yıllarını kapsayan 30 yıllık dönemde toplam hayvan sayısı yüzde 55 oranında azaldı. 1980 yılında sığır sayısı 15 milyon 894, manda sayısı ise 1 milyon 31 bin baştı. 2009 yılında sığır sayısı 10 milyon 724 bin, manda sayısı ise 87 bin başa indi. 2014 yılı itibarıyla Türkiye’de 14 milyon 899 bin sığır, 124 bin baş manda bulunuyor. Toplam hayvan varlığı 1980 yılından bu yana yüzde 32 düzeyinde gerileyerek, yaklaşık olarak 85 milyondan 57 milyon başa düştü. Başbakan Ahmet Davutoğlu, ihracatçılar ve turizmciler için alacakları tedbirleri yakında kamuoyuyla paylaşacağını anlatırken, tam olarak şunları söyledi: “Geçenlerde Erzurumlulara sormuşlar böyle bir durumda ne yaparız diye? birisi gerekirse ‘Tezek yakarız ama sınırlarımızı çiğnetmeyiz gibi’ bir açıklama yapıyor. Tabii ben böyle bir şeyi teklif ediyor değilim. Elimizdeki bütün imkanları kullanacağız. Muhtemelen de böyle bir gelişme olmaz. olursa alacağımız tedbirler var. Alıyoruz alacağız. Umarım o noktaya gelmeden Rusya ile ilişkiler tekrar rayına oturur.” İnternet üzerinden yayın yapan Kartv’deki bir sokak röportajında Erzurum’da, Rusya’nın özür beklentisi sorulduğunda bazı vatandaşlar, “Biz niye özür dileyelim, Putin özür dilesin” görüşünü savunarak. “Doğalgaz kesilirse tezek yakarız” demişlerdi.


Kaynak
__________________

CeMKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz CeMKaN'in Mesajına Teşekkür Etti.