Tekil Mesaj gösterimi
Eski 18.12.15, 12:48   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21783
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Devlet Adamında Aranan Nitelikler

DEVLET ADAMINDA ARANAN NİTELİKLER

Devlet adamlığı bağda bostanda yetişen zerzavat değildir, hasat edilip, kabzımalda manavda satılan bostan malı, bahçe malı değildir.

Devlet adamı payesine erişecek olanlar, demokrasinin hüküm sürdüğü idari rejimler içinde siyaset yapan kişiler içinden nadir olarak çıkar, eğer ülke idaresinin bir kadrosunda ülkesine ve milletine hizmet etme şansı elde edilmişse, devlet adamlığı niteliklerini burada halkının refehı ve mutluluğu, barışı, özgürlüğü, insan hak ve hürriyetlerini temin adına sergilemiş olur.

Malum, hani bir söz vardır; "siyaset yapanlar ülkesi, politika yapanlar kendisi için çalışır" genellemesi varken, politika yapanların içinden de nadir de olsa makul ve mantıklı uygulamalar sergileyenlerin hareket tezahürleri görülür.

Ülke idaresine gelmiş devlet adamlığı payesine erişmiş olanlarda görülen hasletlerin başında, yalan söylememek, dürüst olmak, dün dündü, bu gün bu gündür tekerlemesi ile dün söylediğinin bu gün tersini söylemek yoktur.

Devlet adamlığı payesine erişmiş olanlar aile efradını, akrabay-ı taallukatı, kamu imkanlarından istifade ettirerek haksız servete gark etmezler, oğullarının, damatların, kızlarının, eşinin, partidaşlarının, oydaşlarının yolsuzluklarının kapatılması için özel kanunlar çıkarmaz, koruyucu izole edici uygulamalar içine girmezler..

Devlet adamlığı payesinde olanlar;
çok çalışır, başkalarının yaptığını kendine mal etmez, halkı adına doğru olanları yapar, yanlış yapanlardan hesap sorar, kendileri ise hesap sorulacak duruma düşmezler!..

Devlet adamlığı vasfı olanlar, Hazreti Ömer misali, devlet adına çalışırken devlet mumunu, özel işleri ile ilgilenirken şahsi mumunu yakarak adil olmanın adaletli olmanın örneğini sergilerler. "Sözlerinin davranışlarına, davranışlarının sözlerine uymadığı" bir ruh hali içinde olmazlar.. Devlet malı deniz, yemeyen domuz ilkesinden hareketle devletin malını israf ile, talan ile çar çur etmez, edilmesine göz yummazlar.. Halk, söylediğini yapan, ülkesinin milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, devletinin kuruluş ilkeleri ve kurucuları ile savaş halinde olan devlet adamlığı vasfını yitirmiş kimseleri devletin idaresinde görmeyi hazmedemez!

Devleti temsil ve idare makamında oturup, devlet adamlığı vasfı olmayan her hareket ve uygulamaları ile devletini küçük düşüren, halkının ırki, dini, mezhepsel ve cemaatler faslında bölünmesine, bölünme ile halkın birbirlerine kuşku ile bakmasına, gülen yüzlerin unutulmasına, komşuluk ilişkilerinin ve sosyal dayanışmanın bitirilmesine neden olanları devlet idaresinde görmeye tahammül edemez!

Laik ülkelerde devlet idaresine gelenler, dini inançlarını, inandıkları rejimleri, gönüllerinden geçen idari sistemleri, kurulu düzene, düzenin ilkelerine karşı dayatma halinde olamazlar. Anayasa ve kanunlar, değişmez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek kurallar, tartışmaya açılamaz, sulandırılıp, de facto olarak emri vaki yapılamaz.. Bunları yapmaya çalışan adı idareci olup devlet adamlığı vasfı olmayanların ülke idaresinde olmasını halk hazmedemez!

Devlet adamlığı vasfı olmayan, Cuma namazına giderken, âlâ'yı vâlâ, tantana ile namaz kılmaya gidip, yeterli ilginin oluşmadığı kanaatine varıp, cami çıkışında ayakkabım çalındı feryadı ile ilgi toplamaya çalışanları ülkenin halkı, idarede görmeyi hazmedemez..

Malum abdessiz namaz olmaz, ama çıkarcılar vurguncular, talancılar, idarede olanlara yamanmak için abdessiz namaza durmaktan dâhi imtina etmezler. Bu vesile, bir fıkra; erkandan biri camiye girmeye hazırlanmaktadır, yaverler ve maiyet memurları ve dahi korumalar dışarda kalmıştır, hazret dışarda kalanlara dönerek siz namaz kılmıyormusunuz? El cevap, abdestimiz yok denir ve hazret kimin abdesti var ki diyerek camiye girer. İşte bu anlayışta olan idarecileri halk kendi idarelerinde görmeyi hazmedemez!

Ülkeler, Atatürk gibi ve dünyada halkalarına çok büyük hizmetler yapmış devlet adamları gibi, İnönü, Ecevit vb dürüst, namuslu, temiz ahlak sahibi siyaset ve devlet adamlarının omuzunda yücelip yükselecektir. Muasır medeniyet dediğimiz medeniyet önünde anlayışımıza göre semavi dinlerin hiç biri engel değildir.

Yeterki siyaset adamları seçiminde hassas ve hasis davranmayan, vatandaş çokluğunu yakalamış olalım. Hırsıza uğursuza, devlet adamlığı vasfı olmayanlara, devletin idaresinde ve başında olmaması gerekenlere alkış tutanların, oyları ile destek çıkanların azaltılması için top yekûn kampanyalar ile vuzuha varalım.


18.12.2015

Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti