Tekil Mesaj gösterimi
Eski 20.12.15, 19:54   #9
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 108
Mesajlar: 1,858
Ettiği Teşekkür: 4455
Aldığı Teşekkür: 6661
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Irk'ların İzinde

Ziya Gökalp'e göre; Türkçülük ve Türklük ortak terbiye manasındadır. Yusuf Akçura ise Türklüğü Sınıflama ve Türk topluluklarının tarihî üzerinden yapmaktadır. Ayrıca Akçura Türkler tarafından İslamın tam olarak anlaşılmadığı ve bu anlaşılmamadan kaynaklı Osmanlı Devleti’nin dağılma sebepleri arasına bu çarpık kader anlayışını koymaktadır. Ulu önder Atatürk, "Ne mutlu Türk'üm diyene diyerek Türklüğü bir hissediş, ruh haline getirmiştir. Nihal Atsız ise konuya Kan meselesi olarak bakmıştır ki, son DNA çalışmaları onun eserlerini dil'e getirdiği zaman ortada yoktur, zira Rahmetli Nihal Atsız 1975 yılında vefat etmiştir. Nihal Atsıza Türklüğü kendi yazında şöyle ifade eder;
"Türkler için milliyet her şeyden önce bir kan meselesidir. Yani Türküm diyecek olan adam Türk neslinden olmalıdır. Türk nesli de tarihten malûm ve meşhur olan Türklerdir. Sibiryanın buzlu bir bucağında yaşıyan bir Saka veya Litvanyanda yaşıyan bir Kıpçak Türk’tür. Sakanın dili bize pek aykırı gelebilir. Litvanyalı Kıpçak çoktandır öz dilini unutup Litvan diliyle konuşmuş olabilir. Fakat onlar kanca Türk oldukları için Türk’türler. Bunun için biz onlara bir yakınlık duyarız. Fakat yabancı kan taşıyan bir insan Türkçe’den başka dil bilmese bile, o Türk değildir. Türkler için milliyet her şeyden önce bir kan meselesidir. Yani Türküm diyecek olan adam Türk neslinden olmalıdır. Türk nesli de tarihten malûm ve meşhur olan Türklerdir. Sibiryanın buzlu bir bucağında yaşıyan bir Saka veya Litvanyanda yaşıyan bir Kıpçak Türk’tür. Sakanın dili bize pek aykırı gelebilir. Litvanyalı Kıpçak çoktandır öz dilini unutup Litvan diliyle konuşmuş olabilir. Fakat onlar kanca Türk oldukları için Türk’türler. Bunun için biz onlara bir yakınlık duyarız. Fakat yabancı kan taşıyan bir insan Türkçe’den başka dil bilmese bile, o Türk değildir (Orkun, 16 Temmuz 1934, Sayı: 9) ".

Günümüzde ise Anadolu'nun gen haritası, zengindir. Herhalde gelen 3,5 milyon Suriyeli ile daha da zenginlemiştir.

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Genetik Bölümü'nün hazırladığı "Anadolu'nun genetik profili" araştırması yayınladı. Peki, bir dünya karmasına benzeyen araştırma sonuçlarında çıkan 10 genden hangisi size uyacak?

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Genetik Bölümü'nün hazırladığı "Anadolu'nun genetik profili" araştırması.

  • J yani Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Güney Avrupa (Balkan) geni taşıyanların oranı yüzde 33,8
  • R yani Avrupa geni taşıyanların oranı yüzde 24
  • E yani Afrika ve Güney Avrupa geni taşıyanların oranı yüzde 11,4
  • G yani İran ve Kafkas geni taşıyanların oranı yüzde 11
  • I yani Kuzey ve Doğu Avrupa geni taşıyanların oranı yüzde 5,2
  • L yani Hindistan geni taşıyanların oranı yüzde 4.2
  • N yani Sibirya ve Finlandiya geni taşıyanların oranı yüzde 3,9
  • C, Q ve O yani Orta Asya geni taşıyanların oranı yüzde 3.0
  • K yani Pakistan geni taşıyanların oranı yüzde 2.5
  • A yani Afrika geni taşıyanların oranı yüzde 1

"Anadolu, ırkların kaynaşma potası"

Stanford Üniversitesi'nin araştırmasında çalışan İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü eski Başkanı Prof. Dr. Sevil Atasoy, araştırmada insanın genetik köklerinde hiç değişmeyen iki örneği yani anneden çocuklarına geçen mitokondriyal DNA ve babadan çocuklarına geçen Y Kromozomunun incelendiğini söyledi: "İlk insanları Kenya civarından göçe çıktı ve tamamı Maveraünnehir'i iki kol halinde geçti. Doğu Akdeniz'le Hint Okyanusu arasında olan bu bölgeden iki kolda Anadolu'ya geldiler. Anadolu, insanlık tarihi için anahtar coğrafyadır. Anadolu üzerinden bir kol Avrupa'ya diğer kol ise Orta Asya ve sonrasında Kuzey, Güney ve Uzak Doğu'ya gittiler. DNA şifrelerimizde dünyanın bütün DNA kökleri bulunmakta. Anadolu tüm ırklar, etnik unsurlar ve medeniyetler için bir kaynaşma potasıdır."

Türkler Avrupa'nın en karışık halkı olduğunu iddia edilsede slında Türklerde en fazla görülen G, J, N, Q, R haplogruplarının hepsi yaklaşık 45.000 yıl önce F haplogrubunun soyundan gelmektedir. Bilim adamları haplogrupların dallarını harflendirerek araştırmaları kolaylaştırmak istemiştir.

Temelde A, B, C, D, E, F haplogrupları vardır.

Türklerde görülen G, J, N, Q, R haplogruplarının her biri aynı atadan (F’den) gelmektedir. Bu haplogrupların (G, J, N, Q, R) hepsi günümüzde hem Türkiye’de hem de Orta Asya’da görülmektedir. Temelde Türklerin hepsi aynı atadan gelmektedir.


İsviçre merkezli iGenea şirketinin yaptığı araştırmaya göre ise, Avrupa'da yaşayan halklar arasında genetik anlamda Türkiyede 8 farklı ırk bulunuyor. Bu ırklar;.
1) Türk,
2) Berberi,
3) Yunan,
4) Alman,
5) Slav,
6) Arap,
7) Yahudi,
8) Balkan


Kaynaklar
Anadolu
http://evolutsioon.ut.ee/publications/Rosser2000.pdf
ZİYA GÖKALP-TÜRKÇÜLÜĞÜN ESASLARI GENİŞ | edebiyat fatihi__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.