Tekil Mesaj gösterimi
Eski 21.12.15, 19:10   #1
CeMKaN
«.. Sıla Yolcusu..»

CeMKaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 945
Mesajlar: 8,717
Ettiği Teşekkür: 80030
Aldığı Teşekkür: 37415
Rep Derecesi : CeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardırCeMKaN şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Bitkin
Standart Kölelik Düzeni Türkiye'de; AKP Vatandaşı Kiraya Verecek
Sendikaların tepkisini çeken ‘kiralık işçi’ modeli 3 ay içinde yasalaşıyor. 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından veto edilen kiralık işçinin özellikle kadın istihdamını baltalayacağı belirtiliyor.


Milyonlarca çalışana ‘kiralık çalışma’ şoku. Emeğin istismar edileceği gerekçesiyle sendikaların tepkisini çeken ‘kiralık işçi’ modeli 3 ay içinde yasalaşacak.
Hükümet, patronlara düşük ücretle 6 ay kiralık işçi çalıştırma yetkisi verecek. İşsizler Özel İstihdam Bürolarının (ÖİB) elemanı olacak. Maaş ve sigortasını bürolar ödeyecek. Patronlar buralardan işçi kiralayacak. Çalışma hayatını baştan sona değiştirecek sistemi yaygınlaştıracak yasalalar 21 Mart 2016 tarihine kadar TBMM’den geçirilecek.

SAATLİK VEYA GÜNLÜKGeçen yıl TBMM gündemine gelen yasa, doğum yapan kadınlar ve askere giden gençlerin yerine kiralık işçi çalıştırmayı öngörüyordu. Ancak muhalefetin tepkisi nedeniyle Meclis Genel Kurulundan İçişleri Komisyonu’na geri gönderilmişti. Kiralık işçi modeli 64’üncü Hükümet Eylem Planına 3 ay içinde hayata geçirilecek reform olarak girdi. İşçi simsarlığına neden olacağı belirtilen kiralık işçi çalıştırma modeli birçok sektörde yaygınlaştırılacak.

TASARIYA EKLENECEK


Başbakan Ahmet Davutoğlu, kiralık işçi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinasyonunda Hazine Müsteşarlığı, Devlet Personel Başkanlığı, İŞ KUR, ilgili kurum ve kuruluşları görevlendirdi. Bu kuruluşlar Özel İstihdam Büroları Dernekleri, isçi ve işveren sendikaları konfederasyonlarıyla toplantılar yaparak itirazları gidermek için çalışacak. Üçlü Danışma Kurulu’nda yasalar hazırlanıp Meclis’e sevk edilecek. Komisyonda bekleyen tasarıya eklenecek.

KİRALIK İŞÇİ NASIL ÇALIŞACAK?


■ İstihdam büroları 10, 20 kişiyi sigortalı işe alacak
■ Kiralık işçinin maaşı asgari ücret üzerinden yatırılacak.
■ Firmalar istihdam bürosundan işçileri kiralayacak.
■ İşçiyi kiralayan firmanın hiçbir yükümlülüğü olmayacak.
■ İşçiler kiralandıkları firmada en fazla 6 ay çalışacak.
■ Kiralandığı firmada süresi dolan işçi, istihdam bürosuna geri dönecek.
■ İşçi beğenilmezse kiralandığı büroya geri gönderilecek.
■ Bürolar, patronlardan aldıkları ücretin bir kısmı ile işçinin maaşını ödeyecek.
■ Geriye kalan kısmı ise ÖİB’lere kalacak.

TAŞERONDAN DAHA KÖTÜ BİR ŞEY

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, taşeronu kaldırma sözü veren iktidarın taşerondan daha kötü kiralık işçi modelini yaygınlaştıracağını söyledi.
Atıcı, “AKP’nin ‘doğum yapan gariban kadına izin veriyoruz iş yarım kalmasın diye patrona kiralık işçi imkanı veriyoruz’ vaadinin bütün işçileri kiralık işçi yapmaya dönük olduğunu biliyorduk. Bu emeği ve alın terini sömürmekten başka birşey değil” dedi.

EMEKLİLİK HAYAL


Atıcı, kiralık işçilerin emeklilik, sigorta ve kıdem tazminatı haklarının olmayacağını aktardı. Atıcı, “120 günü tamamlayamayan işçi sağlık hizmetinden de yararlanamaz. Sigorta biriktiremeyeceği için emeklilik de hayal olur” dedi.
Kaynak

__________________

CeMKaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla