Tekil Mesaj gösterimi
Eski 23.12.15, 15:23   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21781
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Angajman Kuralları Nedir?

ANGAJMAN KURALLARI NEDİR?

Siyasi partiler demokrasinin vaz geçilmez kurumlarından biridir. İktidar ve idari yönetim adı ne olursa olsun rejimlerin tümünde vardır. Muhalefet ise sadece demokrasi ile idare edilen parlamenter demokratik rejimlerde vardır, en az iktidar kadar önemlidir. Muhalefet daima bir sonraki seçimlerde iktidara potansiyel adaydır.

Ülkelerde, özellikle demokratik parlamenter sistem ile idare edilen ülkelerde, devlet yönetimine talip olanların iktidar olsalar dahi, değiştiremeyecekleri, görmezden gelemeyecekleri kuruluş ilkeleri yanında, değişmez değiştirilmesi teklif dahi edilemez anayasal kuralları ve ilkeleri olduğunu bilir, bunları yok sayamazlar. Devlet idaresine gelişleri ile birlikte devletin temel milli ülkü ve ilkeleri adına bir yükümlülük altına girerler.

Hiç bir siyasi parti seçim beyannamesinde veya parti tüzüğünde, değişmez ve değiştirilmesi teklif edilemez kuralları ilkeleri yok var sayıcı yazılı ve sözlü beyanlarda bulunamazlar, yapanlar hakkında siyasi partilerin kapatılmasından, idarecilerinin siyasi yasaklı hale gelmesine varıncaya dek bir takım cezalar alabilirler.

Tüm kural, ilke, yasal ve anayasal işlevlerin savsaklanması, hiley-i şeriye ile değiştirilmeye çalışılması, adına devlet angajman kuralları dediğimiz kurallara aykırılık nedeniyle suç teşkil eder, bu suçları işleyenler yüce divan sıfatı ile anayasa mahkemesinde yargılanmaları gerekir. Türkiye Cumhuriyet tarihinde örnekleri görülmüş, AKP isimli şimdi iktidar partisi dahi irticai faaliyetlerin odağı olmak suçu ile ceza almış, devlet yardımlarının bir bölümünden yoksun bırakılmıştır. Ancak mâhkumiyetden sonra bu partinin idaresi döneminde irtica suç olmaktan çıkarılmıştır. Çünki Cumhuriyet ve ilkelerine, anayasal düzene aykırılıkları bitmemiş, bizatihi irticanın kendisi olmuşlar ve kendileri gibi olanlarla organik bağları içerde ve dışarda sürmüştür, sürmeyede devam etmektedir.


İDAREYE GELENLER İÇİN UYULMASI GEREKEN DEVLET ANGAJMAN KURALLARI;
Tarif olarak: yükümlülük altına girme, üstlenme, taahhüt etme, ülkede var olan ve bilinen toplumsal ve siyasal düzene uyma, var olan düzene aykırı davranmama ve bağlanma, anayasal ve yasal kuralları ihlâl etmeme olarak tarifi mümkündür.

Şimdi önümüzdeki günlerde, anayasayı delme, parlamento iç tüzüğünde bir takım değişimlere gitme arzusunda olan, Türklüğü, Türkiye Cumhuriyeti ve ilkeleri ile vatandaşlık tarifinde değişimler yapmak isteyen AKP, muhalefet partilerinden randevu talep etmiş, arzu ettikleri değişimlerin hayata geçmesi için parlamentoda yapılacak çalışmalarda destek istemiştir. MHP'nin durumu ortada, her halükârda AKP'ye her zamanki gibi koltuk değneği olacağı açık, Kürtçülerin partisinin ise Türklük ve Türkiye Cumhuriyeti, devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünde itirazları ve istekleri var.. AKP'nin yaklaşımları ile değişimlere destek vermesi olası! CHP ise anayasa ilk dört madde dışında bir takım değişimlere razı! Bunlar bir realite!

Diğer taraftan devletin başında olup, devletin angajman kurallarını ihlâl eden bir Cumhurbaşkanı var.. Uyması gereken angajman kuralları dışında fiilen rejim değişmiştir diyen ve başkanlık hayali ile yanıp tutuşan, devletin malını çar çur ve saray sevdası ile israf eden bir Cumhurbaşkanı var! Türkiye Cumhuriyeti devletinin itibarını zedeleyecek davranışlar içinde olan bir Cumhurbaşkanı var!

Öbür taraftan Türkiye'nin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünden yana olan Cumhuriyet kurucularına ve Cumhuriyetin ilkelerine bağlı yurtseverler, aydınlar, işçiler, çiftçiler, memurlar, polisler, hâkimler, avukatlar doktorlar, eczacılar, prof.lar, bilim adamları, ünüversite gençliği, işadamı, sanayici, esnaf, zanaatkâr, serbest çalışanlar var!

Seçime katılma hakkına sahip olup oy kullananların % 49.5 u irticadan yana bilerek veya bilmeyerek oy kullanmış % 39 u ise aydınlıktan, Cumhuriyetden, ilkelerinden demokrasiden yana oy kullanmış % 11.5 ise ayrımcılıktan yana olan, terörizmden yana olan, bölünmeyi ve federasyonu savunanlardan yana oy kullanmıştır.

Türkiye nufusu 78 milyon, oy kullanmaya hak kazananlar 38-42 milyon geriye kalandan 16 milyon ilk öğrenim çağında olan çocuklar ve diğerleri,

Türkiye her anlamda ve her konuda bu kadar birbirinden ayrışmadı bölünmedi. Bölücüler evet bölücüler 14 yıla yakın zamandır istenmediği halde ülke idaresinde, yaptıkları yetmiyormuş gibi önümüzdeki günlerde dahada ayrıştırmanın yolları için muhalefet partilerinden destek isteyecekler!!!


23.12.2015
Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.