Tekil Mesaj gösterimi
Eski 24.12.15, 04:36   #1
ReaL
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2631
Mesajlar: 30,752
Ettiği Teşekkür: 166062
Aldığı Teşekkür: 181359
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Zorunlu Trafik Sigortası Bir Yılda Üç Kat Arttı

19 Milyon Araç Sahibi Şokta
Zorunlu Trafik Sigortası Bir Yılda Üç Kat Arttı.


Bir yıl önce 250, 300 liraya yaptırılabilen zorunlu trafik sigortası, bu yıl neredeyse üç kat daha pahalıya mal olmaya başladı.


Fiyatlardaki artışları vatandaşlara izah etmekte ciddi sıkıntı yaşadıklarını anlatan Başkent Güven Sigorta Yöneticisi Hasan Nazikoğlu, isteğe bağlı olarak yaptırılan kaskoda böyle bir gelişme yaşanması durumunda kasko yaptıranların sayısının yarı yarıya azalacağını belirtti.

Nazikoğlu, “Mecburi olduğu için vatandaş eziliyor, sıkılıyor ama yine de yaptırıyor. Çünkü yaptırmak zorunda. Başka çaresi yok.” dedi. Zorunlu trafik sigortasına son 6 ayda 8 kez zam geldiğini belirten Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, zorunlu sigortada serbest fiyat uygulamasının kalkması gerektiğini belirtti. Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu'ndan alınan veriler de zorunlu trafik sigortası ve kaskoda yaşanan fiyat artışlarının genel enflasyonu dahi yukarı çekecek seviyelerde olduğunu gözler önüne serdi.

Sigorta şirketlerine 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren tarifeyi serbest olarak belirleme hakkı verildi. Bu yolla, primlerin rekabetçi ortamda belirleneceği söylendi. Ayrıca trafik geçmişi temiz olan kişilerin de daha uygun fiyatlarla poliçe düzenlenebileceği kaydedildi. Ancak vaat edilen tam anlamıyla gerçekleşmedi. Zorunlu trafik sigortası primleri, özellikle 2015'in ilk aylarından bu yana kademeli olarak ciddi artış gösterdi.

Geçtiğimiz yıl 250-300 lira bandında olan trafik sigortasını bu yıl yenilemek isteyen kişiler, 800 lirayı gözden çıkarmak zorunda kalmaya başladı. Hasarı olanlarda bu rakam bin lirayı buldu. Başkent Güven Sigorta Yöneticisi Hasan Nazikoğlu'nun verdiği bilgilere göre mayıs ve hazirandan sonra zorunlu trafik sigortasına müthiş bir zam geldi. Acenteler, geçtiğimiz yıl 250-300 liraya trafik sigortasını yaptıran müşterilerin bu yıl üç kata varan oranda fazla ödeme yapmak zorunda kalmasının sebebini anlatmak için ciddi mesai harcıyor.
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.