Tekil Mesaj gösterimi
Eski 27.12.15, 21:00   #18
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 108
Mesajlar: 1,850
Ettiği Teşekkür: 4447
Aldığı Teşekkür: 6635
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Irk'ların İzindeDilaver agam'a ve Başakça Hanım'a teşekkür ederim. Anamın sevdiğim bir laf'ı var "Köpeği bile mandıradan alacaksın ki, şeceresi belli olsun". Gelin görün ki Anadolu bugün genetik bir çorba..
Dinler konusunda ise; din'ler öyle olduğunu farz eder ve öyle olduğuna inanır. Klasik anlayış içerisinde bilimsel bir kanıt aranmaz, sorgulamak yoktur. Sadece gaibe (bilinmeyene) iman vardır. Konu ırklar olduğu için fazla dağıtmak istemiyorum. Sümer tabletlerinde de benzer mit ve hikayeler geçer. Zaten ortadoğu mitleri iç içedir. Kuranın içindeki bir çok mit'i pagan denen insanların İnançlarında bulmanız muhtemel..


Resim: British Museum

İnsanın yaradılışından söz eden (Sümerlerden kalma) tablet sayısı ikidir. Biri 4 parça olup Philadelphia üniversitesi müzesi "Nippur" koleksiyonunda bulunuyor; ancak dördüncü parçası henüz okunmuş değildir; bir diğeri de Fransa’nın Louvre müzesindedir. Bundan yaklaşık 5 bin yıl önce kaleme alınan bu tabletler, ilk önce Sumence yazılmış, daha sonra Akadça'ya çevrilmiştir. Ayrıca "Gilgamiş, Enkidu, Ölüler Diyarı" destanını anlatan tabletin giriş kısmı, yaratılış hakkında önemli bilgiler içermektedir. Bu da Philadelphia üniversitesi müzesi "Nippur" koleksiyonu kısmı (no.14068) ile "İstanbul Arkeoloji Müzesi" (Ni:2270, Ni.4429) ve İngiltere’nin "British" müzesinde vardır. Bu destan on altı/16 parça ve 250 dize civarındadır.

Bu Tabletlerde, Nuh tufanı efsanesinden, Belkıs Hikayesine kadar pek çok mit yer almaKtadır. Sümerlerde yaratılış efsanesi ise şöyledir; Sümer anlatılarına göre yeryüzünde ağır şartlar altında çalışmaktan yorulan TANRILAR , günlük işleri kendileri için yapacak yeni bir tür yaratmaya karar verirler.

Yeryüzünün ve suların efendisi EN.Kİ bu işin organizasyonunu üstlenir. Ve ana tanrıça NİN.MAH ‘ la birlikte yeryüzünün toprağına kan ve yaşam vererek , “ kendi görünüşlerinde” Bir işçi nesil yaratırlar. LULU AMELU.

Lulu Amelu (Bizde Amele diye söyleyip duruyoz, bakın nereden geliyor, sümerce de Türkçe kelimeler.. ) sözcüğünün anlamı net olarak İŞÇİ dir. Bir takım özellikleri tanrılara benzemekle beraber , onların güç , yetenek ve ölümsüzlüklerine sahip değildirler. Yalnızca kendilerine verilen işleri yapmaya yeteneklidirler.

Lulu Amelu yu yaratan tanrılar ondan kesin itaaat ve bağlılık isterler ;bunun yolu da sürekli çalışmaktan geçmektedir. “ Çalışmak en büyük ibadettir.” Sözünü fazlası ile çağrıştıran bu söylem , ilk yaratılan insana “ çoğalması ve mutlu olması “ için bir EŞ yaratmakla devam eder.

Erkek LULU nun kaburga kemiği kullanılarak dişi yaratılır ve ona eş olarak verilir.ULU AMELU ve DİŞİ eşine bilgi ağacına dokunmamaları ve ONUN MEYVELERİNDEN yememeleri emredilir. Yerin ve suların efendisi EN.LİL işçi olarak yaratılan bu canlıların ortalıkta fazla dolaşmasından ve “ Tanrilara ait bilgilere “ ulaşmasından tedirginlik duymaktadır.DİŞİ nin YASAK MEYVE den ( Bilgi ağacının meyvesinden ) yemesi ile , bulundukları mekandan kovulurlar.

Eski Yunanda yaşayan Thales (İÖ. 640-548) "Her canlı sudan yaratılmıştır ve Tanrı her yeri kuşatmıştır” demiş. Tabi ki kafasından uydurmamış, eğitim gördüğü eski mısırdan öğrenmiştir.Eski mısır efsanelerine göre yaratılışta; Khnum adındaki Tanrı insanları çamurdan yaratıyor. (Cyrus Gordon. The Commen Background of Greek and Habrew Civilizations, Canada 1965, s.62)

Sonuçta Sümerler, Asurlar, Babilliler, Akadlar, Keldaniler,Yahudiler ve nihayet eski ve Yeni Ahit'te yaratılış hikayeleri aktarılarak yer almakta.

Gelelim Irk konusuna, İngiltere'nin Oxford kentindeki Wellcome Trust İnsan Genetiği Merkezi'nden Dr. Spencer Wells, "Kadın soylarını araştırdığınızda eninde sonunda hepsi yaklaşık 200 bin yıl önce yaşamış "Afrikalı" bir anneye gidiyor" diye bir sonuca vardıklarını belirtmiştir.

(bkz.https://www.ted.com/talks/spencer_we...ge=tr#t-658394 )
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.