Tekil Mesaj gösterimi
Eski 05.01.16, 12:07   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21783
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Lâiklik, Dindarlık ve Devlet (1)

LÂİKLİK, DİNDARLIK VE DEVLET (1)

İslam dini, başlangıcından günümüze yayılmaya, çeşitli ve ağırlıklı olarak Arap halkları tarafından kabul görmesi ile birlikte tarihi süreç içinde bu dine inanan insanlar, halkların içinde egemen olan güçler ve bu güçlerin hegemonyalarını sürdürebilmesi açısından halklarının dışındaki çıkarcı emperyalist egemen güçler ile işbirliği yapması ile ne insan gibi yaşama, ne medeni ölçü ve kıstaslar içinde olma şansı bulabilmişlerdir. Egemen güçlerin oyunu onları daima İslâm anlayışında olmayan mezhep, tarikat, cemaat fraksiyonlarına bölmüş, rahat ve huzur ve barış içinde yaşamamaları için ellerinden geleni yapmışlardır, yapmaya devam etmektedirler.

İslâm ile devlet idaresi sarmal halde olunca, bu sarmal oluş, dinde olmayanların din gibi dayatılması ile egemen güçleri biraz daha egemen kılar hale getirmiştir. Türkiye, Mısır, Suriye, kismen Ürdün gibi ülkeler Lâik devlet anlayışını benimsemelerine rağmen bu ülkeler dahi iç ve dış egemenlerin tasallutundan kurtulamamış rahat ve huzur görmemişlerdir.

Okyanus ötesi diye nitelenen çıkarcı, mandacı, kolonici emperyalist güçler okyanusları aşarak daima Türkiye dahil halkların iç işlerine müdahil olmuş, terör, anarşi, bozgunculuk bölücük silahlarını kullanmış, hain idarecileride kendilerinin, uyguladıkları planlara eş başkan yaparak emellerine nail olmuşlardır..

Orta doğu ve Arabistan yarımadası dünyada var olan ve sayıları yaklaşık 1,5 milyar civarında olan kendilerini Müslüman diye niteleyen halkların büyük bölümünün yaşadığı coğrafyadır.. İşte son 3-5 gündür tezgahlanan oyunlardan bir tanesi daha Suudların malı olan Ararbistan ile İran arasında nerede ise savaşa neden olacak gerginlikler! Suudların ve İran'ın tarafında saf tutan ve tutacak olan adı Müslüman olan ülkeler! Bu ülkeler, Arap birliğini, İslam ülkeleri birliğini kurmalarına rağmen kendi içlerinde kelimenin ifade ettiği birliği sağlayamamış, daima deniz aşırı ülkelerin çıkarları için sergiledikleri ayak oyunlarına mağlup olmuşlardır.

Türkiye, Mısır, İran, Irak, Suriye, Filistin, Ürdün, Fas, Cezayir, Tunus, Suudlar, Katar, BAE, Kuveyt, Yemen, Bahreyn, Sudan, Nijerya, Libya ve dahi saniyen şimdi aklımıza gelmeyen bazı diğer ülkeler! Okyanus ötesi emperyal güçlerin ayak oyunlarından nasiplenmeyeni varmı?

Okyanus ötesi güçlerin ayak oyunlarından yakasını kurtarıp barış dini olan İslâm'ı Kur'ân Müslümanlığına göre yaşayanı varmı? Lâik sisteme sahip olan başta Türkiye olmak üzere son 14 yıl dahil Türkiye'de rahat ve huzur bulan varmı? Ülkenin başında idareci olanlar Lâik sistemin emrettiği sisteme uyuyorlarmı? Uymadıklarından, değişik çeşitli nedenler ve ülkeler içine sokulan nifâk, bozgun, anarşi, terör, ve kendilerine râm edilen çıkarcı idarecilerin katkısı ve düşmanlığı ile insan gibi yaşama şansını bulamamışlardır. Halklar uyandırma dürtülerini alârm gibi kullanmadıkca dahada bulamayacaklardır...

05.01.2015

Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.