Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.01.16, 14:50   #16
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1175
Mesajlar: 12,210
Ettiği Teşekkür: 51080
Aldığı Teşekkür: 44532
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Charlie Hepdo Aylan Bebek Karikatürü ile Tepki Çekti

Karikatürün IŞİD saldırıları ve çeşitli Avrupa ülkelerindeki yılbaşı tacizlerinden sonra Fransız halkının gösterdiği tepkiyi eleştiren 4 karikatürden oluşan bir dizi karikatürden sadece birisi olduğu açıklanmıştı. Aslında karikatür Müslümanları değil, Fransız halkının hoşgörüsüzlüğünü eleştiriyor.

Yani Fransızların özellikle IŞİD bombalamaları ve tacizlerden sonra Aylan hıristiyan bir ülkeye gelmiş olsa, büyüdüğünde aynı Fransa' da doğup büyüyen o cani bombacılar ya da o rezil tacizcilerden biri olur muydu?'' şüphesini eleştiriyor. Karikatürün hedefi Aylan isimli çocuk değil, tersine Fransız halkının düşüncesi.

Aylan' ın bu konunun öznesi yapılıp, yapılmaması elbette tartışılabilir. Burda yazan arkadaşların çoğu bu meseleye takılmışlar. Ben ise bunda hiç bir mahsur görmüyorum. Bir karikatürist, karikatürünü çizer; gerisi o karikatürü gören ve okuyan kişilerin yorumlarına kalmıştır.

Ayrıca devlet ile halkı bir birleriyle karıştırmamak gerekiyor. Şimdi aslında biz de aynı durumla karşı karşıyayız.

İktidar İŞİD' in oluşması, silahlandırılması, eğitilmesi, beslenmesi, tedavileri ve korunmaları söz konusu olduğunda Fransız devletinden çok daha fedakar davranmış ve yaşanan katliamlardan, kaçışlara ve boğulmalara Fransa' dan çok daha fazla sebebiyet vermiştir.

Bugün IŞİD, Türkiye' yi kana bularken ve bu katliamların bazılarını aynı Fransa' da olduğu gibi bu ülkede büyüyen ve bir zamanlar çocuk olan kişiler yapıyorsa, bu insanların ''bir bebekten nasıl bir caniye dönüştüklerini'' (Rakel Dink' in sözüdür) sorgulamak eleştirilmesi gereken değil; tam tersine üzerinde defalarca düşünülmesi gereken bir konudur.

Aylan ve nice Aylanlar' ın ölmesinin sorumluluğu Fransa' dan çok bizim sorumluluğumuz ya da politik/uluslar arası sorumsuzluğumuzdur.

Ayrıca Suriyeli mültecilerin işledikleri suçları nerdeyse her gün gazetelerden okuyor, aynı zamanda giderek daha fazla sahip oldukları ayrıcalıkları da yine her gün izliyoruz.

O zaman biz de aynı Fransızlardan beklediğimiz davranışları göstererek ya tepkisiz kalacağız ya da hükümetin Suriye ve mülteciler politikasını destekleyeceğiz.

...

Sorun yine dönüp dolaşıp ''ama Aylan bebek ölmüştü'' noktasına gelecek...

Zaten benim için mesele de Aylan bebeklerin geleceklerini sorgulamak ve onlara güvenli bir ülke ve güvenli bir gelecek sağlayabilmektir. Bu itibarla da bu sorgulamada Aylan bebeğin özne seçilmesi son derece doğrudur.

Bu çocuklar;

Ülkelerinde ölmek ya da ülkelerinden kaçmak zorunda mı olmalılar?
Bu çocuklar dinci eğitimlerle fanatik Müslümanlara mı dönüşmeliler?
Bu çocuklar, ailelerinden aldıkları eğitim sonucunda geldikleri ülkeleri kaçtıkları ükelere dönüştürmenin aracı mı olmalılar?
Bu çocukların yarınları belirsiz mi olmalı?
Ya da;

Bu çocuklar anne-babalarının tercihleri nedeniyle hıristiyan ülkelere kaçarken boğularak ölmeliler mi?

...

Ve dikkat edilirse, o karikatür Aylan' ı tacizci olarak damgalamıyor; onun şahsında ve yaşanılan gerçeklerden yola çıkarak bu çocukların geleceğini sorguluyor.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.