Tekil Mesaj gösterimi
Eski 15.01.16, 22:54   #10
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2012
Konular: 295
Mesajlar: 2,410
Ettiği Teşekkür: 34724
Aldığı Teşekkür: 14833
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Akademisyenlerin Bildirisinin Tam Metni

AKP, elinde bulundurduğu devlet ve medya gücü ile istediği gibi gündem yaratırken, bir taraftanda ister AKP'li isterse MUHALİF olsun dilediği kıvama sokup kendi saflarına çekmekte zorluk çekmemektedir.

Önce şunu hatırlatmakta yarar var.

Türkiye Cumhuriyeti'ni korumak ve kollamak görevi TSK İç Hizmet Yönetmeliği'nin 35. Maddesi ile TSK'lerine verilmişti.
35.Madde şöyleydi:
“Türk vatanını, istiklal ve Cumhuriyetini korumak için harb sanatını öğrenmek ve yapmak mükellefiyetidir. Bu mükellefiyet özel kanunlarla vaz'olunur.”
(Bu madde genel kavram içerdiği için) Türkiye içinden gelebilecek (hain) bölücü ve İrticai hareketleri önlemek de TSK'nin göreviydi.
TSK bu maddeye dayanarak, gerektiğinde muhturalar veriyor veya darbe yapıyordu.

AKP' TSK'lerinin bu madde kapsamında Atatürk'ün laik ,demokratik Cumhuriyeti'ni koruyacağını, kendilerine engel olacağını bildiği için bu maddeyi değiştirerek, aşağıdaki hale getirdi.
35. Maddenin yeni hali;

“Yurt dışından gelecek tehdit ve tehlikelere karşı Türk vatanını savunmak, caydırıcılık sağlayacak şekilde askeri gücün muhafazasını ve güçlendirilmesini sağlamak, Türkiye Büyük Millet Meclisi kararıyla yurtdışında verilen görevleri yapmak ve uluslararası barışın sağlanmasına yardımcı olmaktır.”

Bu maddeye göre TSK'leri dış tehditlere karşı kullanılması gerekiyordu.
Ama Tayyip Erdoğan, nasıl Üniversite Hastahanelerin'de görevli doktorlar, özel hastahanelerde ameliyatlara katılamaz yasasını çıkardıktan sonra, kendisi hastalanınca bütün üniversite profösörlerini kendi başına (yasaya aykırı şeklde) toplamışsa,
PKK olayında da, kendi çıkardığı yasaya aykırı olarak yurt içindeki olaylarda TSK'klerini polis gücü gibi
(yasaya aykırı)
kullanmaktadır.


Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mediter Mesajı göster
Ağzına sağlık @SerseriGezgin,
Akademisyenlerin bildirisine ve bildiriye verilen tepkiye geçmeden önce,
yukarıdaki makaleye (TOKMAK) ve Rahmi Turan konusuna değinmek
isterim.
Bilindiği gibi Rahmi Turan, (Fatih'in Fedaisi) Kara Murat çizgi kahramanının yaratıcısıdır.
Bu gün ülkemizdeki (saltanat heveslisi) Osmanlı hayranı (geçmişi bir matah sanan) topluluk yetişmişse ve bu güzel geçmişi (Osmanlı Saltanat yönetimini) yıkanın Atatürk olduğunu düşünüp, Atatürk'e düşman olmuşsa, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ni beğenmeyip (çok adil, demokrat, insan haklarına saygılıymış gibi lanse edilen) saltanata dönüşe destek veriyorsa, bunun nedenlerinden (sorumlularından) birisi de, Osmanlı'yı geçmişi överek (ballandıra ballandıra anlatan) Kara Murat gibi öyküler ve bunları canlandıran Cüneyt Arkın gibi aktörlerdir.

Yıllardır takip ettiğim Sözcü Gazetesi'nde (sanırım) TOKMAK köşesini Rahmi Turan yazıyor.
Rahmi Turan, kafasındaki (Osmanlı Hayranı) milliyetçi kişiliklerin ve MHP'in , AKP ile tek sorunu, AKP'nin PKK ile ''Açılım'' adı altında birlikteliğiydi.
Günümüzde ise, AKP, (eski kankası) PKK'ya savaş başlattığı için, Rahmi Turan ile AKP arasında bir anlaşmazlık (bir fark kalmamıştır.)
Bu nedenle Rahmi Turan'ın yazıları incelenirse, AKP borazancısı (yandaş) bir yazardan farklı olmadığı görülecektir.
Bu anlamda (bence) Rahmi Turan'ın artık Sözcü Gazetesi'nde yeri olmamalıdır, daha fazla kişiyi etkileyip AKP saflarına çekmeden , Sözcü Gazetesi ile ilkişkisi kesilmelidir.
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mediter Mesajı göster
Akademisyenlerin bildirisine ve bu bildiriye AKP'nin verdiği tepkiye gelirsek;
AKP'nin hedefinin (Atatürk'ün Laik, Demokratik, Bağımsız) Türkiye Cumhuriyeti'ni değiştirerek (yıkarak) yerine (çağdışı Arap Sultanlığı benzeri) dini kurallara dayalı (Şeriat) devleti kurmak istediğini artık bilmeyen yoktur.

AKP'nin bu emellerine karşı çıkan muhalifleri vardır:
1-Atatürkçüler (Atatürk'ün İlke ve Devrimlerine bağlı kalınmasını istiyorlar)
2-Milliyetçiler (Ümmetçiliğin ,Milliyetçiliği yok edeceğini bildikleri için , sert muhalefet yapmasalar da, din devleti fikrine sıcak bakmıyorlar)
3-HDP-(PKK) HDP tabanı laik temelde olduğu için bir din devletine sıcak bakmıyorlar, ayrıca (tek adamlık) Saltanat gelirse tüm toprakları etkisi altına alacağını düşündükleri için, bölünme isteklerini engeller düşüncesiyle, Saltanat rejimine ve din devleti fikrine karşı çıkıyorlar.
4-Avrupa Ülkeleri (Avrupa Ülkeleri kendi içlerine yerleşmiş İslam nüfunu etkileyecek, kendilerini de karıştırabilecek br din devleti fikrine hiç bir zaman sıcak bakmazlar)

AKP'ye muhalif olan bu 4 grup hiç bir zaman bir araya gelemezken (gelemezler, çünkü AKP elindeki medya gücüyle antirpropagandayla bunu engelliyor.)

AKP yolunda ilerleyebilmek için bu 4 grubun, 3 tanesiyle ,
''PKK-HDP,
MİLLİYETÇİLER (MHP) ve
AVRUPA'' ile zaman zaman birlikte hareket ederek, yavaş yavaş Atatürk Türkiye'sini yok ediyor.

Örnek vermek gerekirse;

PKK ve HDP ile

(Açılım) görüşmeleri tavizleriyle kürt oylarını alarak 2010 Anayasa değişikliğini yaparak, yargıyı yandaşlaştırıp, daha pervasızca Atatürk Cumhuriyeti'ne saldırabiliyor.

MHP ile,
türban, okullarda din dersi, terörün sebeplerinin araştırılması önergelerinin reddedilmesi, Haziran Seçimleri sonunda hükümet kurulmaması gibi, gezi veya 1 Mayıs eylemleri gibi (sol tanjantlı) protesto ve eylemlere ortak tepki göstermek gibi, Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesi, AKP'den meclis başkanının seçilmesi gibi)

Avrupa ile;
Avrupa'nın siyasi ve ekonomik desteğini alabilmek için (destek olmasa bile tepkisini almamak için) Irak, Libya, Suriye, Afganistan topraklarında Kapitalist güçlere hizmet ediyor,
Türkiye'nin 80 yılda edindiği tüm değerleri (Fabrika, baraj, liman, kurum, kuruluş, akarsu, toprak vb.) ''Özelleştirme'' maskesiye yabancılara sunuyor.
Türk halkını, başta otomobil olmak üzere yabancı mallara tüketici , yabancı fabrikalara ucuz iş gücü olarak sunuyor.

Ama AKP'ye muhalif olan bu üç grup ne zaman bir araya gelmeye çalışsa;
Mesela;
Gezi eylemlerinde (sol taban ve HDP) bilikte hareket etmişti, AKP , CHP'yi ve sol grupları ''Terörist'' ilan etmişti, MHP ve Milliyetçi kesim olaylara seyirci kalmıştı.
CHP ile MHP ne zaman birlikte hareket eder gibi bir tavırları olsa, AKP MHP'yi ''dinsiz koministlerle'' birlikte hareket etmeyle suçlayıp, bir araya gelmelerini engelliyor.

CHP ve sol kesim ne zaman Avrupaya yakınlaşsa veya Avrupa AKP'yi suçlasa, AKP hemen sol kesimi ve CHP'yi ''Türkiye'yi dışarıya şikayet etti, küçük düşürttü'' propagandasıyla, birlikte hareket etmelerini engelliyor.

HDP ile birlikte hareket edeni ise, ''terörist!'' suçlaması yaptığı için bu konuyu anlatmaya bile gerek yok.

Konuya dönersek;
(İster beğeniriz, ister beğenmeyiz) Akademisyenlerin bildirgesi AKP'ye karşıdır. (Büyük bir olasılıkla akademisyenlerin tümü de AKP karşıtıdır)
AKP' şimdi de;
Milliyetçilerin (MHP) desteğini, (Kandırabildiği) Solcuların (CHP) desteğini de alarak, Yüksek öğrenimde (hala devşirilip AKP'leştirilememiş) bir avuç akademisyen de tasviye edilerek, yüksek öğrenim AKP karşıtlarından tamamen temizlenmek isteniyor.

Şu unutulmamalıdır ki;
Ergenekon ve Balyoz davaları da böyle bir havada başlamıştı ve askeriye içindeki (AKP karşıtları tasviye edilinceye kadar sürdü.

Eğer bu akademisyenlere sahip çıkılmazsa,
hiç şüpheniz kalmasın ki, yüksek öğrenimde, bir tek AKP muhalifi akademisyen kalmayacak,
ADEMİSYENİ yok edilen akademisyenler AK olarak kalacaklardır.
AKP Böylesine davranışlarla YEZİDİYE SAHİP ÇIKMAK öyküsünde olduğu gibi kendisine karşıt olanların birlikte hareket etmelerini engellemekte, bölmekte ve birer birer yok etmektedir.
__________________
Mediter isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mediter'in Mesajına Teşekkür Etti.