Konu: Etrüskler
Tekil Mesaj gösterimi
Eski 17.01.16, 21:10   #2
StorMAnqeL
Uzman Üye

StorMAnqeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2015
Konular: 211
Mesajlar: 2,323
Ettiği Teşekkür: 10134
Aldığı Teşekkür: 8727
Rep Derecesi : StorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Hasta
Standart Cevap: Etrüskler

Etrüskler İtalya’ya nasıl geldi?… Bunu Herodot şöyle anlatır:

“Anadolu’nun Lidya bölgesinde kral Atyos zamanında şiddetli bir açlık başgösterdi. Kral halkını ikiye ayırdı… Tyrrhenos adlı oğluna bir grubu alıp kendine yeni bir vatan aramasını söyledi.”

“Tyrrhenos yanındakilerle birlikte İzmir’e geldi, gemiler yapıp denize açıldı. Adriyatik yolu ile İtalya’nın doğusundaki Umbriya sahillerine ulaştı ve oraya yerleşti. Lidyalılar İtalya’ya varınca liderlerinin adını aldılar : Thyrrhen!..”

İtalya’nın batısındaki deniz şimdi bile Tirhen Denizi olarak bilinir.

Eski çağların önemli yazarı Plütark da “Romülüs’ün Hayatı” adlı eserinde, “Etrüskler’in İtalya’ya gelmeden önce Lidya’da yaşamış oldukları”nı yazar.

Zaten Lidya diye bilinen İzmir-Manisa bölgesinin esas adı Ludya’dır. Bu adı kral Lydus’tan almıştır. Bölgede Lidyalı diye bir halk yoktur!. Daha önceki adı Meonya’dır. İyonlar’ın, Kimmerler’in istilasına uğramış bir bölgedir.

M.Ö. 3. binin sonlarına doğru Anadolu’da görünen Etrüskler, Hititler’in ortaya çıkması sonucunda Samsun dolaylarına çekildiler. Amazonlar’ın Amasya civarını mesken edinmeleri bu yüzdendir… Bundan sonra da batıya göç ederek Ege sahillerine geldiler.

Amazonlar’ın M.Ö. İkinci bin yılın başlarında Kafkasya’dan gelip Anadolu’nun batısını ele geçirdikleri de söylenir…

Bu bir şeyi değiştirmez… Sadece Amazon etkisinin M.Ö.3000-2000 arasında Samsun’dan Kafkasya’ya uzandığını, sonra batıya kaydığını gösterir… İzmir’i, Amazon kraliçesi Murine kurmuştur… (İz-Myrina)

İş burada da bitmez… Eski Romalılar, Truva (Troya) savaşından kurtulan Truvalılar’ın İtalya’ya göç ettiklerini ve Latinlerin atası olduklarına inanırlardı…
Bulgar bilim adamı Viladimir Georgiyev de Truvalılar ile Etrüskler’i aynı soydan sayar. Ve şöyle der:

“Kralları Enea ile Troyalılar İtalya’nın batısına yerleşip Yeni Troya’yı kurdular… Burada ancak Etrüskler söz konusu olabilir. Çünkü Herodot, Strabon, Servius, Seneka, Solinus, Tacikus, Plütark, Festus ve başkaları onların Batı Anadolu menşeli olduklarını söylemiştir.”

Attila, M.S. 45l yılında Galya’da Romalılarla savaşırken, Troyes adlı şehri yağmalamıyacağını söylemişti!…

Bu Troyes, bizim Anadolulu Tirhenler’in Avrupa’ya göç ettikten sonra orada kurdukları ikinci bir Troya’dan başka ne olabilir?.. Atilla o şehri, halkı Türk olduğu için yağmalamamıştı!

Bizanslılar Türkler’in Truvalılar’ın Torunu olduklarına inanırlardı… Bizanslı T. Gazes ile İtalyan F. Filelfo arasında teati edilen mektuplarda “15. Asır Türkleri’nın Eski Truvalılar’ın neslinden geldiği; Türkler’in İstanbul’u fethetmekle Greklerden Truva’nın intikamını aldıkları” ifade edilmektedir.

Turgut Özal’ın 1990’da Fransızca yazdığı (daha doğrusu yazdırdığı) kitapta da aynı konuya değinmesi, ilgi çekicidir.

İtalya’da Etrüsk çağı, Truva savaşından sonra, M.Ö. 13.Asırda başlamış, Romalıların son Etrüsk şehri olan Volsini’yi yıktıkları M.Ö. 265 yılına kadar devam etmiştir. Bu tam 1000 yıl demektir!..

Etrüskler M.Ö. 535’de Greklere karşı Aleria’da büyük bir zafer kazanarak Elbe adasını, Sardunya ve Korsika’yı ele geçirdiler… Zaten bütün İtalya Etrüsk kontrolünde idi.

Aslında Avrupa’da o dönemin iki süper devletinden biri Etrüskler, diğeri de Greklerdi. Bu bakımdan bu savaşın önemi kolayca anlaşılır.

Etrüskler’de devlet Kuzey-Orta-Güney olarak üçe ayrılmış, bunların her biri de 12 boya bölünmüştü. Bu bölünme, Türkler’in Sağ-Merkez-Sol sistemiyle aynı olduğu gibi, her kolun da 12 boya ayrılması aynıdır.

Eski Etrüskler, yeni Türk Aleviler gibi 12 sayısını kutsal görürlerdi…

Latinlerin kullandığı “Vox poluli, vox Dei” ifadesi Etrüsk kökenlidir ve bugün Türkiye’de “Halkın sesi, Hakk’ın sesidir” şekliyle dillerde dolaşır.

Etrüskler’de kadın eve kapalı değildi… Yüksek bir mevkii vardı. Dini törenlere, yarışlara, ziyaretlere, hatta savaşlara kocası ile birlikte giderdi… Buna diğer milletler, özellikle Grekler (yani Aryanlar) çok şaşardı.
StorMAnqeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz StorMAnqeL'in Mesajına Teşekkür Etti.