Tekil Mesaj gösterimi
Eski 17.01.16, 23:04   #29
StorMAnqeL
Uzman Üye

StorMAnqeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2015
Konular: 211
Mesajlar: 1,781
Ettiği Teşekkür: 7681
Aldığı Teşekkür: 7150
Rep Derecesi : StorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Hasta
Standart Chichen Itza Piramidi

Chichen Itza PiramidiYucatan Yarımadası'nda bulunan Chichen Itza Piramidi, Maya medeniyetinin ekonomik ve politik merkezi olarak hizmet vermiş en ünlü Maya tapınak sitesidir. (Kukulkan Piramidi, Chac Mol Tapınağı, Bin Kolonlar Geçidi, Tutukluların Oyun Sahası gibi) değişik yapıları, bugün bile harikulade bir mimari alan ve mekan düzenleme göstergesi olarak kendini göstermiştir. Chichen Itza Piramidi'nin kendisi, Maya tapınaklarının en sonuncusu ve hiç şüphesiz en büyüğüdür.
Chichen Itza'daki kalıntıların kısmen Tolteklere ve kısmen de Mayalara ait olduğu düşünülmektedir. Burada her iki kültüre ait motifler görülmektedir. Buradaki en dikkat çekici bina, "El Castillo" (Kale) denilen yerdeki piramitsel tapınaktır. 9 katlı ve dört tarafından 91 basamak yükselen bir piramit olup daha eski bir piramidin üzerine inşa edilmiştir. Bu piramitte yılın günleri ve ayları, basamakların ve terasların sayısıyla temsil edilmektedir.

Dört yöne yönelik olarak yapılmış olan merdivenlerin ilkbahar ve sonbahar gündönümleriyle ilgili bir rol oynadığı da düşünülmektedir. Güneşin açısıyla oluşan gölgeler, merdivenin alt ve üst kısımlarında başı ve kuyruğu olan Yılan Kral'ın yeniden canlanışını ve yükselişini simgelemektedir.

Bölgedeki diğer kalıntılar, bir gözlemevi ve birkaç mezarın bulunduğu bir piramittir. 52 heykelin bulunduğu diğer piramidin Maya-Toltek takvimindeki 52 zamanı temsil ettiği sanılmaktadır.

Chichen Itza'da belki de Orta Amerika'nın en iyi top sahası yer almaktadır. 83 metre uzunluğunda, 8,2 metre yüksekliğinde ve birbirinden 27 metre uzaklıkta paralel iki duvarı vardır. Tapınaklar, bu sahanın iki ucunda yer almaktadır.

Oyunun dini anlamı bilinmemekle beraber, başı kesilmiş oyuncuları resmeden duvar rölyefleri, oyunların ölümüne oynandığı izlenimini akla getirmektedir. Aztek zamanından kalan bulgulara göre, topu duvardaki taş halkalardan geçiren, oyunu kazanmaktaydı.

Chichen Itza'da Savaşçılar Tapınağı'na bir kemer altından geçilerek gelinmektedir.Toltek savaşçı figürleri ile işli sütunlar, zamanında bir çatıyı taşıyordu. Tapınak, oymalarla ve fresklerle süslü olduğu gibi, Toltek sanatının bilinen jaguar ve kartal figürleri de göze batmaktadır. Chichen Itza'daki Jaguar Tapınağı'nın girişinde nöbet tutan taştan hayvan heykelleri bulunmaktadır.

İspanyollar Maya ülkesini işgal etmeden önce Chichen Itza, Mayaların en önemli merkezlerinden biriydi. 1924 yılında Carnegie Enstitüsü ve Harvard Üniversitesi'nin ortak hareketiyle Sylvanus G. Morle başkanlığında Castillo Piramitleri'nin iki tarafını kapsayan ve 20 yıl süren bir restorasyon çalışması başlatılmıştır.

Kaynak: Gizli ilimler
__________________

Ve kadın gitti!
Seve seve gitti, acıya acıya gitti.
Söküp attı kangren olan ilişkiyi kalbinden ama,
bir daha kimseyi 'O adam' kadar sevemedi.....

İnan Durak Taş
StorMAnqeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz StorMAnqeL'in Mesajına Teşekkür Etti.