Tekil Mesaj gösterimi
Eski 17.01.16, 23:26   #1
StorMAnqeL
Uzman Üye

StorMAnqeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2015
Konular: 211
Mesajlar: 2,323
Ettiği Teşekkür: 10134
Aldığı Teşekkür: 8727
Rep Derecesi : StorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Hasta
Standart Ashoka Sütunu | Lumbini - Hindistan

Ashoka Sütunu (Lumbini - Hindistan)
Gautama (Buda)'nın doğduğu yer olan Lumbini, Churia Bölgesinin güney kısmındaki ilk dağın eteğinde bulunur. Lumbini, dünyadaki tüm Budistler için çok kutsal bir yerdir. Asya bölgesi çok gezmiş ve bu bölgeyle ilgili çeşitli kitaplar yazmış birinin tanımlamasına göre "İlham almak için Kudüs’e bakan milyonlarca Hıristiyan, yüzünü Mekke’ye dönen milyonlarca Müslüman gibi, 300 milyon Budist de Baştan çıkartıcı Nepal Krallığındaki İmparator Ashoka’nın Buda'nın doğduğu yeri işaretlemek için bıraktığı sütunu görmeye geliyorlar."

Sarnath, Buda'nın Bodhgaya'da aydınlandıktan sonra ilk dersini verdiği yerdir. Budistler için en önemli dini merkezlerden biridir. Budist kral Ashoka burada bir çok stupa ve tapınak yaptırmış ve manastırlarda Budist öğreti verilmeye başlanmış.
Toplam 8 defa kurulan Delhi’nin 5. kurucusu Firuz Şah Tuğlak’ın adını taşıyan saraydan günümüze, sadece harabe duvarlar ve ünlü Ashoka sütunu kalmış. Buradan günümüze, sadece harabe duvarlar ve ünlü Ashoka sütunu kalan bu saray, Old Delhi ile New - Delhi arasında bulunur.


Burada bulunan en önemli eser Ashoka Krallığı döneminden (1. yy.) kalmış olan ünlü Ashoka sütunlarıdır. Bu sütunlar sırt sırta vermiş dört aslanın üzerinde yükselen bir platform oluşturur. Bu sütunlar modern Hindistan'ın sembolü olarak kabul edilmiştir.

1895 yılında, Alman bir arkeolog, Churia bölgesindeki bayırları dolaşırken İmparator Ashoka tarafından M.Ö. 250 yılında Buda’nın doğduğu yere saygı göstermek için yapılmış çok büyük bir taş sütun keşfeder. Hindistan imparatorunun taç giyme töreninin yirminci yıl dönümünde Lumbini bahçesini ziyaret ettiği söylenmektedir. M.S. 413'te ölen Kral II.Chandra Gupta'nın mezar taşıdır. Garip olansa o yıldan beri bozulmadan duruyor olmasıdır.Sütunun yüzeyi pirinçle kaplı izlenimi vermektedir. Hava koşullarında etkilendiğini gösteren birkaç iz yüzeyde görülebilir.

İşlenmiş demir bir şaft olan bu sütunun boyu 23 metre , çapı 40 cm., ağırlığı 6 tondur. Bu sütunun, kaynakla birleştirilmiş disklerden yapıldığı belirlenmiştir.
Hint kağıt paralarının üzerinde bu sembolü görebilirsiniz.
StorMAnqeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz StorMAnqeL'in Mesajına Teşekkür Etti.