Tekil Mesaj gösterimi
Eski 18.01.16, 13:40   #10
SerseriGezgin
Cehennem Yolcusu

SerseriGezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 33
Konular: 1491
Mesajlar: 7,594
Ettiği Teşekkür: 29829
Aldığı Teşekkür: 33344
Rep Derecesi : SerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardırSerseriGezgin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Adil Kullanım Kotasına Karşı İmza Hareketi Büyüyor.(73 Bin Oldu)

Burkina Faso'da yaşıyorsunuz. Bir gün Burkina Faso'nun karayollarından sorumlu olan kurumu hız sınırı 50 km/sa olan yollarda da, 100 km/sa olan yollarda da bir ay içerisinde 100 km yol giden sürücülerin ay sonuna kadar 3 km/sa hızı aşmalarını yasakladı.

İnternet kullanıcısısınız. Bir gün, abonesi olduğunuz servis sağlayıcı hızı 50 mbps olan tarifelerde de, 100 mbps olan tarifelerde de bir ay içerisinde 100 gb indirme yapan kullanıcıların ay sonuna kadar 3 mbps hızı aşmalarını yasakladı.

İkisi de varsayım gibi görünüyor değil mi? Ancak bunlardan biri gerçek.İngiltere'den Bulgaristan'a, oradan Kanada'ya, Kore'ye kadar hiçbir ülkede bizde uygulanan adaletsiz kullanım kotasına yaklaşan bir örnek bulunmamakta (Ortadoğu ülkelerini ve bu konuda kötü örnek teşkil eden uçta kalmış ülkeleri hariç tutarsak).

Örneğin, İngiltere'nin önemli servis sağlayıcılarından olan Virgin Media'nın tarifelerinin hiçbirinde bir limit söz konusu değil (eğer detaylı bilgi almak isteyen olursa "chat" kısmından bizzat müşteri temsilcisi ile görüşebilir).Compare our broadband packages and deals | Virgin Media

100 mbps tamamen sınırsız internet 10 İngiliz Sterlini (yaklaşık 44 Türk Lirası)

İngiltere'de asgari ücret aylık yaklaşık 1031 İngiliz Sterlini (yaklaşık 4500 Türk Lirası) https://www.gov.uk/national-minimum-wage-rates

Türkiye'ye asgari ücret üzerinden oranladığımızda 100 mbps internet 12 Türk Lirası oluyor.

Yine İngiltere'den bir örnek, Hyperoptic:https://www.hyperoptic.com/

Tarifelerinin açıklamalarında şu yazıyor: Sınırsız kullanım. - En yoğun saatlerde bile yavaşlama olmaz.

100 mbps tamamen sınırsız internet 15 İngiliz Sterlini (yaklaşık 65 Türk Lirası)

Türkiye'ye asgari ücret üzerinden oranladığımızda 100 mbps internet 19 Türk Lirası oluyor.

Bu örnek de Kanada'dan:

Coextro - Fibre Optic Internet for your Condo

100 mbps tamamen sınırsız internet ayda 45 Kanada Doları (yaklaşık 96 Türk Lirası)

Altı ay önce baktığımda Kanada'da asgari ücret aylık 1850 Kanada Doları (yaklaşık 4060 Türk Lirası) idi.

Türkiye'ye asgari ücret üzerinden oranladığımızda 100 mbps internet 30 Türk Lirası oluyor.

Bulgaristan:Èíòåğíåò 200 Mbps | blizoo

100 mbps tamamen sınırsız internet ayda 20 Bulgar Levası (yaklaşık 33 Türk Lirası)

Bulgaristan'da asgari ücret yaklaşık 360 Bulgar Levası (yaklaşık 598 Türk Lirası)

Türkiye'ye asgari ücret üzerinden oranladığımızda 100 mbps internet 71 Türk Lirası oluyor.

Peki, internet "sınırsız" diye bu ülkelerdeki kullanıcılar bunu sömürme hakkına sahipler mi? Hayır. Eğer normal bir kullanıcının yapmayacağı gerçek bir aşırı kullanım tespit edilirse ilk önce müşteri ile irtibata geçilir. Bunun sürmesi halinde servis sağlayıcı hizmet vermeyi sona erdirir.

Örneğin, Virgin Media internet trafiğini aşırı meşgul eden kullanıcıları "Heavy Users" olarak tanımlamış. Bu kullanıcılar tespit edildiklerinde yoğun saatler olan 10:00 - 15:00 ve 16:00 - 21:00 aralıklarında iki saate varacak şekilde belirli oranlarda hız düşüşleri yaşıyorlar. Bu düşüş ilk ihlalde hızlarının %30'u oranında (100 mbps > 70 mbps gibi), ikinci ihlalde ise %40'ı oranında (100 mbps > 60 mbps gibi) yapılıyor.

30Mb or higher
Internet Acceptable Use for Bell Aliant FibreOP Internet - Bell Aliant

Bir de bizde yapılan uygulamaya bakın. Ay içinde sadece 100 gb veri kullanırsak hızımız 50 mbps'den 3 mbps'ye düşüyor, yani tamı tamına %94 hız düşüşü! Üstelik bu düşüş iki saat de sürmüyor, haftalar sürüyor!Bu neye göre yapılıyor? Şu yönetmeliğe göre: Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx...urceXmlSearch=


Hizmetin kısıtlanması ya da durdurulması

MADDE 12

(3) Tüketici menfaatinin korunması amacıyla;

a) Hizmetin mutat kullanım düzeyinin çok üzerinde olduğunun tespiti,

b) Hukuka aykırı ya da hileli bir faaliyetin varlığı konusunda haklı bir şüphenin bulunması,

durumlarında aboneye bilgi verilerek hizmetin sunumu kısıtlanabilir veya durdurulabilir.

(5) Kurum bu maddenin uygulanmasına ve faturalara üst sınır getirilmesine ilişkin usul ve esaslar belirleyebilir.

Mutat, yani alışılmış kullanımın çok üzerinde olan kullanım ayda 100 gb gibi komik bir rakama mı denk geliyor? Peki buna karşılık yapılan kısıtlama bu alışılagelmişin dışındaki kullanımı yapan yapmayan herkesin internet kullanım haklarını tamamen elinden alacak şekilde ay boyunca %94 hız düşümü mü olmalı?

Peki Netflix'e abone olup dizi izlemek, Spotify'a abone olup müzik dinlemek alışılagelmişin dışında bir kullanım mıdır?

İşte bu yüzden AKK uygulaması tamamen kaldırılmalı. Bunun yerine sadece aşırı kullanım yapan kullanıcılar için insani (ve hatta yasal) olan saatlik ufak kısıtlamalara gidilmeli (Virgin Media örneğinde olduğu gibi).

AKK iyi niyetli bir uygulama değildir. Bu uygulama kullanıcıyı "cezalandıran" bir uygulamadır. Hatta öyle bir cezalandırma ki ikinci sarı karttan kırmızı gören futbolcunun, rakibinin bacağını kıran futbolcu ile aynı cezayı alması mantığına dayanan bir cezalandırmadır. Trafikte hatayla bir defa sarı ışık ihlali yapan sürücü ile şehir içi yolda 100'le araba sürüp defalarca kırmızı ışık ihlali yapmış sürücüye aynı şekilde yaklaşan bir cezalandırmadır.

Kullanıcı suç işlemiş gibi onun bütün haklarını elinden alan, yani onu cezalandıran bir sistem son derece akıl dışı iken; bu sistemin verdiğim örneklerde olduğu kadar acımasızca işletilmesinin izahı yoktur.
Bant genişliğinin standart kullanımı nedir? Şöyle ki:

Bir HD (720p) video izlemek için gerekli bant genişliği: 5 mbps

Bir HD (1080p) video izlemek için gerekli bant genişliği: 12 mbps

Bir UHD video izlemek için gerekli bant genişliği: 25 mbps

https://help.netflix.com/en/node/306

(UHD içeriklerin sayısı ve yaygınlığı HD içeriklere oranla çok düşük. SD içerikler ise artık değerlendirme dışı kalmalı, zira HD artık "standart" kalite olmuş durumda.)

50 mbps bağlantı hızına sahip bir kullanıcı UHD video izleyerek bant genişliğinin sadece yarısını kullanmış oluyor. Bu kullanıcı günde 5 saat dahi UHD video izlese aşırı kullanım yapmış sayılamaz (kaldı ki bir süre sonra ilgi alanı dahilinde günde 5 saat izleyebileceği kadar UHD video bulamayacak). Bunun böyle olduğunu Türkiye'deki servis sağlayıcılar da IPTV için kota uygulaması yapmayarak kabul etmiş bulunmaktalar:

IPTV'de olmayan ADİL KULLANIM KOTASI internette neden var? IPTV'de olmayan ADİL KULLANIM KOTASI internette neden var?
Bunun dışında, standart bir kullanıcının yüksek bir bant genişliğini kullanarak yaptıklarına Steam, PS Store veya Xbox Store üzerinden ayda birkaç oyun indirmek; Spotify, Deezer gibi yüksek kalitede müzik sağlayan servislerden müzik dinlemek gibi faaliyetleri dahil edebiliriz. Bunların hiçbiri sabit olarak 50 mbps bant genişliği kullanacak faaliyetler değildir (örneğin PSN üzerinden çoğu zaman 20 - 30 mbps gibi hızları görmek çok zor).

Torrent üzerinden oyun, film vb. indirmeye gelince... Torrent kullanan kullanıcıların da yapacağı indirmeler birçok faktör tarafından zaten kendiliğinden kısıtlanmaktadır. Kimse ilgi alanlarının dışındaki içeriklerle haşır neşir olmaz. Kullanıcının ilk etapta yapacağı indirmeler bir iki terabyte seviyelerini bulabilse bile bu indirmeler zamanla çok düşük seviyelere gerileyecektir (örneğin: AKK'den kurtulmak isteyenler. (Ana Konu - MTU ayarları vs)).

Kullanıcıların sahip oldukları kısıtlı depolama olanaklarını da göz önünde bulundurduğumuzda aklı başında hiçbir kullanıcının her ay terabyte'larca veri indiremeyeceğini daha net görebiliriz (2 tb'lık bir harddisk yaklaşık 300 lira tutmakta). Ayrıca, belirli portlar üzerinden yapılan kısıtlamalar ile torrent kullanımı da belli bir ölçüye çekilerek bu yoldan sömürünün önüne rahatlıkla geçilebilir.


Peki bant genişliği nasıl "aşırı" kullanılır?

Bir kullanıcı her gün, günün büyük bir bölümünde kendisine verilen bant genişliğini maksimum seviyede kullanıyorsa bu kullanıcı artık "standart kullanıcı" olmaktan çıkar. Ya elinde onlarca harddisk bulunan takıntılı bir koleksiyonerdir, ya indirdiklerini bir şekilde satıyordur, ya da "bir" kullanıcı değildir, internetini komşuları ile paylaşan "birçok" kullanıcıdır. Her halükarda bunun tespiti ve standart kullanıcıyı mağdur etmeyecek biçimde kısıtlanması çok kolaydır. Bunu bilmezden gelen servis sağlayıcılar adil diye adlandırdıkları baştan savma bir kota sistemi ile bütün kullanıcılarına "PARDON" demektedir.

[spoiler]
https://youtu.be/kggn0jLsIvA?t=5306
[/spoiler](Konu donanimhaber üyesi kontraatak adlı üyenin yazısıdır kendisine teşekkürler %94 kısıtlanıyoruz!)
__________________Geçen zamanın cevapları, bugünün sorularına ışık vermiyor, geleceği de belirsiz kılıyor.

SerseriGezgin Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz SerseriGezgin'in Mesajına Teşekkür Etti.