Tekil Mesaj gösterimi
Eski 18.01.16, 20:03   #1
StorMAnqeL
Uzman Üye

StorMAnqeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2015
Konular: 211
Mesajlar: 2,323
Ettiği Teşekkür: 10134
Aldığı Teşekkür: 8727
Rep Derecesi : StorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Hasta
Standart

Gizemlerle Dolu 7 Antik Uygarlık.

7- Nebati Krallığı (MÖ. 400 – MS. 106) (Ürdün)


Dünyanın en önemli mimari kalıntılarından biri olan Petra’daki Al Khazneh‘in mimarları, ticarette oldukça başarılı Kenanlı bir halk. Roma’ya MS. 106’da boyun eğmeden önce Edomi bölgesine yerleşmişler başkentlerini Petra olarak seçmişler ve Aramice konuşmuşlar.
6- Khmer İmparatorluğu (MS. 802 – MS. 1431) (Kamboçya)
Güneydoğu Asya’nın en güçlü imparatorluklarından hinduizmin hüküm sürdüğü imparatorluk topraklarında pek çok tapınak inşa edimiştir. Bunlardan en ünlüsü ise başkentlerinden biri olan Angkor’da bulunan Angkor Wat.

5- Olmec (MÖ. 1775 – MS. 400 ) (Meksika)Olmec ismi aslında onlara sonradan yakıştırılmış bir ad. Bu Mesoamerican uygarlığında yaşayan insanlar için krallığın ismi “Tamoanchan”dır. Özellikle heykeltraşlıkları ile bilinen halk Meksika’daki ilk uygarlığı da temsil eder. Güçlü bir mimari anlayışa sahiplerdir ve Meksika’da Tamoanchan’ların kültürel öğelerinin takibi 7500 yıl öncesine kadar yapılabilir.


4- Axum Krallığı (MÖ. 100 – MS. 600) (Etiyopya)
Afrikanın gelmiş geçmiş en zengin krallıklarından, Nil’in akıntılarında ticaret yapan kadim halklardan biri. Kendi alfabelerine sahipler ve taştan yaptıkları devasa yapılarla göz kamaştıran bir krallık. Tarihe olan yenilgilerinin nedeni ise iklim değişikliğine dayatılmakta.


3- Chavin Krallığı (MÖ. 900 – MÖ. 100) (Peru)


Prekolombiyalı diye adlandırılan kültürlerin başlangıcında bulunur. Peru’nun yüksek And Dağları’nın tepelerinde yaşamışlardır. Peşinden gelen tüm kültürler onların anlayışını takip etmişlerdir. Krallığın yıkılışı ise tam bir gizemdir.2- Saudeleur Hanedanlığı (MS. 1100 – MS. 1600) (Mikronezya)Pasifik’te küçük bir ada olan Pohnpei’de yaşayan halk, tam bir ilkel yaşam içerisinde bir hayat sürmekte iken bir grup insan tarafından onları yönetme görevi devralınır ve hanedanlığın başkenti olan Nan Madol kurulur. Oldukça ufak bir insan grubundan oluşan hanedanlıktaki yapı faatliyetleri ise iş gücünün ve zamanın oldukça ötesindedir. Bazılarının ağırlıkları 50 tonu geçen bazalt taşlar taşınmış ve bunlardan bir şehir kurulmuştur.
1- Harappan Uygarlığı (MÖ. 3000 – MÖ. 1700) (İndus Vadisi)


Güneydoğu Asya’daki en eski uygarlıktır. MÖ. 3000 dolaylarında kurulduğu düşünülen uygarlığın döneminde, 5 milyon kişiyi içinde barındırdığı düşünülmektedir. Bu sayı o dönemki dünya nüfusunun %10’una tekabül etmektedir. Şehir altyapısı, metalurji dükkanları ve dönem içerisinde düşünüldüğünde dev sayılabilecek yapı faaliyetleri ile üzerinde pek çok tartışma bulunan bu uygarlığın sadece insanların nasıl devasa bir uygarlık kurdukları değil, nasıl 5 milyonluk dev popülasyonun besin ihtiyacını sağladığı dahi bir muammadır.


Kaynak.Home / Arkeoloji
__________________

Ve kadın gitti!
Seve seve gitti, acıya acıya gitti.
Söküp attı kangren olan ilişkiyi kalbinden ama,
bir daha kimseyi 'O adam' kadar sevemedi.....

İnan Durak Taş

Konu Canan tarafından (19.01.16 Saat 00:51 ) değiştirilmiştir..
StorMAnqeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz StorMAnqeL'in Mesajına Teşekkür Etti.