Tekil Mesaj gösterimi
Eski 22.01.16, 17:19   #10
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 295
Ettiği Teşekkür: 34734
Aldığı Teşekkür: 14818
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Zeytin Çekirdeğini Atmayın!

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster

Zeytin çekirdeğinin, midede hemen eridiğine inanamadım ben.
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi İklim Mesajı göster
Ya apandisit yaparsa
Teşekkürler Canan
Mobil Sürüm ile Gönderildi
Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Suzim Mesajı göster
Bu yazıyı ilk okuduğumda yediğim zeytinlerin çekirdeklerini yuttum .
Kısa bir süre sonra zararlı olduğunu belirten başka bir yazı okudum .
Bu yüzden böyle yazıları araştırmadan bi şey yapmamalı .

Sevgili @Canan, @İklim ve @Suzim,
Kaygılarınızda yerden göğe haklısınız.
Bu yazı (yaklaşık) 7-8 yıldır sanal ortamda dolaşan, bilimselllikten uzak bir makaleden alınmış bir kopyadır.
Makalenin aslında 1985 yılından beridir sürdürüldüğü ileri sürülen araştırmanın, hangi ülkede, hangi kurum veya kuruluş tarafından, kim veya hangi bölüm tarafından yapıldığı belirtilmemekte, kulaktan dolma söylentiler bilimsel gerçeklermiş gibi anlatılmaktadır.
Acı olan da (Sözcü gibi) bir gazetenin bu gibi (asparagas) haberi yayımlamakta sakınca görmemesidir.
Buna benzer bir konuda aşağıdaki fikrimi belirtmiştim;

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mediter Mesajı göster

Oldum olası kocakarı (aktar) şifacılığına karşı çıkmışımdır.
Çünkü bence, 1980 sonrası (ANAP ile başlayıp AKP ile devam eden dönemde) halkı çağdaşlıktan uzaklaştırıp, çağdışı bağnazlığa yöneltebilmek adına, modern tıpı karalamak, alçaltmak adına (1000 öncesinin cehalet dönemini) özendirmek için desteklenmiş ve desteklenmekte olan bir akımdır, (şarlatan) Aktar şifacılar...
Binlerce yıldır, Everest'in, Ağrı Dağı'nın tepelerinde, Amazon Ormanlarının balta girmemiş derinliklerinde, Afrika'nın uçsuz bucaksız steplerinde, milyonlarca çeşit bitki (yaprak, kök,meyve) toplayıp inceleyen ve üzerinde deneyler yapan modern bilim adamları ve tıp,
sanki; (maydonozun yaprağını, kuş konmazın tohumunu hiç görmemiş, incelememiş, bilmezmiş gibi) sanki bu bitkileri hiç araştırmamış veya ilaç yapımında bu bitkileri kullanmıyormuş gibi lanse edilmesi ve buna inanılmasına ''cahillik'' sözü bile az geliyor.
Bilmiyorlar ki,
Modern tıbbın kullandığı ilaçlar da (büyük oranda) aynı bitkilerden elde ediliyor, üstelik de binlerce yıl denenerek (insan sağlığına) en uygun karışım oranında üretiliyor.
Kısacası (bence) aktar şifacılığı, geçmişi yüceltmek (özendirmek) çağı ve modern tıbbı karalamaktan öte bir şey değildir.

Sonuç olarak, zeytin çekirdeğinin , midede eridiğine ve söylenen yararlarının olduğuna bilimsel bir araştırma yoktur.
Aksine internet ortamı araştırılınca (sivri uçlara sahip) zeytin çekirdeği yutmanın verdiği sıkıntı ve eziyete dair örnek şikayetler vardır.
Ne demiş atalarımız;
''Bu gün yediğiniz hurmalar yarın........''
Lütfen,
''bugün yutacağımız zeytin çekirdeklerinin, yarın bizi tırmalayabileceğini aklımızdan çıkarmayalım ve modern tıpa güvenmeye devam edelim.''