Tekil Mesaj gösterimi
Eski 26.01.16, 11:25   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21783
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Dini Muhafazakârlık Nedir?

Dini Muhafazakârlık Nedir?
Şahsi anlayışıma göre dini muhafazakârlık feodal yapı, totaliter idari rejimler ile uyumlu, dini gelenek, dini veri ve kanıtların sosyal hayat ve gündelik yaşam içinde var olmasına arzulu, idari düzen içinde din kurallarının geçerli olması ile din, devlet işlerinin harman edilerek beraber yürütülmesini isteyen laiklik karşıtı bir anlayış!

Modernleşme, yenilikçi ve aydınlık akımlara kuşku ile bakan, kendi dinini ve sosyal yaşam anlayışını devlet düzeni içinde görmek isteyen anlayış dini muhafazakârlık! Ve diğer siyasi ve dini akımlara, mezhep ve tarikatlara kapalı olan bir anlayış dini muhafazakârlık! Türkiye’de dini muhafazakârlık ve dini taassubun oyunları emperyalist güçler ile işbirlikçi oluşları, bu anlayışın temsilcisi olanları siyasi iktidar olarak devlet katmanlarına ve kadrolarına taşımıştır.


Son seçimlerde aldıkları tartışmalı ve şaibeli % 50 oyların sahiplerini Türkiye’nin gerçek sahipleri sanacak kadar bölücü ve ayrımcı bir zihniyet dini muhafazakârlık! Türkiye’deki dini muhafazakârlık ve temsilcilerine! Bu anlayışın karşıtı olan modernite, aydınlanmacı ve bilimden, irfandan yana olan ideolojilerin en makbulü olan Atatürkçülük bu anlayış akımına karşı adeta Atatürk ve ilkelerini koruma adına savaş veriyor…

Muhafazakârlık neyi muhafaza etmeye çalışmakla ilgili görülüp anlamlandırılsa da, genelde dini softalığın ve taassup içinde olunan bir takım kabul görmez anlayış ve yaşam biçiminin muhafazasına dönük olarak algılandığından, kendilerini muhafazakâr olarak takdim edenlerin özellikle din ve devlet sarmalını beraberinde yürütmeye çalışmak isleyenlerin zaten demokrat olmadıkları biliniyor.. AKP’nin tepeden tırnağa zihniyetlerine bakıldığında bu realite açıkça görülmektedir.


Dini muhafazakârlığın bir gerisi dini taassup, ötesi yobazlık, daha ötesi gericiliktir.

Dini taassup o kadar ileri safhaya varmış ki Türkiye’de şimdi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında oturan şahsiyetin yönetiminde tüm basının, sosyal medyanın tüm yayın politikalarının geleneksel aile yapısına uydurulmasına ilişkin bir dizi uygulamalar başlayacakmış! Geleneksel Türk aile yapısından kasıt anladıkları şekle toplumu dönüşmek!

Taassup denilen illetin gericiliği, yobazlığı, kabul görmez karanlık düşünceleri körü körüne savunan bir anlayış olduğunu da burada vurgulamak gerek.

AKP zihniyeti, onun yöneticileri, yöneticilerinin fikren tabi olduğu Cumhuriyet ilanından günümüze çeşitli isimler halinde günümüze dek gelen Atatürk ve Cumhuriyeti düşmanlığı ilkesi savaşında hiç ödün vermeden ve her yolu deneyerek, halkın ûlvi, dini, ve hatta milli duygularını istismar ederek, tevil ederek yozlaştırarak oya tahvil etmiş, bu gün son 14 yıldır Cumhuriyetinde devletinde kadrolarında işgâlci olarak oturmaktadırlar. Sorarsanız milli irade diyorlar, ileri demokrasi diyorlar.

Dini taassup ve muhafazakârlık içinde olanların hiç demokrat olduklarını tarih yazıyor mu? 14 yıldır devlet kadrolarında egemen olanların bir 2023 yılı hedefleri ve sevdaları var.. Bu tarihe kadar, anayasa ve kanunlar değişmiş olacak, tek adamlı başkanlık! Adına ister başkanlık, ister sultanlık deyiniz, kim bilir belki halifelik veya hilafette diyebilenler olur, tek adamlığın sultasında, dönüşmüş dönüştürülmüş dini anlayışlarına uygun bir toplum ve adı muhtemelen Türkiyeli olarak adlandırılacak vatandaş ile devletin ismide belki de Tayyibistana dönüşecektir.

Dini muhafazakârlığın, yanında dini taassupun literatür de ve günümüz deyimlerinde isimlerinin fanatizm ve bağnazlık olarak telaffuz edildiğini, koyusu olanlara yine literatürde fundamentalist dendiğini, bir anlamda köktendinci, bir anlamda radikal dinci dendiğini biliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, ilkeleri, Atatürk devrimleri bu kelimelerin ifade ettiği anlayışın insanları ile savaş vermektedir.

26.01.2016 - Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.