Tekil Mesaj gösterimi
Eski 30.01.16, 01:33   #1
StorMAnqeL
Uzman Üye

StorMAnqeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2015
Konular: 211
Mesajlar: 2,137
Ettiği Teşekkür: 8585
Aldığı Teşekkür: 8309
Rep Derecesi : StorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardırStorMAnqeL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Hasta
Post William Wetmore Story (1819 - 1895)

William Wetmore Story
(12 Şubat 1819 - 7 Ekim 1895)Amerikalı Heykeltıraş, Sanat Eleştirmeni, Şair ve YazarAmerikalı hukukçu Joseph Story'nin oğlu William Wetmore Story, babasının izinden giderek Harvard Üniversitesi'nde okudu. 1840'lı yıllarda akademik çalışmalar içerisinde bulunan Story, hobi olarak sanatın farklı dallarıyla ilgilendi. Babasının ölümüne kadar devam eden bu uğraş, daha sonra hayatının merkezine oturdu.


Yas / L'Angelo del Dolore Angel (1894)
(Roma - İtalya)
1850'den itibaren yaşamaya başladığı İtalya'da heykel çalışmalarına odaklanan sanatçı atölyesindeki sanat sohbetleriyle dikkat çekti. Nathaniel Hawthorne, James Russell Lowell ve Henry James gibi isimlerle arkadaşlık yapan William Wetmore Story, konusunu edebiyat ve mitolojiden alan çalışmalarıyla dikkat çekti.


George Peabody Heykeli (1883)
(Mount Vernon Sarayı, Baltimore - ABD)
Tarihin ve mitlerin efsane kadınlarını kıyafetlerinden duruşlarına kadar özgün bir şekilde yansıtan William Wetmore Story'nin en meşhur çalışması Cleopatra oldu. Virginia Güzel Sanatlar Müzesi'nde sergilenen eser, Hawthorne'nın romanına ilham kaynağı oldu.


Cleopatra Heykeli (1858)
(Virginia Museum of Fine Arts, ABD)Semiramis ve Medea heykellerinde de güçlü kadın karakterleri çalışan William Wetmore Story'nin belki de en fazla bilinen eseriyse kendi kederiyle yüklüydü. "Hayatım, sevincim ve her şeydeki dayanağım, durağım..." diyerek tanımladığı karısının anısını taşıyan Keder Meleği, sanatçının yasını yansıttı. Story, yitirdiği sevgilisini adeta yas tutan meleğin kanatları altına saklayarak ölümsüzleştirdi. (Biyografi: Fadime Türkölmez)


Babil Kraliçesi Semiramis Heykeli (1873)
(Dallas Museum Art, ABD)
"Semiramis; Asur kralı Ninus'un eşiydi. Güzel, ihtiraslı, iktidar hastası bir kadındı. Sihre, büyüye tutkundu. Kocasını öldürdü ve imparatorluğun tek hâkimi oldu. Babil şehri de onun eseriydi."


Medea Heykeli (1865 - 1868)
(Metropolitan Museum of Art Müzesi, New York - ABD)

"Midia, Medea ya da Medeia, Yunan mitolojisinde Lazların Kralı Aietes'in kızı Güneş soylu Kolkhis prensesi. Antik dünyanın en büyük büyücülerinden biri, ilaç ve zehir yapım ustasıdır. Yer ve Ay Tanrıçası olarak da tapınım görmüştür."StorMAnqeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz StorMAnqeL'in Mesajına Teşekkür Etti.