Tekil Mesaj gösterimi
Eski 31.01.16, 13:54   #1
Mustafa Akten
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 74
Konular: 540
Mesajlar: 2,814
Ettiği Teşekkür: 21781
Aldığı Teşekkür: 11416
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Modernlik Nedir?


Modernlik Nedir?


İdeolojileri ki, bağımsızlıktan, özgürlükten, evrensel insan haklarından, düşünce ve fikir hürriyetinden, demokrasiden, hukuk üstünlüğünden yana olan ideolojilerdir! Karşı duruşları; dinlerin sahte buyurganlıklarını, sosyal, idari, siyasal tabulara hapseden, özgürlükleri yok eden yaşam biçimlerine karşı çıkıştır.. Düşüncenin hapsolmasına, yayılmasına engel olunmasına, düşüncenin, gösteriye, oyunlara yazılara, kitaplara, mitinglere dönüşmesine konulan yasaklara karşı çıkıştır.. İleriye, aydınlığa, çağdaşlığa, muasır medeniyet seviyesinde yaşama arzusuna vurulan ve vurulmaya çalışılan kelepçelere karşı çıkıştır.. Toplum yaşamını her alanda fasit dairelere ve buyurgan ilkeler içine hapsetmeye çalışan, bağnaz, gerici, yobaz akımlara karşı çıkıştır.. Çağdaş giyim kuşama, teknolojik yeniliklere vurulmaya çalışılan kelepçelere karşı çıkıştır…

Sanırım modernliğin, modern olmanın ideolojilerinden bazılarıdır yukarıda ifade etmeye çalıştığımız başlıklar... Modernlik iddiasında ve savında olmazsa olmazlar! Toplumsal ve idari rejimlerde laik ve seküler anlayış, hukukun üstünlüğü ve demokrasi, evrensel insan hakları! Kadın hakları değil, erkek hakları, çocuk hakları değil insan hakları! Bir temel kaynak ideolojileridir.

Modernus ortaçağda ve kelime anlamı ile “bu gün var olan anlamına kullanılan bir kelime.” Kelime, söylem ve anlam değiştirerek, önce Avrupa’da sonra dünyada evrensel insan haklarının, demokrasinin, hukukun üstünlüğünün olduğu ülkelerde başlayan toplumsal ileri yaşam ve örgütlenme biçimi, toplu yaşamanın her halini, eskiden yeniye endekslemiş olarak ortaya çıkarak modernlik olmuş, tıpkı günümüzde bazı zümrelerin yaptığı gibi, ilkelliği yaşam biçimi olarak benimsemiş olanlara, böyle yaşamayı kanıksamış, yeniliklere, teknolojilere, evrensel insan haklarına kapalı toplumlara ve onların idarelerine örnek olmaya başlamış, tıpkı 18-19 asır derebeylikleri ve monarşik idarelere ve çağımız son yüzyılında faşist idarelere örnek olduğu gibi, modernlik ve modern yaşam felsefesi hâlâ ilkel yaşamı günümüzde ideoloji haline getirmişlere örnek olmaya devam etmektedir.

Türkiye’de gerçek anlamda modernlik Cumhuriyet ile başlamış, Atatürk ile yücelmiş yükselmiş, Atatürk’ün Türk milleti için ön görüsü olan muasır medeniyet seviyesini yakalama ve o seviyede çağdaş yaşama ülküsü, Türk toplumunun bir kısmı ile devam etmektedir. Anılan ülkü Atatürk öngörüsü idi, Türk milleti için bu ülkü muasır medeniyet seviyesi ile modernlik idi! Ama ne yazık ki son 14 yıl, 1950-1960 arası dönem ve gericilerin yobazların, dincilerin devlet kadrolarına egemen oldukları ara dönemler çağdaş ve modern yaşam ülküsünü sekteye uğratmıştır.

Atatürk'ün Cumhuriyet ile birlikte Türk milletinin yaşamına kazandırdığı tüm ilkeler, devrimler, yenilikler, Atatürk’ün tüm düşüncelerinin Türk milletine atfettiği tüm güzelliklerin tamamı modernitedir, çağdaşlıktır modernliktir. Esasen Atatürkçülüğün bizatihi kendisi modernliktir. Esasları Atatürk tarafından belirlenen; devlet hayatına, fikir hayatına, ekonomik hayata, toplumun temel kurumlarına, devletin rejimi ve işleyişine ilişkin gerçekçi demokratik fikirlere ve ilkelere Atatürkçülük dendiğini bilmeyen yoktur. Atatürkçülük anlayışının ve ilkelerinin tamamı modernliktir.

27.01.2016

Mustafa AKTEN
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.