Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.02.16, 10:50   #1
Mediter
Uzman Üye

Mediter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 295
Ettiği Teşekkür: 34734
Aldığı Teşekkür: 14818
Rep Derecesi : Mediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardırMediter şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Suriyeli Öğretmenler İmam Hatip Liselerinde Derse Girebilecek

Suriyeli Öğretmenler İmam Hatip Liselerinde Derse Girebilecek

Hükümet, ülkemiz'de sayıları 2.5 milyonu geçen Suriyelilere 100 yeni okul yapmak için düğmeye bastı.

Eğitim çağına gelmiş 620 bin Suriyeli çocuktan 310 bini eğitime alınırken, eğitim dışarısında olan öbür çocukların sisteme dahil olmak üzere edilmesi için adımlar atılacak.

Çalışmaya yönelik Suriyeli öğretmenlere iş desturu getirilmesi kararı alınırken, 100 yeni okul yapılacak, şartlı nakit transferi aktarılacak, öğlenleri Suriyelilerin eğitim aldığı okullara öğrenci başına dayanak verilecek.

4 Şubat'ta Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla Londra'da tertip edecek Suriye doruğunda sığınmacıların eğitimiyle alakalı yol haritası izah edecek. Dorukta, okul öncesi ve 1'inci sınıfların Türk okullarına naklinin sağlanacağı, Suriyeli öğretmenlere iş izninin verileceği anlatılacak.

Türk Okullarına Yönlendirilsin
Meb'nın Suriyelilerin kursu için yapılan reform paketinin detaylarını Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük açıkladı.

Ülkemiz'deki Suriyeli çocukların yüzde 50'sinin okullaştığını kaydeden Büyük , geriye olan 310 bin çocuğun sisteme alınması için çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Büyük, kısacası şunları anlattı:

"Hedefimiz sezon sonuna kadar 450 bin çocuğa erişmek. Suriyelilerin 75 bine yakını Türk okullarında, Türk öğretmenlerle ve bizim müfredatımızla eğitim ediniyor. Bu yıl okul öncesi ve 1'inci dershane talebelerinin tamamının Türk okullarına yönlendirilmesini istedik. 310 bin genç sistemin dışarısında . Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2016 eylem tasarısı hazır. Yeni iştirak eden AB fonlarıyla Suriyelilerin yoğun içinde bulunduğu şehirlerde arsa buldukça okul yapacağız. Elimizde 100 okulluk kaynak var. Okulları bu yıl içerisinde yapacağız. Suriyelilerin yoğun içinde bulunduğu 19 şehirde Milli Eğitim Bakanlığı'na ilişkili 182 okulu belli bir süre eğitim merkezine çevirdik.

Suriye müfredatına uyumlu , Arapça eğitim edinilen merkezlerin sayısı 300'e yaklaştı. Merkezlerde, 9 bin 500 Suriyeli öğretmen gönüllü olarak çalışıyor. 2 senedir bu öğretmenlere iş izinleri olmadığı için UNİCEF üzerinden PTT kanalıyla 900 lira teşvik veriyoruz, maaş yok. Bu merkezlerde haftada en az 5 saat Türkçe mecburi. Kamplarda ise yaklaşık 80 bin genç eğitim ediniyor.

Şartlı Nakit Transferi

Türk talebelere sağladığımız ve okula giden genç başına annelere verdiğimiz 'şartlı nakit transferini' onlar için de başlatacağız. Genç başına ailelere para desteği vereceğiz.

Okullara, belli bir süre eğitim merkezlerine uzak olduğunu söyleyenleri ücretsiz taşıyacağız. Bunun için fonlara ihtiyacımız var. 4 Şubat'ta bu ihtiyacımızı anlatacağız. Bu yöntemle kazanmayı ön gördüğümüz genç sayısı da 50 bin.

Sabah Türk, öğleden sonra Suriyeli talebelerin gittiği 182 okulumuza Suriyeli öğrenci sayısı kadar Avrupa fonlarından para vereceğiz. Gönüllülük esasıyla çalışan Suriyeli öğretmenlere iş desturu verilmesi için iş başlattık. Teşvik verdiğimiz 9 bin 500 Suriyeli öğretmenin çalışması resmiyet kazanacak. İl milli eğitim müdürlüğünden yeterlilik belgesini alan öğretmen, il iş müdürlüğüne giderek çalışmak istediğini söyleyecek. Iş desturu alan Suriyeli öğretmenlerin sigorta girişleri yapılacak ve belli bir süre eğitim merkezlerinde eğitime başlayacaklar. Iş desturu alan Suriyeli Arapça öğretmenleri, imam-hatip liselerinde ücretli olarak Arapça derslerine de girebilecek."

Haberport