Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.02.16, 14:46   #47
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 108
Mesajlar: 1,855
Ettiği Teşekkür: 4454
Aldığı Teşekkür: 6655
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kemal Kılıçdaroğlu: ‘CHP Dava Partisine Dönüşmeli’

İnsanların kendilerini savunma mekanizmaları vardır. Bunları bir ara ayrı bir başlıkta paylaşırım. Bunlardan en önemlilerden biri de özdeşlik 'tir. Yani kişi bir dava, bir kişi ya da bir olay ile özdeşlik kurabiliyor ve özdeşlik kurduğu her neyse o duruma yapılan müdahaleyi kendine yapılmış sayabiliyor ve bu sayede kişiler gruplar oluşturabiliyorlar.
Ait oldukları grupları önemseyen kişiler dışgruplara ve kendi grup üyelerine karşı güçlü duygular besler. Mackie, Smith ve arkadaşları bu konuda gruplar arası duygular kuramını ortaya çıkarmışlardır.
Bu kurama göre (2002); grup ortamındaki benliğin kolektif benlik olduğunu ve dolayısıyla değerlendirmelerin bir durumun bize yarar mı yoksa zarar mı getireceği düzleminde devreye gireceğini belirtir. Kişiler bir grup ile özdeşlik kurduklarında gruplar arası duygular sahneye çıkar. Grubun zararına olan şey'in, ki çoğu dış grup eylemlerinden kaynaklanır, bireyinde zararına olşduğu düşünülür. Bu durumda dış grup hakkında olumsuz duygular oluşur. Ayrıca iç grubu yücelten davranışlar, ki bu durumun çoğu iç grup üyelerinden kaynaklanır, içgrup ve onun üyeleri hakkında olumlu duygular yaratır.
Kısaca kolektif bir bilince tabi olan kişilerin sağlıklı düşünmesi beklenemez. İçinde tarafgirlik ve sıkı bir özdeşlik vardır. Kişilerde bu kolektif davranış ve bilişselliği tetikleyen ise grup içi Coşku, kaygı, korku ve düşmanlık vs.. gibi duygulardır, yerince bu duyguları tetikleme işi bir enstrüman gibi kullanılabilir ...
Yukarıda yazdıklarımı iyice bir düşündüğünüzde söylenen sözler size hiç de garip gelmeyecektir...
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.