Tekil Mesaj gösterimi
Eski 01.02.16, 23:03   #9
Dilem
» Angel Fall «

Dilem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 30
Ettiği Teşekkür: 10150
Aldığı Teşekkür: 9692
Rep Derecesi : Dilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilem şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Atların Vücutlarını Traş Ederek Elde Edilen Bir Sanat Türü

Arkadaşların tepkisinden dolayı merak ettim.

Küçük bir araştırma yaptım.
Atlar traş edilebilir mi? Atları traş etmek doğru mu ?

Bulduğum bilgiler:
At bakımı ile ilgili detaylı bilgiler.

Alıntı:
  • Atların belli zamanlarda tıraş edilmesi gerekmektedir. Soğuk havalarda atların kılları hızlı uzar ve bu durum atın terinin kurumasını zorlaştırır. Teri kurumadığı zaman atın hastalanmasına neden olur. Kış gelmeden atın tüylerinin tıraş edilmesi gerekmektedir.
  • Atın gribe yakalanmaması gerekmektedir. Yakalandığı takdirde insanlardaki gripten daha kötü etkileri olmaktadır. Risk taşımakta, hastalıktan kurtulması zaman almaktadır. Bu yüzden kış başlamadan ata aşı yapılması gerekmekte ve aşıdan sonra 3 gün at dinlenmelidir.
  • Boyutları büyük olmasına rağmen atlar küçük bir mideye sahiptir. At günün belli zamanlarında dışarıda otlatılmalıdır. Ahır atlarında ise genellikle kuru ot olan saman kullanılmaktadır. Samanın içinde mümkün olduğunca toz ve toprak olmaması önemlidir.
  • Su at için önemlidir. Günde 5 ila 10 galon arasında su tüketmesi gerekmektedir. Sadece koştuktan sonra terli olacağı için suyun bir anda verilmemesi gerekmektedir.
  • Günde en az 2 kez tımar yapılmalıdır. Bu işlemde at tozlardan arındırılır ve kılları fırçalarla taranır.
  • Sıcak ve rüzgarsız havalarda atın yıkanması iyi olacaktır. Bu işlem su, sünger, fırça ve ter bıçağıyla yapılır. Terli atın yıkanmaması gerekmektedir.
Alıntı:
Kışın yaklaşması ile birlikte Atların da kışa hazırlanması gerekmektedir.
Traş

Havaların soğuması ile atların tüyleri de hızla uzamaya başlar. Dolayısı ile biniş sonrası terleyen atın kuruması zor olur. Bu da hastalanması için risk teşkil eder. Bu nedenle atınızın tıraşının yapılması gerekir. Normalde 3 tıraş şekli vardır ancak bizde genel olarak tek tip tıraş uygulanır.
  • Blanket (sırtta blanket bölgesi bırakılır, diğer yerler tıraş edilir.)
  • Trace (çok az bir bölgenin tıraşı)
  • Hunter (sadece eğerin altı ve bacaklar bırakılır, diğer yerler tıraş edilir.)

Sonuç olarak eğer ata işkence edilmiyorsa traş edilmesi zaten normal bir durum.
Traş çeşitleri var zaten şeklinin nasıl olduğuda atın sahibine bağlı sanırım..
Göz zevkine göre çeşitli şekiller çıkabilir bu durumda

Konu için teşekkürler @Kar Çiçeği

@Farbak Hayvan Hakları Evrensel Beyannemesini inceledim. Bu durum ile ilgili bir madde göremedim belkide gözümden kaçtı. Eğer belirgin bir madde varsa bizlerle paylaşırmısın lütfen.
Yanlış bilgimiz varsa düzeltelim.

Bu konuda atlara acı çektirildiğine dair ibare yok ben araştırmamda da görmedim.

Acı çekiyorlarsa zaten bende onaylamam durumu.. At bakımı için traş zorunlu görünüyor. Şekil olayıda görsellik sonuçta.
Dilem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Dilem'in Mesajına Teşekkür Etti.