Konu: Rand Raporu
Tekil Mesaj gösterimi
Eski 05.02.16, 02:52   #2
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 108
Mesajlar: 1,850
Ettiği Teşekkür: 4447
Aldığı Teşekkür: 6635
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Rand raporuMerkezi california'da bulunan Rand Corporation think-tank kuruluşunun 2007'de Yayınladıkları "building moderate muslim networks" isimli raporun "moderate traditionalists and sufis" bölümünde, fetullah gülen'e de yer verilmiş ve kesinlikle desteklenmesi gerektiği belirtilmiştir..


Building Moderate Muslim Networks | RAND


2010 YILINDA Rand Corporation'un hazırladığı Şubat 2010 tarihli "Sorunlu Müttefiklik" kitabında Türkiye-ABD ilişkilerinin 10 yıllık geleceğine dair tasarlanan dört ayrı senaryo şöyle özetleniyor:

1. Batı'ya Entegre Olmuş AB Üyesi Türkiye Senaryosu
Birinci senaryoda AB üyesi olmuş ve Batı'ya entegre hale gelmiş bir Türkiye'de, öncelikle insan hakları ve sosyal standartların yükseleceği, askeri vesayetin kalkıp sivil denetimin güçleneceği ve böylece Türkiye'nin daha istikrarlı bir hale geleceği, Müslüman dünyasıyla batılı değerler arasında bir köprü vazifesi göreceği öngörülüyor. Böylesi bir Türkiye'nin ilk bakışta ABD'nin Orta Doğu ile ilgili zahiri planlarıyla mutabık olacağı öngörülse de, uzun vadede Türkiye'nin dış politika ile ilgili stratejilerinde bundan böyle Washington yerine Brüksel'e yöneleceği belirtilerek, ABD'nin çıkarlarının ve Türkiye ile ilişkilerinin bundan olumsuz etkileneceği ifade ediliyor.

2. İslamlaşmış Türkiye Senaryosu
ikinci gelecek senaryosu ise, "İslâmlaşmış Türkiye" başlığını taşıyor. Bu seneryo hayata geçerse Türkiye-ABD ilişkilerinin ciddi anlamda bozulacağı öngörülüyor. Genel olarak Türkiye'nin batıya sırtını çevireceği, ilişkilerinin zayıflayacağı, bir çok dış politika konusunda –meselâ Arap-İsrail çatışmasında- Türkiye'nin Arap siyasetine entegre ve taraftar olacağı belirtiliyor. (Amerikanın işine gelmiyor).
alkanaga Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.