Konu: Rand Raporu
Tekil Mesaj gösterimi
Eski 05.02.16, 02:56   #3
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 108
Mesajlar: 1,855
Ettiği Teşekkür: 4454
Aldığı Teşekkür: 6655
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Rand raporu3. Ulusalcı Türkiye Senaryosu
Türkiye ile ilgili geliştirilen en muhtemel üçüncü senaryo ise "Ulusalcı Türkiye" modelidir. Bu senaryoda Türkiye daha milliyetçi bir yöne doğru kayıyor. AB'nin Türkiye'nin üyeliği için engeller çıkarmaya devam etmesi ile Türkiye üye olmaktan vazgeçiyor. Böylesi bir senaryoda Türkiye'nin ABD ile daha sıkı ilişkiler kurabileceği ancak Orta Doğu ve Orta Asya'da daha bağımsız bir dış politika gütmek isteyebileceği de öngörülüyor.

4. Sert ya da Yumuşak Askerî Müdahale Senaryosu
Türkiye ile ilgili olarak önümüzdeki on yılda öngörülen son senaryo ise "Askerî Müdahale". Bu ihtimalde eğer mevcut AK Parti yönetimi askeriyenin kırmızı çizgilerine müdahale etmeye devam ederse, sosyal ve siyasal tansiyonun giderek yükseleceği ve bunun da askeri müdahaleyi kaçınılmaz hale getireceği belirtiliyor. Askerî müdahale için iki farklı yöntem öngörülüyor: Ya yumuşak, ya da sert darbe...

Yumuşak bir darbede askerin psikolojik olarak AKP yönetimini baskı altına alması öngörülüyor. Böylece AKP iktidarının istifaya zorlanacağı ifade ediliyor. Eğer bu yöntem işe yaramazsa, klasik metot olan doğrudan askeri müdahaleye yani "sert darbeye" başvurulabileceği AKP'nin ebediyen kapatılacağı ve hükümetin alaşağı edileceği öngörülüyor. Askeri yönetimin muhtemelen daha milliyetçi ve içe kapalı bir yönetim anlayışı benimseyeceği öngörülen senaryoda, böylesi bir durumun Washington tarafından asla hoş karşılanmayacağının altı çiziliyor. O dönemde Washington'un Türkiye yerine başka bir müttefik aramak zorunda kalacağı vurgulanıyor.

söz konusu 4 senaryoda da Türkiye'nin ABD ile ilişkilerinin bozulacağı için Washington'un bu dört senaryoya da sıcak bakmadığı anlaşılıyor. Pentagon'a yakın bir kuruluş olan ve İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Amerikan siyasetine yön veren Rand Corporation tarafından hazırlanan bu çalışmada, Türkiye'de AKP yönetimi ile devam eden dindar demokratik laiklik modelinin önümüzdeki 10 yıllık süreçte diğer senaryolara nispetle Amerikan çıkarlarına daha uygun olduğu ve sorunlu da olsa Türkiye'yi ABD'nin müttefiki olarak muhafaza etmenin ancak bu yöntemle veya uzlaşmayla mümkün olacağı belirtilmiş oluyor.

Ayrıca İslamlaşma senaryosuna göre adeta Türkiye'nin İranlaşacağı, buna karşı da askeri müdahale ihtimalinin güçleneceği, askeri müdahale durumunda Laikler ve İslâmcılar arasında çatışmalar çıkacağı ve Türkiye'nin adeta bir Orta Doğu ülkesi haline geleceği ve istikrar açısından küresel kapitalizmin en önemli köprüsünü büyük ölçüde elinden kaçıracağı öngörülüyor.

Raporda öncelikle ikinci ve üçüncü ihtimaller karşısında zorunlu olarak AKP ile ilişkilerin iyi tutulmasından bahsediliyor. AK Parti'ye biçilen bu soft dindar çerçeve ile ABD'nin Türkiye'de ve dolayısıyla Orta Doğu'da yerinin sağlam ve değiştirilmeden kalabileceği vurgulanıyor.
ayrıca 2008 yılında bir gazeteye bu raporu yorumluyan CIA fikir adamlarından F. Stephen Larrabee'nin sözleri şöyle;
"Neocon’ları saymazsak ABD’de düşünce şu: AKP modern İslam’ı temsil eden, liberal bir parti. Son seçimlerdeki oy oranı sadece İslam kökenli bir parti olmadığını, ortalamaya seslendiğini gösterdi. Elbette hatalar yaptı: Hamas liderini Ankara’da kabulü, İran’la ticari anlaşma, Suriye’yle yakın ilişkiler... Ama bütüne baktığımda pozitif bir profil var. CHP, ABD için daha zor bir hükümet olurdu çünkü giderek daha milliyetçi ve anti-Amerikancı oldular."
Kaynaklar
Rand Corporationın Şubat 2010 Raporu
AKP
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.