Tekil Mesaj gösterimi
Eski 14.02.16, 00:38   #8
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 85
Mesajlar: 1,301
Ettiği Teşekkür: 3052
Aldığı Teşekkür: 4743
Rep Derecesi : alkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği varalkanaga parlak bir geleceği var
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Arapçadan Türkçeye Geçen Kelimeler

Bir Türk kadını, çocuğuna, Türkçe yaramaz diyeceği yerde, Arapça haylaz diyor ise; Türk evinde konuşulan sözcükler önemli ölçüde Arapça, Farsça ise; bu durum yalnızca uluslararası alışverişle, ya da inanç birliği ile açıklanamaz. Çok doğru yapıp başlangıçta Müslüman olmayı Arap olmaktan ayrı sayan Türkler, Müslüman olur olmaz Araplaşmış değillerdir (Bkz.: Dil ve Din, Cengiz ÖZAKINCI).
Türklerin Araplarla ilişki kurdukları ilk dönemde, ulusal kişiliklerini korumaya özel bir önem verdikleri görülmüştür. Bunu kaşgarlı Mahmudun eserinde de ayrıntılı olarak fark etmek mümkündür. Türklüğü bir arada Tutan önemli bir etken “dil” birliği olmuştur. Kaşgarlı Mahmut Divanında ne diyor;
“Xotanlılarla Kençekliler, kelimenin önünde bulunan "E"leri "H"ye çevirirler.Türk dilinde bulunmayan bir harfi kattıkları için, biz onları Türk saymıyoruz!” (Divan'ı Lûgat-it Türk, c. 1, s. 32, çev: Besim Atalay, TDK: 521).
Sonraları Türkçe içerisine giren Arapça ve Farsça kelimeler, ardından 18 ve 19 yüzyıllarda giren batı kökenli kelimeler Önce Osmalıca gibi süslü bir “dil” yaratmış ardından ise halk ile elit kişiler arasında anlaşılmaz bir duvar örmüştür.
__________________
alkanaga Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla