Tekil Mesaj gösterimi
Eski 16.02.16, 21:20   #1
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 108
Mesajlar: 1,850
Ettiği Teşekkür: 4447
Aldığı Teşekkür: 6635
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Türk Tipi Başkanlık SistemiEski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Şubat ayı başında başkanlık koşunda şöyle demişti.
"Benim bu konudaki fikirlerim biliniyor. Bu konuların bilinerek tartışılması çok önemli. Nasıl bir başkanlık? Çok önemli. Türk tipi bir parlamenter sistem yaşadık ve bunun sıkıntılarını gördük. Türk tipi bir başkanlık sistemi olmaması gerekir. Bir başkanlık sistemi olacaksa ABD'de olduğu gibi gerçekten kuvvetler ayrılığının açık seçik sarih bir şekilde yazıldığı, her şeyin çok iyi tarif edildiği gelişmiş demokrasilerde hukukun üstünlüğüne dayalı şekilde olursa şüphesiz o da demokratik bir sistemdir”.
Başkanlık, yasama ve yürütmenin işbirliği içinde çalıştığı kesin kuvvetler ayrılığının olmadığı bir hükümet sistemidir. Bu sistemde de Cumhurbaşkanı genel oy ile halk tarafından seçilmekte ve hükümet millet meclisi önünde sorumlu sayılmaktadır.

Başkanlık sisteminin uygulandığı ülkeler de mesela ABD gibi bazı ülkelerde devlet başkanı hemen hemen tüm yürütme yetkisini kendinde topluyor. Dünyada Başkanlık sistemini uygulayan ülkelerin sayısı 38'dir. Küresel Emparyel güç hariç kaç gelişmiş ülke başkanlıkla yönetiliyor? Bakın ülkelerden bazıları arasında ABD, Venezuela, Güney Kore, Meksika, Panama, Filipinler, Kenya, Kıbrıs, Brezilya, Ermenistan, Arjantin ve Afganistan gibi ülkeler bulunmaktadır.
Yalnız bizde konuşulan Başkanlık Türk tipi diye söyleniyor. Örneğin, ABD’de ABD başkanı sadece savunma ve dışişleri konusunda yetkilidir, diğer bütün yetkileriyse federe devletlerdedir. Türk tipi başkanlıkta ise olay bütün yasama ve yargının da başkana bağlanması gibi görülüyor.
Bakın Cumhurbaşkanı danışmanı Burhan Kuzu’nun dil’e getirdiği Türk tipi başkanlık:
- Başkan 5 yıllığına iki kez seçilebilecek.
- Başkan, “devlet başkanı” sıfatını alacak ve yürütmenin başı sayılacak.
- Başkan; kanunları onaylayacak, gerekirse TBMM’ye geri gönderecek, Anayasa’ya aykırılığı iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’nde iptal davası açabilecek.
- Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başkomutanı olacak.
- Üst düzey kamu yöneticilerini başkan tarafından atanacak.
- Bakanlar, başkan tarafından Meclis dışından atanacak ve görevden alınacak. Yeni milletvekilleri bakan olamayacak. Her bakan, başkana karşı sorumlu olacak.
- Başkan, ihtiyaç duyduğu konularda başkanlık kararnamesi çıkarabilecek.
- Başkan halka karşı sorumlu olduğu için görevinden alınması mümkün olmayacak.
- Yeni anayasada yargı bölümüne ilişkin düzenlemeler de olacak. Askeri ve sivil yargı ayrımı son bulacak.
- HSYK ikiye bölünecek ve üyeler Meclis tarafından seçilecek.
(Kaynak: Burhan Kuzu 'Başkanlık Sistemi'nin detaylarını açıkladı).
Şu an istenen Türk tipi başkanlık sistemi ülkeyi tek adamlığa doğru götürür gibi duruyor, zira şu an da Dünyada daha bir örneği yok. Ayrıca ülkemizin siyasi kültürü de tek adamlığa meyilli bir yapıda, ayrıca “Eski Türkiye, Yeni Türkiye” gibi kavramlarda bu durumu destekler bir durum ortaya koyuyor gibi…
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.