Tekil Mesaj gösterimi
Eski 17.02.16, 01:53   #5
Rosebud
Müdavim

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 572
Mesajlar: 3,940
Ettiği Teşekkür: 12007
Aldığı Teşekkür: 13834
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Eglenceli
Standart Cevap: Türk Tipi Başkanlık Sistemi

Önce Ömer Çelik'in şu absürd cümlelerine tekrar bir göz atalım: "Bu Meclis'in yeni Anayasa yapamayacağı ancak anayasayı yenileyebileceği şeklindeki bir şey, Meclis'in kurucu irade vasfına saldırıdır. TBMM'nin isterse son günü olsun, istediği anda yeni irade yapma yetkisine hakkına sahiptir. Milet adına hareket etmektedir. Millet adına yürütülen bir süreç, yine bir kere daha CHP tarafından sabote edilmiştir"

Neresinden tutsanız elinizde kalan cümleler, bunları bir vekilin söylediğine hem de bu Cumhuriyet'in vekilinin söylediğine inanamıyorum, bu kadar cahilce konuşabilmek için ancak eğitilmiş olmak gerekir.
Birincisi Kurucu irade vasfı, adı üzerinde sadece kurucuları tarif eder, TBMM'nin tüzel kişiliğinin ömür boyu sürecek bir vasfı ya da görevi değildir, meclisi her aklına esen yeniden kurarsa çok açık ki onun zembereği atar, kaldı ki meclisi yeniden kurmak demek yeni bir devlet inşa etmek anlamına gelir ki anayasal bir suçtur zaten, rejimi değiştirerek kendi ideolojileri doğrultusunda bir rejim kurma hayallerini millete havale etmek demokrasi değil olsa olsa şark kurnazlığıdır.
İkincisi meclisten çıkan kararların olumsuzluğu millet iradesine bir aykırılık olarak değerlendirilemez örneğin 1 Mart teskeresi meclisten geçmiş olsaydı millet iradesine saygı olarak mı değerlendirecektik! Buradaki ''geçme'' fiilinin bir olumluluğu ifade etmesi içeriğinin ve sonuçlarının olumlu olduğunu göstermeyeceği gibi ''geçmeme'' fiilinin bir olumsuzluğu ifade etmesi de içeriğinin ve sonuçlarının olumsuz olduğunu, olacağını göstermez.
Kısacası millet iradesine saygı meclisten geçen kararların olumlu ya da olumsuz göründüğüne göre değil milletin ve devletin menfaatlerine uygunluğuna göre değerlendirilir bu uygunluk da akla, bilime ve mantığa göre belirlenir.
__________________
Si la vie est cadeau.
Rosebud Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.