Konu: Faşist...
Tekil Mesaj gösterimi
Eski 28.02.16, 04:41   #1
Rosebud
Uzman Üye

Rosebud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular: 436
Ettiği Teşekkür: 8504
Aldığı Teşekkür: 10091
Rep Derecesi : Rosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardırRosebud şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Faşist...

En son, 14 yaşında iki çocuğa ‘Erdoğan’a hakaretten ceza’ haberini görünce bu işin çivisi çıktı diye düşünmeye başladım.

Hani anlıyoruz farklı söze, fikre tahammül sıfır, anında tak kelepçeyi at içeri ama bu kadar da olur mu be kardeşim?

Vekillere dava, parti başkanlarına dava, yazarlara dava, gazetecilere dava, sanatçılara dava, sesini çıkaran sıradan yurttaşlara dava, çocuklara dava bu gidişle uçan kuşa, esen yele, yağan yağmura, akan suya filan da dava açılacak!

Toplum bilimcilerle, sosyologlarla, siyasal bilimcilerle konuşuyorum şaşkınlar, durumu adlandırmakta zorlanıyor.

Kendisinden olmayan herkesin düşman ilan edilmesinin insanlık tarihindeki izleri üzerine binlerce makale var, okumalar yapıyorum, filmler izliyorum, tiyatro oyun metinlerini karıştırıyorum, bizde yaşanan hiçbirine benzemiyor.

Akıl tutulması mı bu diyorum, hayır değil.

Sırf bunun için görevlendirilmiş savcılar, yargıçlar, emniyet görevlileri, Saray’da ‘vazifeliler’ filan var.

Tüm Asliye Ceza Mahkemeleri ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ konusunda uyarılmış, Emniyet birimleri içinde de görevlendirilmiş elemanlar var, dosya hemen hazırlanıyor ve gereği ivedilikle yapılıyor.

Televizyon söyleşileri, röportajlar, yazılar, demeçler, karikatürler, fotoğraflar, kitaplar, eylemlerde yapılan basın açıklamaları tek tek neredeyse kelime kelime inceleniyor ve ‘hakaret’ diye saptanan her cümle hemen mahkemeye taşınıyor.

Yakındır, aynı şey sahnelerde oynanan oyunlara, filmlere, konser ve dinletiler sırasında söylenen sözcüklere kadar indirgenir.

Amaç açık.

Korku imparatorluğu oluşturmak ve koca ülkeyi bir duvar dibine sıkıştırarak imha etmek.

Bunun için yapamayacakları yok.

Genel duruma bakınca; 80 milyonluk ülkenin neredeyse yarısı onuruyla, şerefiyle imha edilmiş durumda.

Ülkemin bağımsızlığı esir, yeraltı yerüstü kaynakları hırsızlarda talancılılarda, tüm mal varlıkları talan edilmiş, içeride dışarıda erdem ayaklar altına alınmış.

Hukuk, adalet ve eşitlik erkin lehine işleyen bir çark olmuş.

Din istismarcılığı devlet eliyle kışkırtılmış ve halk yoksulluğun pençesinde paranın padişahlığına tapınır hale getirilmiş.

Yoksulluk vicdanları esir almış.

Tapınmacılık, din soslu bir çağdışılık olmuş.

Kardeşkanı döküldükçe sevinç salyaları saçan bir ülke haline gelinmiş.

Ölüm kutsanır olmuş, insan ve doğa ve hayatın katliamı ise gündelik.

Fuhuş, uyuşturucu, kadın ticareti, tecavüzler, cinsel taciz ve çocuk istismarı tavan yapmış.

Hırsızlık, yolsuzluk ve rüşvet ve sahtekârlık, ‘yetenekli ve nitelikli’ olma özelliği sayılıyor.

Gün 24 saat yalan kusuluyor.

Dahası var, ülke halkının %50 si yaşananlar için, ‘çalıyorlar ama çalışıyorlar’ diyebiliyor.

Anlayacağınız ülkenin ‘insan’ ahalisinin bir bölümü öldürülmüş.

Çok mu abartılı?

İnanın değil, çıkın sokağa, Anadolu’yu dolaşın, yüzleri gülmeyen mutsuz insanların işsizlik ve çaresizlik içinde kıvranan yoksulluğun geldiği eşiği daha iyi algılarsınız.

Baskı çoğaldıkça, hurafelerle bir ucubeye çevrilmiş din sarmalı içinde boğulup yok oluyorlar.

Korku bu temelin üstüne bina ediliyor.

Elbette bu erdemsizliğin karşına diklenen, gerçekleri görüp susmayan, esir edilemeyen bir onurlu insanlık çoğulu var.

Davalar bu yüzden.

Esir alınamayan aklı yok etmeyi istemek bu yüzden.

Biz biliyoruz, onlarda biliyorlar.

Buradan çıkış yok.

‘Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner’

Karizma çizildikçe korku yenilir, davalar çöp olur ve geriye ‘faşist’ diye bir şan kalır.

Yakındır.

ORHAN AYDIN / HABERDAR

KAYNAK:
Faşist... - ORHAN AYDIN - Köşe yazısı - HABERDAR - Gerçekler Sadece Gerçekler

Yağmur komünisttir; çünkü herkese eşit yağar,
Rüzgar ise kapitalisttir, zayıf olanı yıkar.
Ernesto Che Guevara
Rosebud isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti.