Tekil Mesaj gösterimi
Eski 28.02.16, 19:52   #4
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 108
Mesajlar: 1,850
Ettiği Teşekkür: 4447
Aldığı Teşekkür: 6635
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: İslam Öncesi Arap Yarımadası

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Sami Mesajı göster
Yalnız bu bilgiler için teşekkür edenlere de islamın gereği adına bombalı kitap gönderiyorlarmış diye duydum.

Artık tek umut, bombalı kitabı yurt içi kargo ile göndermeleri kaldı, nasıl olsa onlar hiç bir zaman evde bulamıyorlar..(Güney İranda bulunan MÖ 2000-3000 Yıllarına ait taş heykecik)


İlk devirlerde Ortadoğu halkları birbirlerini eğilerek, hatta yere kapanarak selamlıyorlarmış. Zamanla bu durum diz çökerek, çömelerek, yere kapanarak, rüku ve secde ederek tapınma “namaz” adıyla ilk kez İran'da, Zerdüşt (Mecusi) dininde uygulanmaya başlanmıştır (İÖ VI. Yüzyıl). Hinduizmde ise Adı namazkaradır. Sanskritçe’de, namaskara “selamlama” anlamına gelmektedir. Surya namaskara, kökeni güneş tanrısına ibadete dayanmıştır. Bu gün hala Namaskara ibadetleri Hinduizm’in geleneksel uygulamasında, doğan veya batan güneşe (doğuya veya batıya) doğru dönülerek icra edilmektedir. Surya namaskara içerisinde yapılan hareketlerin, namazda yer alan kıyam, rükû ve secdeyle az da olsa bazı benzerlikler göstermesi ve namaz ile namaskara terimlerinin birbirine benzemesi, namazın Hindulardan İslam’a geçmiş bir ibadet olduğu iddiasına dayanak olarak gösterilebilmektedir.


(Uruk şehrinde bulunan çıplak Rahip- Kral heykeli)


Bununla beraber Müslümanlık ortaya çıkınca bu tapınma şeklini benimsendiği ve sıkı bir disipline bağlandığı sav’ı güçlü bir sav olarak durmaktadır. Ayrıca, “Namaz” sözcüğünün Arapça değil Farsça kökenli olması bu âdetin eski bir İran dini Zerdüştlük'ten de geldiğinin en açık göstergesi olmakla beraber, Zerdüşlükte bu ibadet ateşe tapma şeklinde yapılmaktadır. Eski İran dilinde “nam”, “eğilmek” manasındadır. Az da ise bildiğiniz gibi ateş’tir.(Mesopotamia (Iraq) MÖ 2000-1800)


Geleneksel inanışta Allah tarafından üzerinde bu kadar durulan namaza Kur’an’da yer verilmemiştir. İslam âlimlerine göre salat kelimesi “namaz” anlamını taşımaktadır ve Allah tarafından Hazreti Muhammed miraca yükselirken emrolunmuş, zorlu bir pazarlıktan sonra elliden, beş vakte kadar indirilmiştir.
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.