Tekil Mesaj gösterimi
Eski 04.03.16, 01:33   #4
Aristo
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1161
Mesajlar: 12,122
Ettiği Teşekkür: 50878
Aldığı Teşekkür: 44272
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Ülkemiz Nasıl Bu Hale Geldi?

@alamancı nın yazısı şöyle başlıyor.

Alıntı:
AKP’nin iktidara getirilmesi (2002)

Ecevit başkanlığındaki koalisyon hükümetinin Irak’ın işgaline ve dolayısıyla Kürdistan projesine yol vermeyeceğinin belli olması üzerine, Kemal Derviş durup dururken erken seçim lâfını ortaya attı. Nedendir açıklanmadı, Devlet Bahçeli de hemen razı oldu. Kasım 2002 seçimlerinde daha bir önceki yıl kurulmuş olan AKP yüzde 34 ile iktidara geldi. ANAP, DYP ve MHP yüzde 9 oranında oylarla TBMM’ye giremedi. Uzan’ın Genç Partisi yüzde 7 oranında oy almasaydı, gireceklerdi ve AKP tek başına hükümet olamayacaktı. Seçimlerde sınırsız para harcayan bu Genç Parti’nin nereden çıktığı ve o kadar parayı nereden bulduğu sorgulanmadı.
Bu yazılanlar oldukça eksik kalmış.

Hatırlayalım:

Ecevit, BOP politikalarına karşı ayak direyince yukarıda yazılanların yanında şunlar da oldu:

Ecevit başbakanlığındaki hükümette MHP, koalisyon ortağı, Bahçeli de Başbakan yardımcısıydı. AKP yeni kurulmuş ve antetler AKP' nin en az yüzde 30 oyla en büyük parti olacağını gösterirken Bahçeli, kendisinin başbakan yardımcılığı yaptığı Ecevit hükümetini hükümetten çekileceğini açıklayarak ülkeyi erken seçime zorladı. Bu arada tüm medya Hürriyet bayraktarlığında Ecevit düşmanlığı yapıyor, Ecevit' in bunadığı, hasta olduğu, öleceği hatta kendisinin ve evinin pislikten koktuğu haberlerini yayınlıyordu.

Bahçeli, MHP' nin içinde yer aldığı hükümetten çekileceğini açıklayınca zaten ülke AKP' nin en büyük parti olarak çıkacağı seçimlere mahkum edilmişti.

Ve 2002 seçimlerinde MHP kendini akrep gibi sokup, AKP' ye feda ederken barajı aşamayarak meclis dışında kaldı.

AKP, Abdullah Gül başbakanlığında bir tek parti hükümeti kurdu.

Şimdi mesele BOP planlarının daha iyi işleyebilmesi için yasaklı Tayyip Erdoğan' ı başbakan yapmaktı.

Bu işi de Baykal ve CHP halletti.

Yasaklı Tayyip, Baykal ve CHP' nin desteğiyle önce güzel bir oyunla milletvekili yapılıp, ardından da AKP' nin başına geçti.

...

Burda Cem Uzan faktörü de elbette tartışılır.

...

Ama asıl mesele Türkiye siyasetinin ve siyasetçilerinin ABD çıkarlarına göre dizayn edilmiş olmasıdır.
__________________
zafere kadar devrim
Aristo Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.