Tekil Mesaj gösterimi
Eski 08.03.16, 22:29   #43
alkanaga
Uzman Üye

alkanaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 108
Mesajlar: 1,858
Ettiği Teşekkür: 4463
Aldığı Teşekkür: 6663
Rep Derecesi : alkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardıralkanaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: MHP Kime Çalışıyor? | Tokmak

MHP ile Türkçüler arasındaki ayrılma, 1944 Türkçülük Turancılık davası yargılamalarında Türkeş'in, Atsız’ı satması yarı yolda bırakması diğer bir deyişle ihanet etmesinden sonra ve 69 adana kongresinde CKMP'nin (Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi) isim ve amblem değişikliği konusunda ikiliklerle birlikte başlamıştır.

MHP içindeki islamcı kanadın üç hilal olmasını istedikleri amblemi karsılarındaki Türkçü kesimin bozkurt olarak istemesi ile beraber ilk görüş ayrılığı kendini göstermiştir.

Bu arada parti içinde yapılan görüşmelerde Rıfat Baykal ve Muzaffer Özdağ bozkurt ableminden yana tavır koyarak MHP içindeki islamcı akımdan yana olan başta o Yüksel Serdengeçti, Dündar Taşer, Faruk Akkulah, Hüseyin Üzmez gibi partililere karşı taraf olmuşlardır.

Kongre esnasında serdengeçtinin''biz osmanlı torunlarıyız, üç hilalin amblem olması gerekir''sözü CKMP'nin (Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi) büyük bölümünde destek bulmustur.

Istanbul Türkçüler Derneği ve universiteli Türkçüler buna şiddetle karsı çikarak bozkurt ambleminin kabulunu istemekteydiler. CKMP'nin kurultayında Türkçüler ile hilalciler arasında gerginlikler oluşmuştur ,Türkçüler gösteriler yaparak amblem konusunda taviz vermediler.

Türkçü gruba destek veren Rıfat Baykal, Muzaffer Özdag ile beraber Abdulhaluk Çay, Niyazi Adıguzel, Ufuk Şehri, Mustafa Ok, Kürsat Özkan gibi önemli kişiler vardır.

Kurultay divanı parti ismini milliyetçi hareket, amblemini üç hilal olarak değiştirmiştir. Bunun üzerine kurultayda karışıklıklar ve sertlikler meydana gelmiştir. Mhp içinde Türkçü kesime karşı düşmanca tavır kongrede Türkçüleri destekleyen divan başkanı Orhan Kaleli’nin görevinden alınmasıyla aleni bir hal almıştır.

Kongreden sonra Türkçüler aralarında toplantı düzenleyerek kongreyi tartışmışlardır. Sonuç olarak MHP'nin Türkçülükle bağdaşmadığını islamcı bir hal aldığını ve MHP ile yolların ayrılması gerektiği kararına varmışlardır. Lider, teşkilat, doktirin anlayışı ön planda olan fikir ve kadro anlayışının geri plana atıldığı Türkçülükten uzak sentezci, ümmetci bir parti ile Türkçü ,laik kesim tamamen yollarını ayırmıştır 69 adana kongresi ile beraber MHP içindeki Türkçülüğü reddeden, sentezci ve ümmetçi fikrin hakimiyeti Adana kongresinde çok bariz örneklerle su üstüne çıkmıştır.

İkinci olarak kongrede Sadi Somuncuoglu ve Kamil Turanın bozkurt amblemli gencleri ''aranızda samanist olmayan samanistler var'' diyerek kışkırtıcı laflarda bulunması ve bozkurtun bir totem olduğunu put olduğunu islamla bağdaşmadığını belirten saçma sapan laflarla gençler arasına nifak sokmaya yönelik açıklamalar yapmıştır.
__________________
Sevmekten asla vazgeçmeyin. Sevgisiz bir hayat amaçsız, anlamsız olur. Alkanaga
alkanaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz alkanaga'in Mesajına Teşekkür Etti.